TOP 5 najbardziej bezawaryjnych skuterów o pojemności 50 cm3 [RANKING, ZESTAWIENIE, OPIS]

Kup i jeździj nie martwiąc się o jakiekolwiek awarie - nasze zestawienie najlepszych propozycji na rynku!

W skrócie
  • TOP 5 najbardziej niezawodnych skuterów o pojemności 50 cm3
  • Najlepsze propozycje dla tych, którzy nie chcą martwić się o awarie
  • Motorowery dla posiadaczy kategorii AM

Skutery, skuterki i motorowery – to zdecydowanie lwia część motocyklowego rynku, która coraz śmielej zaczyna wypełniać także polskie drogi. Na południu Europy i w Azji ma je każdy, a my dopiero dorastamy do tego momentu, gdy dojeżdżanie do pracy czy na zakupy niewielkim jednośladem z automatyczną skrzynią biegów nie jest ujmą na honorze dla prawdziwego motocyklisty z krwi i kości. Jakie modele są najmniej awaryjne?

Zakup skutera jest obecnie wyjątkowo prosty, bo rynek wręcz przepełniony jest najróżniejszymi propozycjami zarówno z Chin, Japonii, jak i z Europy. Możemy wybierać wśród budżetowych modeli, ale także skusić się na znacznie droższe, które fenomenalnie wyglądają i naszpikowane są najnowszą elektroniką. Bez względu jednak na dane techniczne wszystkie skutery o pojemności 50 cm3 pełnią taką samą funkcję – mają szybko, a zarazem ekonomicznie przewieźć nas z punktu A do punktu B, który zazwyczaj oddalony jest od siebie o kilka kilometrów. Ma być lekki, kompaktowy i tani w serwisowaniu, aby skutecznie zachęcić nas do porzucenia dużego motocykla lub samochodu osobowego na rzecz małego jednośladu, który oferuje potężną garść korzyści. Szczególnie przemierzając zatłoczone arterie miast dojedziemy szybciej, taniej i nie będziemy mieli problemu z zaparkowaniem.

Teoretycznie w momencie poszukiwania swojego skutera można zwariować. Wybór jest wyjątkowo trudny, bo w każdym salonie znajdziecie ciekawą propozycję, a standardowo im dalej w las, tym w głowie pojawia się większy mętlik. Bez względu jednak na nasz budżet kluczowym czynnikiem podczas poszukiwań skutera powinna być ekonomia – zarówno cena zakupu, jak i dalsze koszty utrzymania, serwisowania i przede wszystkim awaryjność. Mamy dla Was przygotowanych 5 najbardziej bezawaryjnych skuterów o pojemności 50 cm3.

Najważniejsze informacje:

  1. Używane skutery, które produkowane przez wiele lat otrzymały miano bezawaryjnych – zestawienie 5 jednośladów o pojemności 50 cm3, które są niezawodne.
  2. Piaggio, Yamaha, Honda, Kymco i Peugeot – kup i zapomnij o jakichkolwiek awariach.
  3. Propozycje dla najmłodszych posiadaczy kategorii AM.

Obejrzyj również:

Najważniejsze, aby był markowy

Wielu topowych producentów motocykli przeniosło swoje fabryki do Azji, aby przede wszystkim produkować tam najmniejsze i najtańsze modele, ograniczając tym samym finalny koszt zakupu. Zresztą tamtejszy rynek jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla najróżniejszych skuterów i motorowerów, które dominują na drogach i przerabiane są na każdy możliwy sposób. Azjaci zatem doskonale wiedzą jakie cechy powinien posiadać dobry skuter, ale kluczowe w jego trwałości będą użyte materiały. Oddzielmy zatem ziarno od plew.

Jednoślady chińskiej produkcji będą zawsze najtańsze i do tego powinniśmy się już przyzwyczaić. Ma to związek z kopiowaniem modeli wiodących producentów, ale wszystko jest zrobione tańszym kosztem. Zatem użyte materiały, technologie i rozwiązania będą po prostu liche, a was nie powinien zwieść reflektor LED o agresywnym kształcie. Jeżeli chcecie cieszyć się bezawaryjną jazdą to koniecznie, ale to koniecznie musicie skupić się na modelach, które oferowane są przez markowych producentów bez względu na kraj ich pochodzenia. Do tej grupy zaliczamy skutery marki Kymco, Yamaha, Peugeot, Honda, Aprilia, Romet czy Junak. To gwarancja niezawodności, doświadczenia zdobytego na przestrzeni lat i najlepszych materiałów użytych do produkcji, które bezpośrednio przekładają się na trwałość i bezawaryjność. Odrzućmy na bok wszystkie podróbki marketowe, które przysporzą wam wielu nerwów i problemów.

