Aktualnie czytasz:
Jaki kupić motocykl do miasta? Czy litr ma sens? (Feat. Bajaj Dominar 400)
2

W naszej mentalności często wyznacznikiem prestiżu jest moc. Tak było zwłaszcza dwie dekady temu, kiedy motocykl był luksusem, a nie środkiem komunikacji. Dziś coraz częściej jest inaczej. Jednoślad to nie tylko weekendowe jeździdło, ale także sposób na korki i oszczędność paliwa.

Prawda jest taka, że w mieście pojemność i moc motocykla ma drugorzędne znaczenie. Kiedyś robiliśmy test, który udowodnił, że 125 może być tak samo szybkie podczas przejazdu z punktu A do B co litrowa maszyna. Wadą moto na prawo jazdy B oczywiście będzie przyśpieszenie albo V-max na poziomie 100 km/h osiągane po 30 sekundach.

Zatem gdzie jest ten kompromis. Moim zdaniem mając kategorię A najbardziej praktycznym wyborem jest segment 300-500 ccm. Współcześnie na przykład taka czterysetka (Bajaj Dominar 400) ma około 37 koni i spokojnie ciągnie do 130-140 km/h. Jak dla mnie to wystarczający zapas mocy do codziennej jazdy bez popisywania się i jazdy na gumie. Przy tym pali to niewiele, bo około 4 litrów. Jednak to też nie jest najważniejsze.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

Najbardziej doceniam łatwość prowadzenia i zwrotność w mieście. Z tak lekkim, małym motocyklem nie muszę walczyć zwłaszcza podczas jazdy z niskimi prędkościami lub manewrując czy wycofując z miejsca parkingowego. To dla mnie cenniejsze niż czterocyfrowa wartość pojemności skokowej silnika. Nie wiem, może się starzeje, ale naprawdę ten segment motocykli jest dla mnie najbardziej praktyczny i jednocześnie coraz głębiej mam to co pomyślą o mnie inni. Aktualnie wielkość i ilość garów mi totalnie nie imponuje i skupiam się na własnych potrzebach, a nie lansie myśląc o jeździe głównie po mieście. Po co mam się niepotrzebnie męczyć? Tylko po to, aby móc powiedzieć kolegom, że mam litra? To chyba jednak bez sensu w przypadku kogoś, kto śmiga tylko po mieście.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
50%
Interesujące
17%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
33%
Smutne
0%