Jak zrobić dobre zdjęcia motocykla na sprzedaż? [PORADY, WSKAZÓWKI, VIDEO]

Rób takie fotki, jakie sam chciałbyś oglądać szukając swojego nowego motocykla

W skrócie
 • Musisz znać te wskazówki, aby zrobić dobre zdjęcia sprzedażowe swojego motocykla
 • Kilka prostych tricków sprawi, że ujęcia będą wyglądały jak wykonane przez profesjonalnego fotografa
 • Wons o tym jak zrobić fajne fotki waszego motocykla [VIDEO]

Sprzedaż motocykla wbrew pozorom nie jest łatwa, bo środowisko motocyklowe wyjątkowo lubi narzekać. Jeszcze kilka lat temu pomyślność transakcji i wzbudzenie zaufania powodował budzący uśmiech na mojej twarzy krótki dopisek “sprzęt od motocyklisty”, ale dzisiaj jest nim każdy i nawet sprzedaż niezwykle zadbanego, doposażonego i przeserwisowanego zgodnie ze sztuką egzemplarza może spowodować pojawienie się siwych włosów lub co gorsza kolejnej pory roku.

Systematycznie przeglądam najbardziej popularne portale aukcyjne i jeszcze kilka lat temu nie przywiązywałem aż tak wysokiej uwagi do samych zdjęć. Kilkukrotnie się już przekonałem, że czasami nawet te najgorsze fotki wykonane fatalnej jakości aparatem w jeszcze gorszej scenerii nie zwiastują pojechania po motocykl kompletnie zdezelowany, co wielokrotnie zdarzało mi się podczas oględzin egzemplarza od handlarza, który nie tylko bardzo postarał się przy samym myciu, ale również przy późniejszej obróbce zdjęć. Dziś każdy dysponuje jednak na tyle dobrym telefonem, że wykonanie kilku poprawnych ujęć w dobrej jakości nie jest już absolutnie żadnym problemem, chociaż nadal wielu o tym zapomina, a później dziwią się, że fajną sztuką przez wiele miesięcy nie zainteresował się kompletnie nikt.

Ogłoszeń jest cała masa i śmiem twierdzić, że zdecydowanie trzeba się na ich tle wyróżnić – przygotowanie rzeczowego opisu z pewnością doceni wielu zainteresowanych, jednakże w pierwszej kolejności nasze zainteresowanie przykuwa zdjęcie główne. To właśnie zrobienie odpowiednich fotek sprawi, że cały proces sprzedaży będzie znacznie szybszy.

Najważniejsze informacje:

 1. Zrobienie dobrych zdjęć motocykla do sprzedaży może znacznie przyśpieszyć znalezienie kupca.
 2. Wystarczy znać kilka prostych porad, aby Twój motocykl przykuwał uwagę i wzbudził zainteresowanie.
 3. Zapisz te wskazówki i wykorzystaj przygotowując ogłoszenie.

Obejrzyj również:

1. Czystość

To najważniejsza sprawa, od której powinniśmy zacząć przygotowanie się do zrobienia zdjęć. Zadbajcie o czystość obiektywu w waszym aparacie lub telefonie komórkowym, aby pozbyć się tłustych plam i flar, które pojawią się wraz z promieniami słońca. Wystarczy zakupić w sklepie z elektroniką dedykowane chusteczki, które nie porysują szkła i znacznie odmienią wasze zdjęcia. Jeżeli przygotujecie już wasz sprzęt to musicie jeszcze zadbać o należyty stan waszego motocykla – zagwarantujcie mu porządne mycie od A do Z, aby jeszcze lepiej prezentował się na fotografiach. Wrzucenie kilku złotówek na myjni bezdotykowej nie rozwiąże problemów z owadami, które w wielu zakątach znajdują się od kilku miesięcy, a powstałe zacieki będą wyglądały fatalnie. Nie zabraknie wówczas pytań o kondycję lakieru, dlatego sam proces mycia należy przeprowadzić w sposób bardzo dokładny.

2. Zadbaj o dobre tło

Nie musisz posiadać profesjonalnego tła, ale powinno być ono schludne i nie może odciągać zbytnio uwagi od samego motocykla. Wybierzcie zatem ścianę budynku, kawałek zieleni czy bramę garażową. Ważne, żeby wykorzystać elementy w stonowanych kolorach, które nie będą tzw. rozpraszaczami, a zainteresowany całą swoją uwagę skupił tylko na oferowanym przez was egzemplarzu. Pozwoli mu to na skupienie się na wszystkich kluczowych podzespołach i zapoznanie się bardzo dokładnie ze stanem, który można ocenić po samych zdjęciach. Pamiętajcie, aby w tle nie było innych pojazdów, kosza na śmieci, innych osób czy widocznego podwórka. Mniej w tym przypadku znaczny zdecydowanie więcej. Sam motocykl jest głównym bohaterem zdjęcia i powinien on wypełniać cały kadr – najgorsze co możecie zrobić to uciąć kawałek przodu lub tyłu.