TOP 5 BEZAWARYJNYCH SKUTERÓW O POJEMNOŚCI 50 cm3!

1. Yamaha Neos 50

To skuter, który na rynku zadebiutował w 1997 roku jeszcze z nieco zmienioną wówczas nazwą Neo’s. Zamysł był bardzo prosty, gdyż japoński producent w swojej ofercie chciał wprowadzić niewielki motorower, który skierowany zostałby głównie do nieco starszych odbiorców, co zdecydowanie zdradza nam już sam nostalgiczny i spokojny design. Na próżno jest tutaj szukać agresywnych linii i sportowego zacięcia, ale nie takie były założenia. Miał być tani, bezobsługowy i bezawaryjny. Wobec tego do jego produkcji użyto sprawdzonych już podzespołów, które modernizowane były na przestrzeni lat, co zawsze jest gwarancją wysokiej bezawaryjności. Tak też się stało, bo prostota do granic możliwości sprawiła, że już w momencie premiery zdobył spore zaufanie wśród potencjalnych zainteresowanych i cieszył się sporą popularnością. W momencie debiutu kosztował 3640 DM (ok. 1860 EUR).

Egzemplarze z pierwszych lat produkcji napędzane były niewysilonym silnikiem dwusuwowym, który przy odpowiednim doborze mieszanki pokonywały wiele kilometrów. Jednostka generowała niespełna 3 KM, co nie gwarantowało wyścigowych osiągów, ale było gwarancją długiej żywotności. Zmieniające się normy emisji spalin sprawiły, że w 2009 roku trzecia generacja tego modelu otrzymała już silnik czterosuwowy, który był prosty jak budowa cepa. Nie tylko był jeszcze tańszy w codziennym użytkowaniu, ale zadowalał się znacznie mniejszą ilością paliwa i dodatkowo nie wymagał robienia mieszanki. Przez lata inżynierowie rozwijali go z dostępnych części, co przeżyło się na jego pancerność, która zauważona została przez użytkowników. Jest lekki i kompaktowy, a stosunkowo nisko umiejscowione siedzisko gwarantuje pewne prowadzenie także niższym mężczyzną i kobietą. Wystarczy jedynie zadbać o regularny serwis, a Neos 50 odwdzięczy się bezawaryjną jazdą, która ograniczać się będzie jedynie do tankowania paliwa.

Do 2021 roku Neos 50 produkowany był w praktycznie niezmienionej wersji. Inżynierowie Yamahy zadbali o staranne kontynuowanie charakterystycznego wyglądu i delikatne odświeżenie go na przestrzeni lat. Zmieniające się trendy sprawiły, że obecnie skuter ten dostępny jest jedynie z napędem elektrycznym. Tyle lat produkcji, miliony wyprodukowanych egzemplarzy i nieskazitelna opinia wśród użytkowników potwierdza, że Neos 50 musiał znaleźć się w tym zestawieniu.

2. Peugeot Speedfight

Tego modelu z pewnością nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się najmniejszymi skuterami. Pomimo tego, że Peugeot utożsamiany jest z produkcją samochodów osobowych to należy wspomnieć, że od wielu już lat w swojej ofercie ma także niewielkie skutery, które skutecznie podbijają rynki na całym świecie. Wystarczy jedynie spojrzeć jak wiele Speedfightów z najróżniejszych lat produkcji nadal można spotkać na polskich drogach, aby wiedzieć, że jest to udany model. Jeszcze lepszym potwierdzeniem będzie wizyta we Włoszech, gdzie aż roi się od skuterów posiadających charakterystycznego lwa na przedniej części owiewki.

Historia serii Speedfight jest wyjątkowo długa, bo rozpoczęła się w 1997 roku i nieco przypomina dzieje Yamahy Neos 50. Zaczęło się od pierwszego wcielenia, które napędzane było silnikiem dwusuwowym, a z każdym kolejnym rokiem na pokładzie pojawiały się nieco poprawione podzespoły, które pozwoliły zbliżyć się do ideału. W 2000 roku pojawił się model Speedfight 2, dostępny w wersji AC (chłodzony powietrzem) lub LC (chłodzony cieczą), który był rozwinięciem wersji z 1997 roku. Przez następne kilka lat użytkownicy nie mogli przyczepić się do rażących wad, dlatego w niezmienionej wersji produkowany był tak aż do 2014 roku. Owszem, w między czasie pojawiła się 3. generacja, która przede wszystkim wyróżniała się nieco odświeżonym designem, ale nadal francuski producent nie reagował na zmieniające się normy emisji spalin. Wówczas nadszedł moment, który zbliżał się nieubłaganie. Jednostka dwusuwowa została zastąpiona czterosuwową, która była jeszcze tańsza w użytkowaniu. Przez wszystkie lata produkcji na całym świecie pojawiło się mnóstwo zwolenników całej serii, co potwierdzają najróżniejsze fora tematyczne, a także mnóstwo akcesoriów, podzespołów tuningowych i dodatków, w którego możecie wyposażyć swojego Speedfighta.

