Odmowa mandatu? Już nie! PIS wnioskuje o zmianę prawa!

Posłowie PIS złożyli w sejmie projekt zmian w prawie, którego głównym założeniem jest zdelegalizowanie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. W sieci zawrzało!

Do sejmu trafił projekt zmian, który jeśli zostanie uchwalony, sprawi że osoby karane mandatem karnym nie będą mogły odmówić jego przyjęcia. Według proponowanych przepisów, mandat trzeba będzie przyjąć, a dopiero później dochodzić się swoich racji na drodze sądowej. To jednej z najbardziej kontrowersyjnych projektów zmian ostatnich miesięcy. Autorzy nowelizacji, posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą, aby przyjęcie mandatu było obligatoryjne – nawet jeśli osoba ukarana będzie uważać inaczej.

Kontrowersyjna zmiana prawa opisana jest w punkcie 6d jako dodatek do art. 98. Czytamy w nim:

W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany

Pełny projekt proponowanych zmian znajdziesz TUTAj

W uzasadnieniu czytamy:

Projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia. (…) – W projekcie proponuje się rezygnację z instytucji odmowy przyjęcia mandatu na rzecz możliwości zaskarżenia nałożonego mandatu karnego do sądu. Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie. Rozstrzygnięcie w postępowaniu mandatowym po wniesieniu sprawy do sądu nie jest już możliwe.

Jeśli faktycznie wyżej opisana ustawa zostanie powołana do życia, obywatele RP stracą możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Obecnie każdy funkcjonariusz policji informuje osobę przyłapaną na “łamaniu” prawa o możliwości nieprzyjęcia mandatu. W takim przypadku policjant kieruje wniosek do sądu o rozpatrzenie sprawy. Jeśli nowe przepisy przejdą pozytywną weryfikację, będziemy zmuszeni przyjąć każdy mandat i dochodzić swoich racji w sądzie. W takim przypadku, po wniesieniu sprawy na wokandę, sąd będzie mógł wstrzymać realizację i egzekucję kary.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button