Aktualnie czytasz:
Jaki kupić motocykl do miasta? Czy litr ma sens? (Feat. Bajaj Dominar 400)
2

W naszej mentalności często wyznacznikiem prestiżu jest moc. Tak było zwłaszcza dwie dekady temu, kiedy motocykl był luksusem, a nie środkiem komunikacji. Dziś coraz częściej jest inaczej. Jednoślad to nie tylko weekendowe jeździdło, ale także sposób na korki i oszczędność paliwa.

Prawda jest taka, że w mieście pojemność i moc motocykla ma drugorzędne znaczenie. Kiedyś robiliśmy test, który udowodnił, że 125 może być tak samo szybkie podczas przejazdu z punktu A do B co litrowa maszyna. Wadą moto na prawo jazdy B oczywiście będzie przyśpieszenie albo V-max na poziomie 100 km/h osiągane po 30 sekundach.

Zatem gdzie jest ten kompromis. Moim zdaniem mając kategorię A najbardziej praktycznym wyborem jest segment 300-500 ccm. Współcześnie na przykład taka czterysetka (Bajaj Dominar 400) ma około 37 koni i spokojnie ciągnie do 130-140 km/h. Jak dla mnie to wystarczający zapas mocy do codziennej jazdy bez popisywania się i jazdy na gumie. Przy tym pali to niewiele, bo około 4 litrów. Jednak to też nie jest najważniejsze.

Najbardziej doceniam łatwość prowadzenia i zwrotność w mieście. Z tak lekkim, małym motocyklem nie muszę walczyć zwłaszcza podczas jazdy z niskimi prędkościami lub manewrując czy wycofując z miejsca parkingowego. To dla mnie cenniejsze niż czterocyfrowa wartość pojemności skokowej silnika. Nie wiem, może się starzeje, ale naprawdę ten segment motocykli jest dla mnie najbardziej praktyczny i jednocześnie coraz głębiej mam to co pomyślą o mnie inni. Aktualnie wielkość i ilość garów mi totalnie nie imponuje i skupiam się na własnych potrzebach, a nie lansie myśląc o jeździe głównie po mieście. Po co mam się niepotrzebnie męczyć? Tylko po to, aby móc powiedzieć kolegom, że mam litra? To chyba jednak bez sensu w przypadku kogoś, kto śmiga tylko po mieście.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
50%
0%
0%