Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem: Tak, ale w masce?
1

Pojawiły się nowe rozporządzenia dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły wchodzących jutro w życie przepisów.

Sytuacja w kraju nadal wydaje się być poważna. Według najnowszych statystyk osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność w organizmie koronawirusa ciągle przybywa, ale tendencja dziennie wykrywanych zakażeń jest obecnie spadkowa. Rząd szykuje się obecnie do powolnego „odmrażania” gospodarki i znoszenia wprowadzonych restrykcji. Efektem działań mających na celu częściowe przywrócenie pracy w poszczególnych sektorach ma być m.in. obowiązek poruszania się w maskach, lub innych zakrywających usta i nos nakryciach twarzy. Wszystko po to, by pomimo powrotu ludzi do życia publicznego nie doszło do eskalacji zakażeń.

Jak sytuacja ma przedstawiać się w przypadku jazdy na motocyklu? Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium kraju – a zatem środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz pojazdami samochodowymi. W przypadku samochodów obowiązek będzie nakładany jedynie wówczas, gdy samochodem będą poruszać się osoby sobie obce (np. w taksówce). Wynika z tego, że motocykliści także będą musieli zakrywać twarz. Co jednak w przypadku, gdy jeździmy w kasku integralnym? Czy taki zakrycie twarzy wystarczy? Nie jest to sprecyzowane w rozporządzeniu. Projekt zakłada, że od czwartku 16 kwietnia nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Można stąd wnioskować, że zamknięty kask motocyklowy, a nawet kask jet z zasłaniającą całą twarz długą szybką, będą traktowane jako forma zasłonięcia nosa i ust.

Warto pamiętać, żeby po zdjęciu kasku mieć przy sobie inny rodzaj zakrycia ust i nosa. Motocykliści często korzystają z tzw. „jelitek”, czy kominów na szyję. Naciągnięcie takiej części garderoby na dolną część twarzy wraz z zakryciem nosa wydaje się być wystarczające w świetle rozporządzenia, choć pewnie dopasowana maseczka, może być w tym wypadku bardziej właściwa dla ochrony przed rozprzestrzenianiem się potencjalnego zagrożenia.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
67%
33%