Kobiety na motory! Oficjalne Motocyklowe Mistrzostwa Świata dla płci pięknej ruszą w 2024 roku

W końcu!

W skrócie
  • Kobiety oficjalnie wystartują w Motocyklowych Mistrzostwach Świata! Seria ruszy już w przyszłym roku i odbędzie się na 6 torach
  • Oficjalnym dostawcą motocykli została Yamaha, która przygotuje YZF-R7 z pakietem GYTR Racing Kit
  • Pierwszy weekend wyścigowy rozpocznie się 14 czerwca

Historia wyścigów motocyklowych pisze się na naszych oczach i już w przyszłym roku wystartują oficjalne Mistrzostwa Świata Kobiet. Organizatorzy serii przedstawili już zarówno kalendarz, dostawcę opon oraz motocykli, a także wszystkie informacje niezbędne do wystartowania. Będzie się działo!

Niezmiernie cieszy fakt, że po wielu latach w końcu pojawiła się oficjalna seria wyścigowa o tytuł mistrza świata wyścigów motocyklowych, w których udział wezmą kobiety. Podczas ostatniej rundy WorldSBK na torze w Jerez w Hiszpanii odbyła się konferencja dotycząca Motocyklowych MŚ dla pań, która po raz pierwszy zapowiedziana została w kwietniu bieżącego roku. Formuła z pewnością będzie niezwykle ciekawa, ale bardzo interesujące są również słowa Jorge Viegasa, prezydenta FIM, który zaznaczył, że najprawdopodobniej już w niedalekiej przyszłości kobiety wystartują także w Mistrzostwach Świata na żużlu.

Wróćmy jednak do wyścigów asfaltowych. Mistrzostwa będą składały się z sześciu rund połączonych z europejskimi weekendami wyścigowymi World Superbikes. Sezon dla zawodniczek rozpocznie się w Misano, a kolejne rundy odbędą się na Donington Park, Algarve, torze Balaton na Węgrzech, torze Cremona we Włoszech i na torze w Jerez. Przed oficjalnym startem rywalizacji mają odbyć się też testy –jednakże nie jest znana ich lokalizacja ani data.

Najważniejsze informacje:

  1. W 2024 roku odbędą się pierwsze w historii FIM Motocyklowe Mistrzostwa Świata Kobiet w wyścigach torowych.
  2. Kobiety będą się ścigać na motocyklach Yamaha YZF-R7, a opony dostarczy firma Pirelli.
  3. Organizatorzy przygotowali 6 rund, które odbędą się w przyszłym roku na Donington Park, Algarve, torze Balaton na Węgrzech, torze Cremona we Włoszech i na torze w Jerez.

Sam schemat startów jest nam już znany, gdyż weekend wyścigowy będzie składał się z sesji Superpole, tak sam jako jak we wszystkich klasach WSBK, a także dwóch wyścigów – jednego w sobotę i jednego w niedzielę (identycznie jak w World Supersport). Oficjalnym dostawcą motocykli została Yamaha, a płeć piękna będzie ścigać się na modelach YZF-R7, które wyposażone będą w pakiet wyścigowy GYTR Racing Kit. Opony dostarczać będzie z kolei firma Pirelli.

– Jako FIM ciężko pracujemy, żeby coraz więcej kobiet brało udział w wyścigach i robimy to od 20 lat, odkąd powstała Kobieca Komisja. Mamy już mistrzostwa świata kobiet w motocross, enduro i trialu, a wkrótce także w żużlu. Kiedy zaczęliśmy rozważać organizację mistrzostw drogowych, Dorna od razu podchwyciła ten projekt i pracowaliśmy razem od kwietnia. uważam, że Gregorio Lavilla wykonał bardzo dobrą pracę. Jest duże zainteresowanie ze strony kobiet. Będą panie z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej i oczywiście z Europy. Myślę, że to będzie wielki sukces. – komentuje Jorge Viegas, prezydent FIM.

Aby wystartować w Mistrzostwach Świata zawodniczki muszą spełnić kilka warunków – przede wszystkim muszą był pełnoletnie, zgłosić się w procesie aplikacji do 31 stycznia 2024 i zapłacić 25 000 euro wpisowego. W tej kwocie zawarta jest możliwość korzystania z Yamahy R7, kombinezony GYTR, opony Pirelli, paliwo, serwis i dostęp do padoku. W serii wystartują 22 kobiety, jednakże organizator dodatkowo przewidział dwie dzikie karty.

– Dzisiaj jest wyjątkowy dzień, bo oto prezentujemy pierwsze w historii FIM Motocyklowe Mistrzostwa Świata Kobiet w wyścigach torowych. 10 lat temu FIM uruchomił projekt dedykowany kobietom w wyścigach motocyklowych poprzez zorganizowanie obozu treningowego w hiszpańskim Albacete. Potem zorganizowano jeszcze 4 obozy w latach 2013-2015 w Czechach i Katarze. Uczestniczyły w nich średnio 24 zawodniczki z 4 kontynentów i 12 krajów. W 2014 r. dzięki wsparciu Midoriego Moriwaki, w pełni żeńska drużyna wystartowała w wyścigu Suzuka 4 Hours. Startowały w niej Shelina Moreda i Melissa Paris, a w 2015 r. – Shelina i Avalon Biddle. Już wtedy było jasne, że są szybkie kobiety, które chcą mieć swoje mistrzostwa. Jestem przekonana, że wśród kobiet, które wezmą udział w nowych mistrzostwach świata, będą osoby już wcześniej uczestniczące w obozach treningowych, które miały na celu zgromadzić szybkie kobiety i zrozumieć, kiedy będzie odpowiedni czas, by zorganizować ich własne mistrzostwa. Teraz to stało się rzeczywistością! – powiedziała Janika Judeika, dyrektor komisji FIM Women in Motorcycling.

Kalendarz Motocyklowych Mistrzostw Świata Kobiet:
– 14-16 czerwca – Misano World Circuit,
– 12-14 lipca – Donington Park,
– 09-11 sierpnia – Autodromo Internacional do Algarve,
– 23-25 sierpnia – Balaton Park Circuit,
– 20-22 września – Cremona Circuit,
– 11-13 października – Circuito de Jerez-Angel Nieto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button