17-latek uciekał przed policją na zbudowanym przez siebie motocyklu. Jaka kara mu grozi?

W skrócie
  • Podczas rutynowej kontroli drogowej w Gnieźnie, policjanci wydali nakaz zatrzymania się podejrzanemu kierowcy jednośladu.
  • Motocyklista nie zastosował się do nakazu zatrzymania się, więc patrol ruszył za nim w pościg.
  • Po zatrzymaniu okazało się, że to nie pierwszy incydent chłopaka. Nie uniknie on kary.
  • Jaka kara grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?
  • Czy ucieczka przed patrolem może być przestępstwem?

Chyba każdy miłośnik motocykli, natchniony kreatywnością, zastanawiał się nad zbudowaniem własnego motocykla. Jednak w większości, w starciu z rzeczywistością, na marzeniach się kończyło. Po co budować motocykl, którym nie można jeździć? Takie pytanie z pewnością nie pojawiło się w głowie 17-letniego konstruktora z Gniezna. Jaka kara grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej? Czy czyn ten może być zakwalifikowany jako przestępstwo?

17-latek zbudował motocykl. Uciekał przed policją.

W ostatni poniedziałek, podczas rutynowej kontroli drogowej w Gnieźnie przy ulicy Wrzesińskiej, policjanci wydali nakaz zatrzymania się podejrzanemu kierowcy jednośladu. Uwagę funkcjonariuszy przykuł nietypowy jednoślad. Motocyklista nie zastosował się do wydanego nakazu zatrzymania się, więc patrol na jednośladach ruszył za nim w pościg. Podczas pogoni, 17-latek popełniał liczne wykroczenia. Do zatrzymania doszło na ulicy Kostrzewskiego.

Zatrzymany, który zbudował motocykl, miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Po zatrzymaniu 17-letniego mężczyzny okazało się, że nie tylko nie posiada on uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, co więcej: ma aktywny zakaz. Jednoślad, którym się poruszał okazał się samoróbką, nie posiadał więc ubezpieczenia, nie był dopuszczony do ruchu, nie miał tablic rejestracyjnych.

Młody motocyklista nie uniknie kary

Młody motocyklista nie uniknie kary: jego sprawą zajmą się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Oprócz zarzutów kierowania pojazdem bez uprawnień i niedopuszczonym do ruchu, usłyszy zarzuty niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Samoróbka zatrzymanego 17-latka. Źrodło: https://gniezno.policja.gov.pl/wl3/aktualnosci/255909,KROTOTRWALY-POSCIG-ZA-SIEDEMNASTOLATKIEM-quotNA-ZAKAZIEquot.html

Jaka kara grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?

Niezatrzymanie się do kontroli w kodeksie wykroczeń

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, osobie kierującej pojazdem za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara grzywny (do 30 tys. zł, Art. 24. § 1a. Kodeksu Wykroczeń, 15 punktów karnych) lub naganny, kara aresztu (od 5 do 30 dni), zakaz prowadzenia pojazdów. Prawną kwalifikację tego wykroczenia określa art. 92 Kodeksu Wykroczeń, który stanowi:

Art.  92.  [Niestosowanie się do znaku, sygnału lub polecenia w ruchu drogowym]
§  1.

Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§  2.

Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.

§  3.

W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Przeczytaj też:

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom nie będą złagodzone.

Przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom nie będą załagodzone – przepadek nadal będzie obligatoryjny

Obejrzyj:

Tak oto wtopiłem 5000 zł. Nie polecam

Niezatrzymanie się do kontroli drogówki może być przestępstwem.

Art. 178b Kodeksu karnego wskazuje:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W razie orzeczenia o przestępstwie z mocy art. 178b, oprócz kary więzienia sąd wydaje zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button