3. Suzuki AY50 Katana

Jeżeli rozmawiamy o skuterach to nie może w zestawieniu brakować producenta, który łączony jest z bezawaryjnością. Mowa oczywiście o Suzuki, który w swojej gamie modelowej posiada zarówno mniejsze i większe motocykle, ale także cały przekrój skuterów. Od najmniejszych o pojemności 49 cm3 do potężnych jednośladów z rodziny Burgman. Topowi producenci motocykli pędzący za rozwojem i zmieniającymi się trendami pewne decyzje podejmowali w tym samym momencie. Walka o klienta była wyjątkowo zacięta, dlatego nikt nie mógł sobie pozwolić na jakiekolwiek braki w ofercie. W 1997 roku zadebiutował model AY50 Katana, który miał być prostym i tanim skuterem do codziennego przemieszczania się po zatłoczonych miejskich arteriach. Szybko okazało się, że zyskał sporą popularność, dlatego już w następnym roku pojawiła się usportowiona wersja Perfermance, która charakteryzowała się znacznie większą mocą. Wyprodukowanych zostało jedynie 500 egzemplarzy.

Suzuki doskonale wie, jak ważna jest niezawodność. Całe nabrane doświadczenie przy produkcji motocykli wykorzystane zostało przy produkcji najmniejszej Katany, dzięki czemu zdecydowanie model ten zaliczany jest do grona najmniej awaryjnych skuterów w segmencie 50 cm3. Nie zaskakuje designem oraz wyposażeniem, a zarazem charakterystycznie już dla jednośladów z Hamamatsu nie zwycięży on w żadnej kategorii. W każdej jednak będzie na tyle dobry, aby bez żadnego problemu znaleźć się na podium. To kompletny i bardzo prosty pojazd, który w swoim założeniu miał zapewnić sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B nie martwiąc się przy tym o jakiekolwiek awarie. Czynności obsługowe zostały ograniczone do miniumum, aby użytkownicy mogli skupić się jedynie na jeździe. Warto jest rozpatrzyć ten model pomimo wieku, jeżeli właśnie szukacie praktycznie bezusługowego skutera na prawo jazdy AM.

4. Piaggio ZIP 50

Włoski koncern od zawsze utożsamiany jest z produkcja jednośladów, które szczególnie trafiły w serca fanów dwóch kółek ze słonecznej Italii. Przesiębiorstwo zostało założone w 1884 roku i produkowało lokomotywy, wagony kolejowe, a także wyroby z drewna i statki. Dopiero w 1946 roku firma nastawiło się na branżę motoryzacyjną, w której w szybkim tempie odniosło spektakularny sukces dzięki produkcji skutera Vespa, motoroweru Ciao i małego pojazdu dostawczego APE. To była idealna baza, aby nadal produkować niewielkie i niezawodne jednoślady, które podbijać będą drogi na całym świecie.

Niech nie zmyli was fakt, że model ZIP jest podstawowym modelem w gamie Piaggio. Na przestrzeni lat dopracowany został do granic możliwości, co przełożyło się na ogromny sukces sprzedażowy na całym globie. Te niewielkie skutery, które obecnie napędzane są jednostką czterosuwową znajdziecie zarówno w Europie, jak i w Azji, co jest potwierdzeniem, że Piaggio doskonale wie, jak tworzyć dobre i przede wszystkim bezawaryjne skutery. Początkowo oczywiście ZIP również posiadał silnik dwusuwowy, a jego historia rozpoczęła się znacznie wcześniej, aniżeli w przypadku poprzednich producentów, ponieważ zadebiutował w 1991 roku i nadal produkowany jest aż do dziś. Praktyczność to jego drugie słowo, bo włoscy użytkownicy jednośladów mają spore wymagania i doświadczenie w jeździe, czemu beż żadnych problemów sprostało Piaggio prezentując ZIPa. Na próżno jest w nim szukać jakiekolwiek rewolucji, a zdecydowanie jest to ewolucja na przestrzeni lat i systematyczne wdrażanie nabieranego doświadczenia. Skuter ten jest skrojony na miarę i wszystko znajduje się dokładnie tam, gdzie powinno.

