Kaski szczękowe Shoei – inspirująca historia serii Duotec, Syncrotec i Neotec

Pierwszy kask Shoei powstał w roku 1958. Był to relatywnie prosty produkt adresowany przede wszystkim do pracowników przemysłu budowlanego. Już wtedy jednak Shoei miało ambicję produkowania najlepszych produktów w swojej kategorii.

Ta filozofia okazała się fundamentem sukcesu firmy. 60 lat później kask Shoei w geście triumfu podnosi na podium Mistrz Świata najbardziej prestiżowej drogowej motoc­­yklowej klasy wyścigowej jaką jest MotoGP. Chwilę później ten sam gest, również z kaskiem Shoei w ręku powtarza zwycięzca najbardziej prestiżowej imprezy off-roadowej na świecie, czyli Rajdu Dakar. To mówi bardzo wiele o dzisiejszej pozycji marki w świecie motocykli.

Choć historia sportowych sukcesów japońskiego producenta kasków jest gotowym scenariuszem na fascynujący dokument, to pościg za techniczną i technologiczną perfekcją byłby bezcelowy, gdyby nie odniósł z niego korzyści najważniejszy element motocyklowej układanki – zwykły motocyklista. To on powinien korzystać na co dzień z najwyższego poziomu ochrony głowy, z komfortu, trwałości i funkcjonalności najważniejszego elementu swojego wyposażenia. I korzysta. Najlepszym tego dowodem są kaski szczękowe, które jak soczewka skupiają w sobie innowacyjność, wiedzę, doświadczenie i najbardziej zaawansowane technologie.

Kaski ewoluowały nie tylko jeśli chodzi o ich konstrukcję, ale także jeśli chodzi o sposób wykorzystania. Początkowo najważniejszym poligonem doświadczalnym w ich rozwoju był sport i wyścigi. Pierwsze kaski integralne powstały już w latach 60’, aby zaledwie dekadę później w ich konstrukcji zaczęto wykorzystywać zaawansowane kompozyty i inne najnowsze w owym czasie zdobycze inżynierii materiałowej.

Gdy dopracowano skorupy i osiągnięto wysoki poziom ochrony głowy, konstruktorzy pochylili się nad aerodynamiką. Lata 80’ to okres błyskawicznej poprawy zachowania kasków przy dużych prędkościach i zdecydowanego obniżenia poziomu hałasu w ich wnętrzach. Standardem w owym okresie stało się wykorzystanie tuneli aerodynamicznych do projektowania kasków, do czego zresztą walnie przyczynił się skokowy wzrost osiągów motocykli trafiających w owym czasie na rynek.

Lata 90’ to dynamiczny rozwój motocyklowej turystyki oraz większa potrzeba komfortu ze strony klientów. Tutaj właśnie zaczyna się historia kasków szczękowych, które dziś stanowią jeden z najciekawszych typów kasków dostępnych w salonach. Ich konstruktorzy postawili sobie bowiem za cel połączenie w jednym produkcie cech, które wcześniej wykluczały się. Kaski otwarte miały wielu zwolenników dzięki wygodzie użytkowania, z drugiej jednak strony nie były w stanie zagwarantować poziomu ochrony właściwego dla kasków integralnych.

Aby pogodzić ogień z wodą już na początku lat 90’ Shoei opracował model Duotec, który w sezonie 1993 trafił do salonów będąc jednym z pierwszych kasków szczękowych dostępnych na rynku. Duotec był w owym czasie prawdziwą rewolucją, przede wszystkim dzięki temu, że pozwalał na pełne podniesienie szczęki z wizjerem. Rozwiązanie to zostało przyjęte z entuzjazmem przez okularników, palaczy, ale także tych, którzy jeżdżą dużo po mieście i nie lubią krzyczeć w kasku, aby być usłyszanymi i zrozumianymi. Co ważne system zamykania i otwierania szczęki działał pewnie i wygodnie, co przesądziło o pozytywnym przyjęciu produktu przez rynek.

