Jak rozszyfrować tablice rejestracyjne? Tablice rejestracyjne w Polsce 2018

Jak rozszyfrować tablice rejestracyjne? Ile płacimy za rejestrację w zależności od rodzaju tablic? Jak wzrosła liczba zarejestrowanych pojazdów w Polsce? Sprawdzamy!

Na te i inne pytania odpowiada najnowszy przewodnik po tablicach rejestracyjnych, opracowany przez specjalistów porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Tablice rejestracyjne to jedno z najważniejszych oznaczeń pojazdu. Informują, gdzie pojazd jest zarejestrowany oraz jaki jest jego indywidualny numer. Istnieje jednak kilka rodzajów tablic rejestracyjnych. Dzięki ich prawidłowemu odczytaniu, możemy poznać nie tylko miejsce rejestracji samochodu, ale także dowiedzieć się czy należy np. do służb państwowych.

Tablice rejestracyjne – czym się różnią i co oznaczają?

Standardowe tablice rejestracyjne czyli czarny zapis na białym tle, to najpopularniejszy rodzaj oznakowania pojazdu, jaki możemy spotkać wśród użytkowników dróg. Poza nimi na polskich drogach spotkamy również:

  • indywidualne tablice rejestracyjne – czarna czcionka na białym tle, w miejscu numeru pojazdu pojawia się indywidualny wyróżnik, wybrany przez właściciela pojazdu np. KOZAK, MYSZA, RANKO, etc.,
  • tablice tymczasowe – czerwona czcionka na białym tle, służą do oznakowania pojazdów przeznaczonych do badań homologacyjnych i jazdy próbnej,
  • tablice zabytkowe – czarna czcionka na żółtym tle, dodatkowo znajduje się na nich symbol samochodu – oznaczają pojazd zabytkowy,
  • tablice dyplomatyczne – biała czcionka na niebieskim tle, służą do oznakowania pojazdów służb dyplomatycznych.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Koszt wydania samochodowej tablicy rejestracyjnej waha się od 30 do nawet 1000 zł. Najmniej kosztują tablice tymczasowe, najdrożej płacą właściciele pojazdów z indywidualnymi tablicami.

Polacy rejestrują coraz więcej samochodów

Nieprzerwanie od 2013 roku w Polsce rejestrowanych jest coraz więcej nowych aut. A liczba samochodów na drogach bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo kierowców. Im większe natężenie ruchu, tym większe może być prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji lub wypadku. To z kolei zwiększa koszt obowiązkowego ubezpieczenia.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Więcej szczegółów dotyczących tablic rejestracyjnych, w „Przewodniku po tablicach rejestracyjnych”, opracowanym przez specjalistów porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl. Pełna treść przewodnika do pobrania TUTAJ.

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button