125 ccm
Aktualnie czytasz:
Czy każdy właściciel kat. B od 3 lat może dostać kat. A1?
6

Dziś do Skuterowo.com dotarło ciekawe pytanie - czy każdy kierowca, który posiada od minimum 3 lat prawo jazdy kategorii B może dostać wpis do dokumentu o posiadaniu uprawnień A1? Teoretycznie to prosta sprawa, w końcu nowe przepisy o 125 ccm na B są niejako równoznaczne z uprawnieniami jakie posiada A1.

Na początek jednak zapoznajcie się z treścią maila przesłanego na redakcja@skuterowo.com, którego adresatem jest Piotr:

Witam serdecznie,

Chciałbym Was zapytać jako chyba najbardziej znaczący portal o tematyce skuterowej w Polsce o następującą kwestię która mnie nurtuje:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jestem Polskim obywatelem, z Polskim prawem jazdy kat. B powyżej 3 lat.

Dzięki naszym ustawodawcom jakby "z automatu" uzyskałem uprawnienia na kategorie A1.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Chciałbym zatem zaptać:

czy mogę udać się do Wydziału Komunikacji z prośbą o wpisanie w moim prawie jazdy tychże uprawnień?

Byłoby to bardzo pomocne w sytuacji np. wyjazdu za granicę i chęci wypożyczenia pojazdu o pojemności 125 cm.

Myślę że czytelników zainteresowałaby odpowiedź a Wam jako redakcji na pewno będzie łatwiej uzyskać takie informacje.

Dzięki i Lewa W Górę 🙂

Piotr

p.s. wyrażam zgodę na publikację mojego zapytania!

Wielkie dzięki za przesłany list. Logicznie analizując uprawnienia jakie posiada kategoria prawka B oraz A1 można dojść do wniosku, że każdy kto posiada kat. B od co najmniej 3 lat otrzymuje z automatu kompetencje jakie posiada A1, tj możliwość poruszania się:

- motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm³ i mocy nie przekraczającej 11 kW (14,9556 KM) oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg,
- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Teoretycznie zatem każdemu z automatu można spokojnie zaznaczyć przy okienku A1 potwierdzenie posiadania uprawnień, jest jednak wielkie ale.  Prawo jazdy danej kategorii otrzymuje osoba, która m.in.: odbyła wymagane szkolenie, zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Nie nie ma zatem w prawie innej definicji uzyskiwania uprawnień danej kategorii. Wydział Komunikacji może uzupełnić rubrykę jedynie na podstawie potwierdzenia Twoich umiejętności w WORD (pozytywny wynik egzaminu). Szkoda.

Jaka jest Twoja reakcja?
6%
4%
73%
 • Zdjęcie profilowe pawcio998
  2 września 2014 at 19:08

  Niby w przypadku AM można wymienić kartę motorowerową na prawko AM bez egzaminu w WORDzie, chociaż niby w szkole był egzamin, ale wiadomo, różnie z tym bywa.

 • Zdjęcie profilowe Evert
  4 września 2014 at 10:07

  Nie jest prawdą, że „kto posiada kat. B od co najmniej 3 lat otrzymuje z automatu kompetencje jakie posiada A1”. Prawo jazdy B nie obejmuje bowiem wspomnianych w artykule motocykli trójkołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW.

  Posiadacz A1 (jak i A2) może dosiąść trójkołowca o symetrycznym rozmieszczeniu kół (motocykle L5e) bez względu na pojemność silnika. Oznacza to, że będzie mógł sobie pojeździć np. takim Piaggio MP3 250/300 etc., pod warunkiem, że ten będzie zdławiony do 15 kW.

  I to jest podstawowa różnica między obiema kategoriami. W kwestii kierowania motocyklami A1 daje więcej od B. Zatem brak możliwości otrzymania wpisu A1 wynika nie tylko m.in. z konieczności zdania egzaminu, ale również z węższego zakresu uprawnień kat. B.

 • Zdjęcie profilowe
  4 września 2014 at 15:15

  Mi się już nie chce poprawiać tych wypocin. Coś tam lizną, czegoś nie dopiszą, coś przekręcą, merytorycznie zazwyczaj poziom niezbyt wysoki. Pani Ania przewodzi w tej niechlubnej klasyfikacji.

 • Zdjęcie profilowe H2O
  4 września 2014 at 17:52

  Seba, trzaskamy więc drzwiami? Ale już tak na dobre? Hmm?

 • Zdjęcie profilowe
  4 września 2014 at 17:57

  Tak się to pewnie zakończy 🙂

 • Zdjęcie profilowe
  4 września 2014 at 19:44

  Tylko sobie nic nie przytrzaśnijcie 🙂