Strefy czystego transportu nie dla motorowerzystów

Ustawodawca nie przewidział rowerów i motorowerów w legislacji dotyczącej stref czystego transportu. Wjechać do nich mogą tylko pojazdy samochodowe. 

Tak przynajmniej interpretują wprowadzone zmiany w prawie ogólnopolskie media motoryzacyjne. Czasopismo Lege Artis analizując przepisy wyciąga następujące wnioski:

Słowem: tak, wszystko wskazuje na to, że racjonalny ustawodawca ograniczył wjazd rowerów do strefy czystego transportu — cała nadzieja, że włodarze gmin, jeśli zdecydują się na ustanowienie stref, uwzględnią pojazdy napędzane siłą mięśni (ale przecież też motorowery elektryczne!) w stosownych uchwałach — bo w przeciwnym razie będą mogły sypać się mandaty z art. 96c kodeksu wykroczeń.

Ustawa o strefach czystego transportu mówi o pojazdach samochodowych napędzanych energią elektryczną, wodorem, gazem CNG lub LPG. Oznacza to, że przepisy nie zakładają możliwości wjazdu do strefy rowerem, ale także motorowerem (który w świetle prawa nie jest „pojazdem samochodowym”).

Istnieje też szansa, że ustawodawca zmieni prawo. Istnie też inna: że poinformuje o opłatach, które można uiścić żeby do strefy wjechać. Nawet 25 zł / godzinę. 

W innym wypadku mandat wynosić będzie 500 zł. 

Nowe znaki drogowe: D-54 i D-55, czyli strefa czystego transportu

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Nie wprowadzajcie w błąd. Nie ma słowa o napędzie LPG. Tylko elektryczne, CNG i Wodór. LPG będą traktowane jak każdy zasilany benzyną czy diesel.

  2. Dokładnie. Cytat a netu:
    “…Warto też zwrócić uwagę, że we wszystkich wersjach Ustawy za „czyste” uznane zostały samochody na CNG, których w Polsce na razie prawie nie ma, ale już nie pojazdy napędzane LPG, choć takich aut jest w Polsce ok. trzech milionów. Być może zadecydowały tu względy bezpieczeństwa energetycznego, jednak z punktu widzenia ochrony powietrza nie ma większej różnicy między CNG i LPG…”
    Więc?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button