Aktualnie czytasz:
Zmiana czasu 2019. Czas letni na stałe od 2021 roku? 
0

W tym roku kolejny raz zmieniamy czas. Dokładnie z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca o godzinie 2:00 w nocy przestawimy zegarki na godzinę 3:00. To może być jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce, po tym jak Parlament Europejski nowelizował dyrektywę. Ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. 

W ubiegły wtorek europoseł Karol Karski poinformował, że polski rząd popiera zrezygnowanie ze zmiany czasu z letniego na zimowy. Karski komentując nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego, która zakłada ujednolicenie czasu na terenie UE do 2021 roku, zaznaczył, że zmiana czasu to pomysł sięgający I Wojny Światowej, który nie ma uzasadnienia w obecnym sposobie życia obywateli. 

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego zakłada, że do 2021 roku wszystkie państwa członkowskie miałyby wybrać, czy chcą pozostać w „czasie letnim” czy w „czasie zimowym”. Całość zmian koordynowana byłaby przez UE, a państwa członkowskie decydowałyby się w którym czasie zostać do kwietnia 2020 roku.

Sam pomysł nowelizacji dyrektywy pojawił się po tym jak w lutym 2018 roku ponad 4 mln obywateli UE w przeważającej większości określiło, że zmiany czasu nie mają dla nich większego sensu. 

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Koniec ze zmianą czasu a bezpieczeństwo na drodze

Opinie dotyczące pogorszenia bezpieczeństwa kierowców z powodu zmiany czasu nie są może poparte statystykami, ale nie zmienia to faktu, że zmiana czasu może negatywnie wpływać na kierowców. Zmęczenie i senność to realne zagrożenia na drogach, zwłaszcza jeśli pomnożymy je przez liczbę kierowców. Warto o tym pamiętać siadając za kółko zwłaszcza w pierwszym tygodniu po zmianie czasu (w teorii śpimy krócej).

Dodatkowo podczas zmiany czasu na zimowy dzień staje się krótszy. Dla motocyklistów jesień to szczególnie niebezpieczny okres, a krótszy dzień, zmienne warunki pogodowe i drogowe pogarszają sytuację. Zrezygnowanie ze zmiany czasu nawet jeśli realnie jej nie poprawi, to na pewno nie zaszkodzi.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Kiedy zmieniamy czas 2019? 

Nasze smartfony i komputery same przestawią się na odpowiednią godzinę. Jeśli jednak korzystacie z tradycyjnego budzika to pamiętajcie, że z soboty na niedzielę 30/31 marca DODAJEMY godzinę. Warto pamiętać o nastawieniu zegarka w samochodzie i motocyklu! 

 

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%