Z pewnością słyszeliście o skuterach marki Piaggio, ale jeśli macie jakiekolwiek obawy to potężna historia tego producenta i cieszące się wyjątkowa popularnością skutery powinny rozwiać wszystkie wasze obawy. Dziś w skład koncernu Piaggio wchodzi Aprilia, Derbi, Gilera, Moto Guzzi, Piaggio Aero, Vespa i Laverda.

5. Kymco Agility 50

Proszę Państwa o to król polskich dróg w segmencie skuterów o pojemności 50 cm3. Jednoślad tajwańskiego producenta od 2005 roku produkowany jest w 3 wersjach – 50 cm3, 125 cm3 oraz 200 cm3. Głównie miał podbijać drogi Azji, ale za sprawą niskiej ceny trafił również do Europy i swego czasu można go było kupić w każdym większym markecie. Był wyjątkowo tani, ale przetestowany w bardzo trudnych i wymagających warunkach. Za sprawą czterosuwowego silnika od samego początku bardziej przekonywał do siebie tych, którzy cenili sobie niezawodność i bezawaryjność, a także niskie koszty użytkowania. Miał wszystko, co było niezbędne do sprawnego przemieszania się, a zarazem został pozbawiony wszystkich udogodnień, które w przyszłości mogłyby okazać się problematyczne. Do granic możliwości tani, a przy tym przyjazny i pewny konstrukcyjnie.

W momencie swojej premiery był bardzo tani, dlatego szybko znalazł wielu chętnych nabywców. Nie ma kompletnie żadnego problemu, aby nawet dziś model ten spotkać na ulicach nawet pomimo tego, że pierwsze egzemplarze mają już prawie 20 lat. Prostota była gwarancją niezawodności, co w przypadku najmniejszych skuterów jest najważniejszym kryterium. Także dziś jest idealną opcją dla tych, którzy cenią sobie bezawaryjność – nowe Kymco Agility 50 możecie kupić już za 9 200 złotych i zapomnieć o jakichkolwiek awariach.

Jakie prawo jazdy trzeba mieć, aby jeździć skuterem o pojemności 50 cm3?

Kiedyś królem lokalnego podwórka był ten, który w obecności znajomego policjanta zdał egzamin przeprowadzany w szkole, aby następnie otrzymać uprawnienia, dzięki którym mógł poruszać się po drogach motorowerem. Czasy jednak nieco się zmieniły, a rządzący już kilka lat temu postanowili odejść o karty motorowerowej i zastąpić ją prawdziwym prawem jazdy. Z perspektywy czasu śmiem twierdzić, że karta motorowerowa była sporym ukłonem w stronę młodzieży. Uprawniała ona do kierowania motorowerami o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm3, a po raz pierwszy pojawiła się w 1983 roku i otrzymywał ją każdy, kto po ukończeniu 15 lat zdał egzamin przeprowadzany w szkole pod bacznym okiem funkcjonariusza milicji. W 1991 roku zmieniono przepisy i minimalny wiek obniżono do 13 lat i otrzymanie tego dokumentu było równoznaczne z uprawnieniem także do kierowania rowerem, a od 15 roku życia także pojazdem zaprzęgowym. W mniej lub bardziej zmienionych formach funkcjonowała całkiem skutecznie aż do 19 stycznia 2013 roku, gdy w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami, która jednoznacznie zmieniła zasady samego zdawania, a także nazwę owego dokumentu. Karty motorowerowe przestały być już wydawane, jednakże ich posiadacze mogli je zachować lub wymienić na prawo jazdy kategorii AM.

Skuterem o pojemności 50 cm3 możesz jeździć jeśli:

  • Ukończyłeś 18 lat i uzyskałeś pełnoletność przed 19 stycznia 2013 roku, możesz legalnie prowadzić motorower bez posiadania prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A,
  • Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i posiadasz już prawo jazdy na przykład kategorii B,
  • Posiadasz kategorię prawa jazdy AM, o którą możesz ubiegać się już od 14. roku życia.

Więcej o przepisach i kategorii AM przeczytasz w poniższym artykule:

Prawo jazdy kategorii AM 2024 – w jakim wieku można zrobić, jakimi motocyklami jeździć i ile kosztuje? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button