Aktualnie czytasz:
Uwaga na: Oznakowanie poziome na polskich drogach
4

Pasy i linie jakie są – każdy widzi. Białe i podłużne. Ale w wielu miastach wykazują się one jeszcze jedną tajemniczą cechą. Kiedy tylko spadnie deszcz, stają się niewiarygodnie śliskie. Najbardziej boleśnie doświadczają tego piesi, którym niepostrzeżenie uciekła noga lub zachwiał się krok.

Nie wiedzieć czemu, ale w niektórych miastach drogowcy do malowania pasów używają farby, która po kontakcie z wodą znacznie traci na przyczepności. O ile w czasie ładnej pogody nie wykazuje ona żadnych negatywnych cech, a w nocy jest bardzo dobrze widoczna, o tyle po deszczu te malunki są bardzo niebezpieczne – nie tylko dla pieszych, ale i dla jednośladów.

Podczas deszczu oznakowanie poziome często jest śliskie niczym lód. Niestety nie wszystkie linie są wykonywane w nowej technologii

Podczas deszczu oznakowanie poziome często jest śliskie niczym lód. Niestety nie wszystkie linie są wykonywane w nowej technologii

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Jeżeli chodzi o warunki jazdy na tego typu nawierzchniach, to do złudzenia przypominają one najazd na pokrywę studzienki kanalizacyjnej lub szynę. Z tą jednak różnicą, że powierzchnia zmniejszonej przyczepności jest o wiele większa. Dlatego upadek może być o wiele skuteczniejszy.

Śliskie zebry nie są zjawiskiem powszechnym, ale wartym odnotowania, bowiem mogą sprawić nieprzyjemność w najmniej oczekiwanym momencie. Wtedy jest już za późno na hamowanie awaryjne czy omijanie nieszczęsnego malunku. Należy też brać pod uwagę, że pasy są co roku malowane, więc może się zdarzyć, że bezpieczne dotychczas przejście dla pieszych, nagle stanie się niespodziewanym źródłem atrakcji.

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

Dlatego, jeżeli w czasie deszczu zbliżamy się do przejścia dla pieszych ze świeżymi pasami należy:

 1. Zwolnić do prędkości, w której będziemy mogli w pełni kontrolować skuter – w razie poślizgu uda nam się wyjść z niego cało
 2. Starać się omijać zamalowaną powierzchnię – odstępy między pasami są na tyle szerokie, że nie ma z tym większego problemu
 3. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy skręcać kierownicą na zamalowanej powierzchni, ani nie znajdować się w trakcie pokonywania łuku.

Możemy też pokusić się o mały eksperyment – w czasie padającego deszczu lub zaraz po nim, kiedy w pobliżu nic nie przejeżdża, możemy zwolnić przed przejściem dla pieszych, powoli wjechać między zebry i przycisnąć obie stopy do białych pasów. Różnicę w przyczepności poczujemy na pewno. Jeżeli buty będą się ślizgać – to znak, że następnym razem należy stanowczo trzymać się asfaltu.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
100%
 • Zdjęcie profilowe Kisiu1981
  8 lipca 2011 at 23:56

  Czasem zdarzy mi się najechać taką linię i cieszę się, że jeszcze nie leżałem. A te linie są naprawdę jak lód.

 • Zdjęcie profilowe degename
  9 lipca 2011 at 00:07

  Najgorsze są pasy przy szkołach – malowane są na biało czerwono – raz wjechałem na nie gdy było mokro na drodze – zjeżdżałem z nich bokiem…

 • Zdjęcie profilowe paulo777
  7 grudnia 2011 at 00:08

  Ostatnio przekonałem się jak śliskie stają się pasy po deszczu. Jechałem we Wrocławiu ulicą Stanisławowską w kierunku Awicenny, chwilę po zjechaniu z ronda. Przed skrzyżowaniem z Kunickiego droga delikatnym łukiem skręca w prawo. Jechałem już około ~55km/h i nagle poczułem, że zupełnie nieoczekiwanie skuter ucieka spode mnie w lewo. Uratowała mnie zupełnie podświadoma reakcja mojego organizmu. Delikatnie wyprostowałem kierunek jazdy. To działo się tak szybko, że już skończyło się gdy zdałem sobie sprawę co się właściwie stało. Gdybym załóżmy w tamtej sekundzie był zdekoncentrowany, już bym leżał o ile bym ślizgiem nie znalazł się na przeciwległym pasie. Ale od tego czasu już zupełnie świadomie, szczególnie w te jesienne dni gdy temp. sięgają powoli zera, omijam każdy biały pas, który widzę.

 • Zdjęcie profilowe nibiru
  2 grudnia 2012 at 15:09

  Ja również we Wrocławiu o mało nie położyłem się na pasach. Po 90km w ciągłym deszczu został mi ostatni zakręt do domu (światła-pasy-zakręt w prawo), najechałem na pomalowaną powierzchnię, złapałem za tylni hamulec i momentalnie tył poleciał w lewo. Jak kolega wyżej napisał, momentalnie wyprostowałem kierownicę i wróciłem na tor jazdy i mogłem bezpiecznie skręcić. Zatem uważajmy na tą nieszczęsną farbę!!!