Aktualnie czytasz:
Przepisy 2016: nowa ustawa o recyklingu pojazdów, w tym motocykli
0

Zniesienie 500 zł opłaty recyklingowej przy sprowadzaniu pojazdów z zagranicy, zobowiązanie dealerów samochodowych i właścicieli komisów do zbiórki pojazdów wycofanych z eksploatacji – prezydent podpisał nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów.

Zmiany w przepisach to efekt pozwu Komisji Europejskiej. W październiku 2014 KE pozwała Polskę w sprawie przepisów o pojazdach wycofanych z eksploatacji do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja miała zastrzeżenia do organizacji wycofywania zużytych pojazdów i ich recyklingu. Na dzień dzisiejszy stacje demontażu nie mogą pobierać opłat za przyjmowanie pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Tymczasem Komisja uważała, że zwolnienie z opłat powinno dotyczyć wszystkich pojazdów zarejestrowanych na terenie UE.

Nowe przepisy przewidują zwolnienie z opłaty recyklingowej samochodów sprowadzanych z UE czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ma to obniżyć koszty funkcjonowania importerów samochodów używanych. Dziś taką opłatę trzeba teraz płacić za każdy sprowadzony do Polski pojazd.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Jak jednak uniknąć zalewu polskiego rynku starym złomem? Okazuje się, że zapłacą ci, którzy będą kupować nowe pojazdy. Producenci i importerzy wprowadzający na rynek ponad tysiąc, przede wszystkim nowych, pojazdów będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie, w różnych miejscowościach. W praktyce oznacza to, że wprowadzający ponad tysiąc pojazdów rocznie będzie musiał zapewnić w kraju funkcjonowanie co najmniej 48 stacji lub punktów.

Branży recyklingowa jest zdania, że nowe przepisy nie są dla niej korzystne. W ocenie jej przedstawicieli cała odpowiedzialność za poziom odzysku spadnie na stacje demontażu pojazdów.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Nowelizacja wchodzi w życie w styczniu 2016 roku.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
100%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%