Aktualnie czytasz:
Autonomiczny samochód zderzył się z motocyklistą. Wina? Motocyklisty
3

Kalifornijski Departament Pojazdów Mechanicznych wydał orzeczenie, że to motocyklista był winny zderzenia z autonomicznym samochodem firmy Cruise Automation. Pojazdy zderzyły na trzypasmowej drodze, w jednym czasie zmieniając pas ruchu na środkowy z dwóch stron.

Do ciekawego (spokojnie, nie komu nic się nie stało), chociażby z perspektywy prawnej, zdarzenia doszło 7. grudnia w Kalifornii. Autonomiczny samochód firmy Cruise Automation, należącej do koncernu General Motors, zderzył się z motocyklistą.

Powodem, wynikającym z opisu całego zajścia przez w/w departament, była próba zmiany pasa ruchu przez autonomiczny samochód oraz motocykl w tym samym czasie. Dokładniej, jadący środkowym pasem Chevrolet (warto zauważyć, że w sumie Chevy jechał sam) postanowił wyprzedzić samochód i zmienił pas na lewy. W trakcie manewru okazało się, że na lewym pasie znajduje się inny pojazd, więc sztuczna inteligencja podjęła decyzję o powrocie na środkowy pas. W tym samym czasie motocyklista zmieniał pas z prawego na środkowy. Pojazdy zderzyły się, a motocyklista wywrócił.

 
Czytaj
REKLAMA

Junak 126 teraz za 279,95 zł miesięcznie

Wybierając nowego Junaka 126 możesz skorzystać z promocyjnego finansowania RSSO 0% bez ukrytych kosztów i wpłaty własnej. Już za 279,95 zł miesięcznie (20 rat 0%) możesz wyjechać z salonu nowym motocyklem Junak 126!

Całość odbyła się przy niskich prędkościach, a motocykliście nic poważnego się nie stało.

Funkcjonariusze policji, wspierając się zeznaniami świadków, nagraniami z autonomicznego pojazdu i orzeczeniem Departamentu Pojazdów, określili, że winny był motocyklista. Powód? Wcześniej widziano go, jak poruszał się pomiędzy pasami (filtrował ruch, tak po naszemu). Mimo, że wyprzedzanie pojazdów pomiędzy pasami jest w Kalifornii legalne, to w tej sytuacji zagrażało bezpieczeństwu ruchu i – według służb – to motocyklista nie zachował odpowiedniej ostrożności.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Orzeczenie to jest pierwszym z jakim się spotkałem, w którym odniesiono się bezpośrednio do zdarzenia autonomicznego pojazdu z motocyklistą. Pojawia się pytanie: gdyby za kierownicą Chevroleta był kierowcą z krwi i kości do wypadku by doszło?

Źródło: Visordown

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
7%
Interesujące
14%
heh...
14%
Że co?
64%
Grrrr!
0%
Smutne
0%
 • Łukasz
  22 grudnia 2017 at 14:51

  Nonsens, po opisie zdarzenia wynika, że winny jest autonomiczny samochód. Obowiązuje reguła prawej ręki, skoro wracał z lewego pasa na środkowy powinien ustąpiç pierwszeństwa motocykliście zmieniającemu pas z prawego na środkowy.

 • Piotr
  22 grudnia 2017 at 19:04

  To co motocyklista robił wcześniej nie ma żadnego znaczenia. Być może w USA są nieco inne reguły, ale w Polsce winny byłby autonomiczny samochód. Ciekawe jak jest stawka ubezpieczenia dla autonomicznego samochodu ?

 • LK
  14 stycznia 2018 at 16:16

  Wracał, bo nie mógł zająć pasa lewego. Czyli nie dokończył manewru, więc środowy pas nie był wolny.