125 ccm
Aktualnie czytasz:
Motorowery o 35% w dół – motocykle 125 hitem sezonu: Statystyki rejestracji jednośladów
0

Rynek skuterów i motorowerów o pojemności silnika do 50 ccm kurczy się na niespotykaną dotychczas skalę. Na podstawie danych PZPM w okresie styczeń – kwiecień zarejestrowano o 35% mniej małych jednośladów. Z tym samym czasie rynek motocykli i skuterów 125 ccm wzrósł o ponad 1000%.

Spadek zainteresowania motorowerami, w tym skuterami klasy 50 ccm był spodziewanym skutkiem wprowadzenia nowych przepisów o motocyklach 125 ccm na prawo jazdy B. Dotychczasowi posiadacze takich uprawnień mogli jedynie poruszać się jednośladami najmniejszych pojemności. Już w sezonie 2014 badania Skuterowo.com wykazały iż ponad 90% respondentów dokona zamiany pojazdu na większy. Procentowy, negatywny wpływ na segment 50 ccm był jednak trudny do oszacowania. Obserwowany dziś peak nie oznacza jeszcze końca spadków, a sytuacja może się ustabilizować dopiero po wprowadzeniu nowelizacji przepisów o prawie jazdy AM. Trudno jednak póki co mówić o terminie wprowadzenia zmian.

Nowe MOTOROWERY – ranking marek – 2015 narastająco
PozycjaMarkaStyczeń-Kwiecień
2015Udział %2014Udział %% Zmiana
1ROMET MOTORS321537,17%503037,85%-36,1%
2JUNAK134515,55%170212,81%-21,0%
3ZIPP114613,25%159211,98%-28,0%
4TOROS5746,64%9617,23%-40,3%
5KYMCO2743,17%4733,56%-42,1%
6WONJAN2472,86%3042,29%-18,8%
7TAOTAO2322,68%4533,41%-48,8%
8FERRO2242,59%960,72%133,3%
9WANGYE1962,27%2531,90%-22,5%
10DAFIER1511,75%3752,82%-59,7%
RAZEM 1-10760487,9%1123984,6%-32,3%
POZOSTAŁE MARKI104512,1%205115,4%-49,0%
RAZEM8649100%13290100%-34,9%

 

Nowa ustawa o kierujących pojazdami sprawiła, że każdy posiadacz prawa jazdy B od co najmniej 3 lat może stać się pełnoprawnym kierowcą motocykla o pojemności skokowej silnika do 125 ccm. Spore zainteresowanie jednośladami widać w raporcie PZPM za okres styczeń – kwiecień 2015. Największym beneficjentem pozostaje Romet z udziałem 24.9% oraz wzrostem sprzedaży na poziomie niemal 500%. O 500 motocykli mniej w tym okresie zarejestrował Junak – 18.4% udziałów przy 1156% wzrostu rok do roku. Dalej na podium uplasowała się Yamaha – niemal co 10 rejestrowany w Polsce motocykl był sygnowany przez tego japońskiego producenta. Warty podkreślenia jest także awans Kymco na pozycję 6, przy wzroście o ponad 453%.

 
Czytaj
REKLAMA

Odkryj Stylowe Jeansy Motocyklowe City Nomad

Polska marka, polska produkcja! Zero kompromisów. Najwyższa jakość i zaawansowane technologie. Wykonane z użyciem włókien 100% DuPont™ Kevlar®. Komplet certyfikowanych protektorów SAS-TEC® z regulacją położenia. Dopasowany krój i nowoczesny design. Poczuj styl, bezpieczeństwo i komfort!

Nowe* MOTOCYKLE – ranking marek – 2015 narastająco
PozycjaMarkaStyczeń-Kwiecień
2015Udział %2014Udział %% Zmiana
1ROMET MOTORS190524,9%32311,5%489,8%
2JUNAK140718,4%1124,0%1156,3%
3YAMAHA6929,0%36212,9%91,2%
4HONDA4866,3%28410,1%71,1%
5BMW4706,1%45416,2%3,5%
6KYMCO4545,9%822,9%453,7%
7KTM2733,6%2007,1%36,5%
8SUZUKI2403,1%1786,4%34,8%
9KAWASAKI2232,9%1926,9%16,1%
10HARLEY-DAVIDSON2032,6%2197,8%-7,3%
RAZEM 1-10635382,9%240686,0%164,0%
POZOSTAŁE MARKI130817,1%39314,0%232,8%
RAZEM7661100%2799100%173,7%

 

Celem dogłębnej analizy wpływu segmentu 125 ccm na sprzedaż motocykli ogółem w Polsce należy zapoznać się z poniższą tabelą. Konfrontując dane z powyższymi wskazaniami jesteśmy w stanie ocenić ilość sprzedanych jednośladów homologowanych do poruszania się z prawem jazdy B w stosunku do całości rynku.

 Nowe MOTOCYKLE – ranking marek wg DCC – 2015 narastająco
 Pojemność MarkaStyczeń-Kwiecień
 20152014Zmiana
r/r
2015
Udział %
2014
Udział %
 
 <=125cm3ROMET MOTORS1802172947,7%  
  JUNAK1390861516,3%  
  KYMCO43164573,4%  
  pozostałe marki18011381205,1%  
 <=125cm3 Suma 54244601079,1%70,8%16,4%

 

To dość spore przetasowanie w stosunku do lat ubiegłych oraz niespotykane wcześniej wzrosty sprzedaży. Według specjalistów taki trend ma szansę utrzymać się przez najbliższe nawet 5 lat, po których nastąpi stabilizacja poziomu rejestracji motocykli 125 ccm w Polsce.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%