3. Kluczowe kadry

Pamiętaj, że na portalach aukcyjnych masz ograniczoną liczbę zdjęć, dlatego w tych kilku kadrach musisz uchwycić wszystko, co jest najważniejsze dla potencjalnego zainteresowanego. Nawet jeśli posiadasz mnóstwo akcesoryjnych dodatków to umieść informacje o nich w opisie i wykonaj również dokładne zdjęcia, które możesz dosłać korzystając z popularnych komunikatorów, jednakże w ogłoszeniu musisz zadbać o pokazanie motocykla:

 • z prawej oraz lewej strony,
 • z przodu oraz z tyłu motocykla,
 • wykonaj zbliżenie na włączony wyświetlacz, na którym będzie widoczny przebieg (warto, aby w kadrze znajdowała się również kierownica, manetki oraz przełączniki),
 • kadr silnik z prawej oraz lewej strony,
 • ujęcie dodatkowych akcesoriów oraz dokumentacji (książka serwisowa, paragony, faktury etc).

W kilku ujęciach musicie pokazać maksymalnie dużo, aby przykuć uwagę kupującego i jednocześnie zachęcić go do uzyskania dalszych informacji. Wykonajcie kilkanaście dotykowych zdjęć, które będą przedstawiały stan opon (warto skorzystać z monety lub miernika grubości bieżnika) oraz ich datę produkcji, szczegółowe zdjęcia ciężarków kierownicy oraz klamek, układu wydechowego, wszystkich akcesoriów, które znajdują się na pokładzie, układu napędowego, tarcz hamulcowych oraz wszystkich rys, pęknięć i uszkodzeń, o których kupujący powinien wiedzieć. Dzięki temu będziecie przygotowani na notorycznie pojawiające się pytania o więcej zdjęć i jednocześnie rozwiejecie wszystkie wątpliwości co do stanu motocykla.

4. Odpowiednia pora dnia i światło

Nie zawsze południe i pełne słońce w zenicie to najlepsza pora na zrobienie dobrych zdjęć. Zauważcie, że profesjonalni fotografowie do granic możliwości ograniczają sesje zdjęciowe, gdy promienie słoneczne są zbyt mocne. Zdecydowanie najlepiej zrobić fotki jest rano lub przy zachodzącym już słońcu, które nada nieco kolorytu całości. Wybierajcie dzienne światło, które nie będzie zbyt mocno razić i moment, w którym promienie schowane są za chmurami. Wówczas rozłożą się równomiernie i nie będą tworzyły zbyt dużo odbić i cieni. Jeżeli musicie zrobić fotki w bezchmurny dzień to wybierzcie zacienione miejsce.

6. Wykorzystaj najbardziej korzystne ustawienie motocykla

Każdy motocykl jest piękny, a wiele jedynie wtedy, gdy oglądamy go z odpowiedniej perspektywy. Motocykle wyglądają zdecydowanie najlepiej, gdy ustawione są niemalże pionowo. Warto zatem skorzystać ze stopki centralnej, dedykowanych stojaków lub podłożyć kawałek niewielkiej deseczki pod stopkę boczną. Wyprostujcie kierownicę i wykorzystajcie tym samym cały potencjał waszej maszyny, które dumnie będzie się prezentować stojąc możliwe blisko pionu.

Bardzo ważna jest również sama perspektywa, którą samodzielnie możecie sprawdzić oglądając wasz motocykl z różnych stron i różnych wysokości. Profesjonalnie fotografowie twierdzą, że aparat lub telefon nie powinien być ustawiony wyżej niż zbiornik paliwa. Wówczas wychodzą najbardziej efektowne ujęcia, które potrafią przykuć uwagę potencjalnego zainteresowanego i jednocześnie pokazać mu wszystkie kształty oraz samą linię motocykla. Aby przekonać się, że warto jest obniżyć telefon do zdjęcia wykonajcie prosty test – pierwsze zdjęcie wykonajcie stojąc i kierując obiektyw nieco w dół, a drugie wykonajcie wyżej wymienionym sposobem. Różnica jest diametralna, prawda?

7. Zrób kluczowe zdjęcia do aukcji, ale również wiele dodatkowych

Nawet kilka kluczowych zdjęć nie jest w stanie wielokornie zachęcić kupującego do przyjazdu, który ma do pokonania kilkaset kilometrów. Wybierając się na sesję, szykując tło, telefon i motocykl wykonajcie możliwe dużo zdjęć, aby rozwiać wszystkie wątpliwości kupującego. Fotografujcie dokładnie to, co sami chcielibyście zobaczyć, skupiając się przy tym na wszystkich kluczowych podzespołach, akcesoriach i przede wszystkim jakichkolwiek wadach w postaci zadrapań, rys czy pęknięć. Gwarantuję wam, że obojętnie będziecie traktować wiadomości “Czy można prosić więcej fotek?”, bo w waszym albumie będziecie mieli gotowy pakiet bardzo szczegółowych zdjęć. Dodatkowo przedstawienie faktycznego stanu motocykla wzmocni waszą prawdomówność i jednocześnie kupujący, który przyjedzie na oględziny motocykla nie zaskoczy się już żadnymi rysami, które byłyby idealnym powodem do negocjacji ceny wyjściowej.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button