Dlaczego odwołano rundę MotoGP w Argentynie?

Jeśli niewiadomo o co chodzi, no to chodzi o pieniądze

W skrócie
  • Argentyna miała być gospodarzem trzeciej rundy sezonu MotoGP
  • Weekend wyścigowy na torze Termas de Río Hondo został oficjalnie odwołany
  • Tegoroczny sezon będzie rekordowy i liczyć będzie aż 21 rund

Niestety potwierdziły się wszystkie doniesienia dotyczące możliwości odwołania wyścigu Motocyklowych Mistrzostw Świata w Argentynie, które po raz pierwszy dotarły do nas na początku tygodnia. Organizatorzy serii oficjalnie potwierdzili, że runda zaplanowana na weekend od 5 do 7 kwietnia na torze Termas de Río Hondo oficjalnie nie odbędzie się.

Czarne chmury nad rundą MotoGP w Argentynie wisiały już od dłuższego czasu, a wszystko za sprawą sytuacji politycznej w Argentynie i projektom reform nowego prezydenta Javiera Milei, który jednoznacznie zdecydował, że między innymi zaprzestaje wszelkiego finansowania publicznego. W tym momencie należy zaznaczyć, że weekend wyścigowy Motocyklowych Mistrzostw Świata MotoGP na torze Termas de Río Hondo w sporej części finansowany był przez władze prowincji Santiago del Estero i rząd Argentyny.

Jeśli niewiadomo o co chodzi, no to oczywiście chodzi o pieniądze i dokładnie taki jest też powód odwołania rundy MotoGP w Argentynie. Organizator serii wczoraj oficjalnie poinformował, że w tym roku w kalendarzu zabraknie wyścigu w Ameryce Południowej, a pomimo tego, że powód nie został oficjalnie podany to wszyscy doskonale wiedzą, że wiąże się to z wstrzymaniem wsparcia finansowego dla organizacji startu. Szkoda, bo tor Termas de Río Hondo odkąd ponownie pojawił się w kalendarzu MotoGP co rusz musi zmagać się z kolejnymi problemami.

Najważniejsze informacje:

  1. Organizatorzy serii Motocyklowych Mistrzostw Świata MotoGP oficjalnie poinformowali, że runda na torze Termas de Río Hondo w Argentynie nie odbędzie się w 2024 roku.
  2. Runda ta nie zostanie zastąpiona inną, co oznacza, że w nadchodzącym sezonie będzie 21 weekendów wyścigowych.
  3. Powodem odwołania wyścigu w Argentynie jest obecna sytuacja polityczna i wstrzymanie wsparcia finansowania publicznego.

Przeczytaj również:

Honda rezygnuje ze skrzydełek aerodynamicznych – Japończycy mają lepszy sposób na zwiększenie docisku

Dorna oficjalnie poinformowała, że odwołana runda w Argentynie nie zostanie zastąpiona innym torem, a zniknie z tegorocznego kalendarza. Oznacza to, że w sezonie 2024 będzie 21 rund pod warunkiem, że wszystkie inne się odbędą. Nie jest to jednak nic pewnego, gdyż w zeszłym rok wyścig nie odbył się na torze w Kazachstanie, a debiut na nim zaplanowany jest na weekend od 13 do 15 czerwca.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

Oficjalny komunikat organizatora serii brzmi następująco:

FIM, IRTA i Dorna Sports potwierdzają odwołanie GP Argentyny 2024.

Ze względu na obecne okoliczności w Argentynie, promotor wydarzenia poinformował, że nie jest w stanie zagwarantować usług wymaganych do rozegrania Grand Prix w 2024 roku zgodnie ze standardami MotoGP™.

Wydarzenie to nie zostanie zastąpione w kalendarzu na 2024 rok. MotoGP™ ma nadzieje, że runda na torze Termas de Rio Hondo wróci do kalendarza w 2025 roku.

 

GP Argentyny powróciło do kalendarza w 2014 roku i od tamtego momentu tor Rio Hondo stał się stałym punktem harmonogramu. W tym roku weekend wyścigowy miał być połączony z GP Ameryk w Teksasie, ale zmiany sprawiły, że trzytygodniowa przerwa rozdzieli GP Portugalii i rundę na torze Circuit of the Americas.

 

Harmonogram MotoGP na sezon 2024:

RUNDA DATA WYŚCIG TOR
1 10 marca GP Kataru Losail
2 24 marca GP Portugalii Portimao
3 14 kwietnia GP Ameryk Circuit of the Americas
4 28 kwietnia GP Hiszpanii Jerez
5 12 maja GP Francji Le Mans
6 26 maja GP Katalonii Barcelona
7 2 czerwca GP Włoch Mugello
8 16 czerwca GP Kazachstanu Sokol
9 30 czerwca GP Holandii Assen
10 7 lipca GP Niemiec Sachsenring
11 4 sierpnia GP Wielkiej Brytanii Silverstone
12 18 sierpnia GP Austrii Red Bull Ring
13 1 września GP Aragon Aragon
14 8 września GP San Marino Misano
15 22 września GP Indii Buddh
16 29 września GP Indonezji Mandalika
17 6 października GP Japonii Motegi
18 20 października GP Australia Phillip Island
19 27 października GP Tajlandii Buriram
20 3 listopada GP Malezji Sepang
21 17 listopada GP Walencji Valencia

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button