Przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków będzie darmowy – to oficjalna informacja podana przez Ministerstwo Infrastruktury

W końcu - to dobra wiadomość dla wszystkich kierowców

W skrócie
  • W końcu - wraz z wygaśnięciem umowy koncesyjnej przejazd odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków będzie darmowy
  • W 2027 roku wygasa umowa zawarta pomiędzy Skarbem Państwa, a spółką Stalexport Autostrada Małopolska SA
  • Obecnie przejechanie jednego kilometra tym fragmentem kosztuje kierowcę samochodu osobowego prawie 62 grosze

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury przekazała, że przejazd autostradą A4 na odcinku z Katowic do Krakowa będzie darmowy zarówno dla kierowców motocykli, jak i samochodów osobowych. Na wprowadzenie tych zmian będziemy musieli jednak jeszcze nieco poczekać, ponieważ konieczne jest wygaśnięcie obowiązującej umowy na koncesyjnej. 

Odcinek autostrady A4 Kraków-Katowice bardzo często trafia na usta zmotoryzowanych, a wszystko za sprawą systematycznie pojawiających się podwyżek cen, które sprawiły, że obecnie jest ona najdroższą drogą w Polsce. Po serii kolejnych podwyżek aktualnie przejazd odcinka o długości 61 km kosztuje kierowców samochodów osobowych 32 zł, a motocyklistów 16 zł. Tak wysokie ceny sprawiły, że zarządzający tym fragmentem Stalexport Autostrada Małopolska zarobił w pierwszym kwartale 2024 roku 60 mln złotych, co jest wynikiem aż o połowę wyższym w porównaniu do analogicznego okresu rok temu.

Już niebawem pojawią się jednak spore zmiany, gdyż umowa koncesyjna wygasa w 2027 roku i nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że opłata zostanie zniesiona, a odcinek będzie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Kierowcy zatem jeszcze przez niecałe trzy lata zmuszeni będą uiszczać opłatę, która zniknie wraz z wygaśnięciem umowy.

Najważniejsze informacje:

  1. Umowa koncesyjna na zarządzanie odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków wygasa w 2027 roku.
  2. Wówczas fragment tej drogi zostanie przekazany Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
  3. Wraz z wygaśnięciem umowy koncesyjnej zniesione zostaną opłaty za przejazd.

Przeczytaj również:

Kontrola NIK wykazała, że działanie fotoradarów zostało wyostrzone – wystarczy niewielkie przekroczenie prędkości, aby otrzymać mandat

Autostrada A4 Katowice – Kraków. Będzie darmowa?

Kierowcy coraz częściej skazywali się na wysokie opłaty związane z przejazdem tym fragmentem autostrady A4, jednakże dopóki umowa koncesyjną obowiązuje nie mogły zostać wprowadzone żadne zmiany. Nieubłaganie zbliżający się termin jej wygaśnięcia może jednak sprawić, że obecny zarządca nadal będzie podnosił ceny korzystając tym samym z potężnego ruchu na tym odcinku. W 2027 roku opłaty zostaną na dobre zniesione.

– W 2027 roku wygaśnie umowa koncesyjna na budowę i eksploatację autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków, zawarta pomiędzy Skarbem Państwa, a spółką Stalexport Autostrada Małopolska SA. Nie ma planów kontynuacji zarządzania i eksploatacji autostrady A4 przez podmiot prywatny. Z chwilą przejęcia przez GDDKiA odcinek autostrady A4 Katowice – Kraków zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo. Zagwarantuje to jednakowe zasady dla kierowców korzystających z zarządzanych przez państwo autostrad, a kierujący samochodami osobowymi i motocyklami nie będą musieli płacić za przejazd A4 Katowice – Kraków. – informuje rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury, Anna Szumańska.

Aktualnie wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla motocykli i samochodów osobowych, a dodatkowo 1 lipca 2023 roku zniesiono także opłaty za wszystkie odcinki autostrad, które zarządzane są przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica). Już za 3 lata dołączy do tego uwielbianego przez zmotoryzowanych grona także dzierżący tytuł najdroższej autostrady w Polsce od 1 kwietnia 2024 roku odcinek A4 Katowice – Kraków, gdzie za każdy przejechany kilometr kierowcy samochodów osobowych muszą zapłacić prawie 62 grosze.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button