Zmiana czasu 2019. Czas letni na stałe od 2021 roku? 

W tym roku kolejny raz zmieniamy czas. Dokładnie z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca o godzinie 2:00 w nocy przestawimy zegarki na godzinę 3:00. To może być jedna z ostatnich zmian czasu w Polsce, po tym jak Parlament Europejski nowelizował dyrektywę. Ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. 

W ubiegły wtorek europoseł Karol Karski poinformował, że polski rząd popiera zrezygnowanie ze zmiany czasu z letniego na zimowy. Karski komentując nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego, która zakłada ujednolicenie czasu na terenie UE do 2021 roku, zaznaczył, że zmiana czasu to pomysł sięgający I Wojny Światowej, który nie ma uzasadnienia w obecnym sposobie życia obywateli. 

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego zakłada, że do 2021 roku wszystkie państwa członkowskie miałyby wybrać, czy chcą pozostać w „czasie letnim” czy w „czasie zimowym”. Całość zmian koordynowana byłaby przez UE, a państwa członkowskie decydowałyby się w którym czasie zostać do kwietnia 2020 roku.

Sam pomysł nowelizacji dyrektywy pojawił się po tym jak w lutym 2018 roku ponad 4 mln obywateli UE w przeważającej większości określiło, że zmiany czasu nie mają dla nich większego sensu. 

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Koniec ze zmianą czasu a bezpieczeństwo na drodze

Opinie dotyczące pogorszenia bezpieczeństwa kierowców z powodu zmiany czasu nie są może poparte statystykami, ale nie zmienia to faktu, że zmiana czasu może negatywnie wpływać na kierowców. Zmęczenie i senność to realne zagrożenia na drogach, zwłaszcza jeśli pomnożymy je przez liczbę kierowców. Warto o tym pamiętać siadając za kółko zwłaszcza w pierwszym tygodniu po zmianie czasu (w teorii śpimy krócej).

Dodatkowo podczas zmiany czasu na zimowy dzień staje się krótszy. Dla motocyklistów jesień to szczególnie niebezpieczny okres, a krótszy dzień, zmienne warunki pogodowe i drogowe pogarszają sytuację. Zrezygnowanie ze zmiany czasu nawet jeśli realnie jej nie poprawi, to na pewno nie zaszkodzi.

Kiedy zmieniamy czas 2019? 

Nasze smartfony i komputery same przestawią się na odpowiednią godzinę. Jeśli jednak korzystacie z tradycyjnego budzika to pamiętajcie, że z soboty na niedzielę 30/31 marca DODAJEMY godzinę. Warto pamiętać o nastawieniu zegarka w samochodzie i motocyklu! 

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button