Sprawdzenie punktów karnych przez internet to w sumie łatwa sprawa. Oczywiście, pod warunkiem, że nie damy się naciągnąć. Usługa jest w pełni darmowa i wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji poprzez platformę obywatel.gov.pl. Dziś krok po kroku opisujemy jak sprawdzić punkty karne przez internet w 2018 roku i jak założyć Profil Zaufany.
ZOBACZ TAKŻE: CEPiK 2.0 rusza w poniedziałek. Wszystko, co musisz wiedzieć
Nie wiecie ile macie punktów karnych? A może chcecie sprawdzić historię pojazdu? Wszystko jest do znalezienia na w sumie całkiem niezłej platformie uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Do większości działań na stronie potrzebny będzie nam tzw. Profil Zaufany, który jest niezbędny także do sprawdzenia punktów karnych. Dlatego dziś krok po kroku przejdziemy przez proces zakładania Profilu Zaufanego.
Co ważne, WSZYSTKO można zrobić za darmo i zza biurka. Zwróćcie na to uwagę i nie dajcie się oszukać!
Wchodzimy na stronę obywatel.gov.pl
Tam znajdziemy wiele opcji i usług, których – według ministerstwa – jest mocno ponad sto. Nas interesuje kategoria “Kierowcy i pojazdy”:
Pod “Kierowcy i pojazdy” możemy złożyć sporo wniosków, sprawdzić historię pojazdu oraz – co w tym przypadku najważniejsze – sprawdzić ilość punktów karnych.
Na kolejnym etapie będziemy mięli możliwość zalogowania się przy użyciu Profilu Zaufanego, którego jeszcze nie mamy. W takim razie jak założyć Profil Zaufany?
Jak założyć Profil Zaufany?
Profil zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu. Są 2 sposoby — za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli go masz). Ja wybrałem tą pierwszą opcję, która okazała się bardzo wygodna. Na stronie ministerstwa dostajemy jeszcze kilka dodatkowych informacji:
Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.
Profil zaufany potrzebuje do identyfikacji tylko podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Za pomocą konta bankowego złożysz profil zaufany od ręki, bez wychodzenia z domu.
- Sprawdź, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię.
- Zaloguj się na swoje konto bankowe.
- Wyszukaj formularz o założenie profilu zaufanego.
- Wypełnij go.
- Wyślij formularz. W ten sposób założysz profil zaufany.
To próbujemy!
Zakładanie Profilu Zaufanego przez bank
Osobiście korzystam z usług banku PKO, który oferuje możliwość założenia Profilu Zaufanego. W przypadku PKO naciskamy przycisk e-Urząd, a jednym z pierwszych kafelków jest Profil Zaufany. System sam poprowadzi nas krok po kroku jak taki profil założyć.
Z racji tego, że bank ma wszystkie nasze dane – wystarczy tylko je potwierdzić podczas składania wniosku. Nie trzeba się także martwić, że wniosek będzie procesowany i dostęp do Profilu Zaufanego dostaniemy po kilku dniach (bo tak, całkiem słusznie, kojarzą się wszelkiego rodzaju “wnioski”).
Złożenie wniosku potwierdzamy naszą metodą autoryzacyjną w banku – w tym przypadku SMS-ami.
I voila! Otrzymujemy login i już możemy korzystać z Profilu.
Jak sprawdzić punkty online, gdy mamy już Profil Zaufany?
Wracamy na stronę obywatel.gov.pl i zakładkę “Kierowcy i pojazdy”. Znów wybieramy opcję sprawdzenia punktów karnych online przy użyciu logowania przez internet i Profilu Zaufanego. Gdy zechcemy się zalogować, strona przekieruje nas do serwisu ePUAP. Tam wpisujemy nasze dane do logowania w Profil Zaufany, a jak się zalogujemy – musimy elektronicznie podpisać dostęp do PZ przez usługę obywatel.gov.pl (informacje dodatkowe na dole screenshot’u).
Po podpisaniu i autoryzacji wracamy na stronę obywatel.gov.pl i już możemy cieszyć się informacją, że… konto punktów karnych to 0!
Ot tyle filozofii. Proste, prawda?