Aktualnie czytasz:
Wymiana oleju i nowe opłaty już od przyszłego roku: Będzie drożej!
0

Rząd przygotowuje pakiet smarowy. Co to takiego? Nowe obowiązki i dodatkowe opłaty związane z zakupem oleju silnikowego. Po co? By było bardziej ekologicznie...

Pakiet smarowy ma obejmować obowiązek wpłacenia depozytu, który będzie trzeba uiścić przy zakupie nowego oleju. Depozyt ten ma nakłonić osoby wymieniające olej na własną rękę do powrotu do punktu, w którym dokonało się zakupu ze zużytym olejem. Sklep będzie mieć obowiązek odbioru zużytego oleju.

To rozwiązanie ma rzekomo ukrócić spalanie przepracowanego oleju w piecach na olej opałowy. Teoretycznie chodzi o ekologię, w praktyce chodzi o fakt, że olej silnikowy nie jest objęty akcyzą. Zostanie zatem objęty opłatą depozytową, której nie odzyskasz jeśli nie zwrócisz zużytego oleju. Nasuwa się tu jednak wiele pytań. Kto będzie sprawdzał ile kupiłeś oleju, a ile oddałeś? Jak będzie to sprawdzane? Czy na pewno jesteśmy w stanie oddać tyle samo oleju ile się kupiło? Co ze zużyciem oleju podczas pracy silnika, ewentualnymi wyciekami, czy choćby stratą przy remontach silników? Pytań o zasadność i sposób rozliczania jest dużo więcej.

Kaucja ma być doliczana do ceny nowo zakupionego oleju na wzór opłaty, jaką ponosi się w przypadku zakupu nowego akumulatora. Jeśli olej kupimy i od razu wymienimy podczas wizyty w warsztacie to opłata depozytowa nie będzie naliczana, ale jeśli kupujemy w sklepie, by wymienić w inny miejscu i innym czasie, to dostaniemy dodatkowo po kieszeni. Jeśli kupujesz olej na tzw. dolewki, to musisz się liczyć z tym, że opłaty nie odzyskasz.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jak na razie zasady rozliczania za zużyty olej i sprawdzania zwrotów pozostają otwarte.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
75%
25%