Shoei uważnie wsłuchiwał się w opinie motocyklistów. Na bazie tych opinii oraz dzięki wytężonej pracy inżynierów w roku 2000 powstał model Syncrotec. Produkt ten z poprzednikiem łączyła jedynie koncepcja, cała konstrukcja była bowiem zupełnie nowa. Skorupa wykonana została z ultranowoczesnego kompozytu AIM+ (Advanced Integrated Matrix Plus Multi-Fiber), od nowa zaprojektowano system wentylacji, kask z łatwością otwierało się i zamykało jedną ręką. Nowa konstrukcja odpornego na zarysowanie wizjera i szczęki znacząco redukowała hałas, a także poprawiała pole widzenia kierowcy. Kask był też bardzo wygodny i szybko znalazł uznanie tam, gdzie komfort, bezpieczeństwo i możliwość sprawnej komunikacji w trakcie codziennego użytkowania cenione są szczególnie wysoko – czyli w policji. W białym malowaniu Shoei Syncrotec trafił na wyposażenie policjantów motocyklistów na całym świecie, co było dla produktu najlepszą możliwą rekomendacją.

Shoei nie spoczął na laurach i szybko na rynek trafił Syncrotec II. Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzednika była dalsza poprawa komfortu użytkowania. Osiągnięto ją dzięki usprawnieniu wentylacji i zastosowaniu szyby z Pinlockiem, co rozwiązało problem parowania wizjera.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

W roku 2006 w ręce klientów trafia Shoei Multitec. Ta zupełnie nowa konstrukcja oferowała  wszystko, czego mógł oczekiwać każdy wymagający motocyklista. Opracowana w tunelu aerodynamicznym i dostępna w dwóch rozmiarach skorupa kryła w sobie EPS o zróżnicowanej gęstości. Poprawiona została wentylacja i zredukowano masę kasku. Pomyślano też o okularnikach opracowując specjalne wcięcia na okulary we wkładkach bocznych. Kask można było rozmontować i uprać wnętrze, sferyczny wizjer CX-1V z systemem Pinlock dostępny był w różnych wersjach kolorystycznych, także jako opcja fotochromatyczna. Multitec był nie tylko wygodny i cichy, ale także znakomicie spisywał się przy bardzo dużych prędkościach ugruntowując reputację w Shoei jako producenta topowych szczękowców.

Sześć lat później, w roku 2012 przyszła kolej na model Shoei Neotec. Kask ten był kolejną małą rewolucją w historii szczękowców. Całkowitej zmianie uległa konstrukcja skorupy. Stała się ona węższa i dłuższa, dając więcej miejsca przed twarzą użytkownika. Pozwoliło to nie tylko na uzyskanie lepszej wentylacji, ale także na wygodne instalowanie coraz popularniejszych w owym czasie systemów komunikacji. Zmieniona została konstrukcja szczęki, a jej oś obrotu tożsama była z osią obrotu wizjera. Sam wizjer zyskał większą powierzchnię, poprawiona została wentylacja, a kask został lepiej wyciszony. Ukłonem w kierunku codziennej funkcjonalności było wbudowanie do kasku przeciwsłonecznej blendy.

Shoei Neotec II zaprezentowany dwa miesiące temu na targach EICMA to najnowszy rozdział historii szczękowców. Model ten właśnie trafił do polskich salonów i dziś trudno doprawdy oczekiwać od kasku szczękowego czegokolwiek więcej! Ultra lekka skorupa wykonana z wielowarstwowego kompozytu AIM+ zapewnia lekkość i wytrzymałość, oferując jednocześnie znakomite charakterystyki bezpieczeństwa i precyzyjną pracę układu zamykania kasku. Doskonała aerodynamika wraz ze świetnym wyciszeniem kasku wynosi komfort jego użytkowania na zupełnie nowy poziom. Dzięki usprawnionej wentylacji, systemowi Pinlock i zintegrowanej blendzie przeciwsłonecznej kask gotowy jest do jazdy w każdych warunkach. Opcjonalny system komunikacji Sena można z łatwością zainstalować w kasku, integrując NEOTEC 2 z telefonem, nawigacją GPS i systemami komunikacji towarzyszy podróży.

Shoei Neotec II jest jednym ze szczytowych osiągnięć branży motocyklowej agregując w sobie najnowszą technologię, wieloletnie doświadczenie w produkcji kasków oraz wizjonerskiej spojrzenie w przyszłość. To wszystko jest teraz na wyciągnięcie Twojej ręki – u najbliższego dealera Shoei.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button