Tragedia! Najwyżej położone muzeum motocykli na świecie strawił pożar

To tragiczna wiadomość nie tylko dla fanów jazdy po alpejskich przełęczach i motocyklowych pasjonatów. Położony na przełęczy Timmelsjoch w Alpach budynek Top Mountain Crosspoint Motorcycle Museum spłonął strawiony przez ogień.

Do tragedii doszło wczoraj, tj, 18 stycznia 2021. Usytuowany u podstawy przełęczy Timmelsjoch po austriackiej stronie budynek muzeum powstał zaledwie kilka lat temu, bo w 2016 roku. Muzeum zostało założone przez braci bliźniaków Albana i Attilę Scheiber. To był wielce majestatyczny sposób na pokazanie światu zebranej przez braci kolekcji zabytkowych motocykli i ogromna atrakcja dla wszystkich turystów przyjeżdżających w austriackie Alpy. Przełęcz Timmelsjoch to swoista mekka dla europejskich motocyklistów, a po powstaniu muzeum - jeden z bardziej charakterystycznych punktów na motocyklowej mapie Europy.

W kolekcji zebranej w robiącym wrażenie budynku znajdowało się około 230 klasycznych motocykli, w większości pochodzących z europejskich fabryk. Brough Superior, Zundapp, Sunbeam, a także wiele egzotycznych marek. Swoje miejsce znalazła tam również kolekcja zabytkowych samochodów takich producentów jak Porsche czy Ferrari. Bracia Scheiber kolekcjonowali motocykle przez całe życie i postanowili podzielić się swoimi zbiorami ze światem.

Znajdujące się na wysokości 2175 mnpm muzeum, dla lepszego wpasowania się w górski klimat, było wykonane niemal w całości z drewna. Przestrzenna konstrukcja robiła niesamowite wrażenie, jednak taki budulec niestety jest bardziej narażony na działanie ognia.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Nie znamy jeszcze dokładnych strat i nie wiemy czy udało się uratować chociaż część bezcennej kolekcji. Położenie wysoko w górach, w dodatku w okresie zimowym, sprawiło, że zanim na miejsce dotarły pierwsze oddziały straży pożarnej, to cały dach budynku stał już w płomieniach.

Co było zarzewiem ognia, w tym momencie jeszcze ciężko określić. Czekamy na kolejne doniesienia i liczymy, że straty nie będą tak poważne jak zapowiadają to zdjęcia z miejsca katastrofy. To bardzo smutna wiadomość nie tylko dla motocyklistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button