Nowy rekord Guinessa – 65-latek przejechała 45-letnią Vespą 1233 km w zaledwie 24 godziny!

Na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno!

W skrócie
 • Okrągłe liczby i niezapisany sukces sprzeda lat sprawiły, że Valerio Boni ponownie wjechał na tor pod Barceloną swoją Vespą
 • W ciagu 24 godzin pokonał nieco ponad 1233 km i ustanowił nowy rekord świata
 • 65-latek jechał na 45-letniej Vespie na 100-letnim torze i zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa

Jestem przekonany, że sama bezawaryjność niewielkiej Vespy na dystansie 24-godzinnej jazdy bez przerwy będzie dla was sporym zaskoczeniem, ale jak zareagujecie, jak dowiecie się, że za jej sterami rekord świata podbijał 65-letni Włoch, który dokładnie ten egzemplarz testował w dniu premiery w 1979 roku?

Natury, pasji i spędzonego życia nie da się oszukać nawet choćbyśmy niewiadomo jak mocno chcieli. Valerio Boni jest zapalonym motocyklistą i dziennikarzem, który przez całe swoje życie związany był z jednośladami. W czeluściach jego garażu przez długi czas na odpowiedni moment czekała niewielka Vespa z silnikiem o pojemności 50 cm3, która finalnie została odrestaurowana. Zdecydowana większość używałaby jej na niedzielny wypad na kawę, ale nie gość, który pomimo wieku chciał udowodnić jeszcze coś sobie, a także całemu motocyklowemu światu. Plan był prosty – atak na światowy rekord Guinessa na najdłuższy przejechany dystans motorowerem w ciągu 24 godzin.

Nie była to oczywiście całkowicie przypadkowa Vespa, bo jej historia, jak i sam zalążek pomysłu o ataku na rekord świata jest znacznie ciekawszy, niż może wam się wydawać. W 1979 roku sympatyczny Włoch w wieku 20-lat wziął udział w wydarzeniu reklamującym Vespę 50 Special na betonowym torze Terrarmar pod Barceloną i wówczas w ciągu doby przejechał 941 km. Ponad 40 lat temu nikt jednak kompletnie nie pomyślał, aby wyczyn ten zgłosić do Księgi Rekordów Guinessa.

Najważniejsze informacje:

 1. 65-letni Włoch, na 45-letniej Vespie pobił rekord świata jadąc na 100-letnim torze.
 2. Valerio Boni ma już na swoim koncie 4 rekordy Guinessa i właśnie dołożył kolejny – w ciągu 24-godzin na swojej Vespie z silnikiem o pojemności 50 cm3 przejechał dystans nieco ponad 1233 km.
 3. Rekord został ustanowiony na dokładnie tej Vespie, na której Valerio na tym samym torze w 1979 roku pokonał 941 km – nikt jednak wtedy nie wpadł na pomysł, aby zgłosić ten wyczyn do Księgi Rekordów Guinessa.

Przeczytaj również:

4012 KM w 24 godziny – nowy rekord świata na motocyklu pobity! [Triumph Tiger 1200 GT Explorer]

Gdyby ktokolwiek zgłosił wyczyn Valerio z 1979 roku to już wtedy stałby się on posiadaczem rekordu Guinessa. Wówczas cel wydarzenia był jednak zupełnie inny, ale Vespa, którą wtedy jechał została w jego posiadaniu. Konieczne było przeprowadzenie potężnego remontu 45-letniego motorka, a następnie dopięcie wszystkich niezbędnych pozwoleń, aby po tak długim czasie wrócić na historyczny dla Włocha tor Terramar pod Barceloną i pobić światowy rekord Guinessa na najdłuższy przejechany dystans motorowerem w ciągu 24 godzin, który wynosił 928 km.

– Od tamtego momentu po raz pierwszy zobaczyłem tor Terramar w 2018 roku i byłem zafascynowany. Widać po nim ciężar czasu i w niektórych miejscach betonowe płyty są bardzo nierówne, ale biorąc pod uwagę niską prędkość, postanowiłem podjąć ryzyko i stawić czoła wyzwaniu endurance. Muszę powiedzieć, że ważną częścią wyboru były „okrągłe” liczby: 45-letni skuter, tor, który właśnie obchodził stulecie życia i minęło 55 lat od prezentacji pierwszej Vespy 50 Special. Zwieńczeniem były moje 65 urodziny. – skomentował Valerio Boni.

Nowy rekord świata!

Próba pobicia rekordu, która zresztą była udana, odbyła się 7 marca 2024 roku. Włoch przez całą dobę jechał jedynie z niewielkimi przerwami na obmycie twarzy z kurzu i toaletę, bo nawet tankowanie odbywało się w czasie jazdy, co było możliwe dzięki dodatkowej ekipie, która na pokładzie posiadała dodatkowy zbiornik paliwa z długim wężem. Przez 24-godziny Vespa pędziła na pełnych obrotach i pokonała dystans 1233,075 km ze średnią prędkością 51,4 km/h. Tym samym Valerio został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa przejeżdżając najdłuższy dystans w ciągu 24 godzin na skuterze 50 cm3. Dodatkowo jest to również pierwsza pozycja w tej księdze dla marki Vespa.

Valerio Boni to motocyklista z krwi i kości, który jakiś czas temu postanowił jeździć motocyklam maksymalnie daleko, ale również w maksymalnie krótkim czasie – to między innymi on w 2021 roku odwiedził w ciągu 24 godzin 11 krajów i pokonał 2003 km. Brzmi abstrakcyjnie, ale całą filozofię jazdy Włocha zrozumiecie wpisując jego nazwisko w Księgę Guinessa. Należy do niego również rekord:

 • największy dystans pokonany w ciągu 24-godzin na minibike’u – 751 kilometrów,
 • największy dystans pokonany w ciągu 24-godzin na motocyklu crossowym – 740 km,
 • największy dystans pokonany w ciągu 24-godzin na elektrycznym skuterze – 1158 km,
 • największy dystans pokonany w ciągu 24-godzin na elektrycznym skuterze zespołowo – 1931 km,
 • rekord prędkości na nartach po asfalcie – 59 km/h.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button