Inteligentny system monitorowania motocykla sposobem na złodzieja

Publikacja Sponsorowana

W myśl zasady – przezorny zawsze ubezpieczony – właściciele motocykli powinni stosować takie zabezpieczenia ich pojazdu, które nie pozwolą na kradzież jednośladu. Coraz chętniej wybieranym urządzeniem jest lokalizator GPS.

Pozwala on na monitorowanie miejsca postoju poprzez komputer, smartfon czy tablet z dostępem do Internetu lub telefon komórkowy. Co więcej, jeśli już dojdzie do tego przykrego zdarzenia, najlepszym sposobem na odnalezienie ukochanych dwóch kółek będzie właśnie lokalizator, który precyzyjnie wskaże aktualną lokalizację motocykla. Przy wyborze tego sprzętu warto jednak zwrócić uwagę na istotne parametry. O najważniejszych cechach mówi Paweł Wujcikowski z sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop i wskazuje modele godne uwagi.

Montaż lokalizatora GPS pozwala na precyzyjne podanie aktualnego miejsca postoju motocykla, fot. www.spyshop.pl

Producenci lokalizatorów GPS  zadbali o niewielkie rozmiary tych urządzeń, prosty montaż oraz szereg przydatnych funkcji. „Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwracać uwagę na gabaryty – im mniejszy lokalizator tym łatwiej go ukryć. Należy także sprawdzić rodzaj obudowy, musi ona być wodo- i wstrząsoodporna. Bardzo istotna jest długość pracy baterii, co więcej najlepszym rozwiązaniem jest akumulator, który w każdym momencie można doładować. Jednak najbardziej istotnym parametrem jest precyzyjne określenie lokalizacji  motocykla wyposażonego w tego rodzaju sprzęt. Dobrej klasy, wielokanałowy, czuły odbiornik GPS i krótki czas ustalania pozycji zmniejszają ryzyko utraty sygnału i zwiększają precyzję lokalizacji. Warto zwrócić również uwagę czy urządzenie posiada funkcję geofencing, czyli możliwość zdefiniowania strefy, po której pojazd może się poruszać. Po przekroczeniu jej granic, właściciel motocykla otrzymuje sygnał alarmowy, dzięki czemu może precyzyjnie wskazać aktualną lokalizację jednośladu i szybko zaalarmować odpowiednie służby” – wyjaśnia ekspert sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop.

Mobilne zabezpieczenie 

 

Lokalizator GPS GL200 Server, fot. www.spyshop.pl
Lokalizator GPS GL200 Server, fot. www.spyshop.pl

Lokalizator GPS GL200 Server  można umieścić na magnes w dowolnym miejscu na ramie lub zakamuflować w schowku znajdującym się pod siedzeniem. Model ten został wyposażony w moduł pozwalający na namierzenie pojazdu – U-blox GPS lokalizuje obiekt z dokładnością do 5 metrów, a wspomagany przez system SBAS (Satellite-Based Augmentation System) pozwala na namierzanie z precyzją do 2 metrów. Warto pamiętać, że precyzja lokalizacji zależy jednak od siły sygnałów z satelitów systemu GPS odbieranych w danym miejscu, np. w podziemnym garażu czy tunelu system nie działa, ponieważ brak jest widoczności nieba.

Niezwykle istotną cechą lokalizatora GPS GL200 Server jest jego nieograniczony zasięg oraz dostęp online do danych z każdego miejsca. Wystarczy posiadać ze sobą urządzenie z dostępem do Internetu (komputer, tablet lub smartfon) lub wykorzystać zwykły telefon komórkowy, na który będą przychodzić wiadomości SMS zawierające link do mapy z naniesioną aktualną pozycją lokalizatora. Świetną funkcją jest geofencing, czyli możliwość określenia obszaru, po którym może poruszać się motocykl. W przypadku przekroczenia zdefiniowanej strefy właściciel pojazdu otrzymuje alarmowy komunikat z dokładnie określonym czasem i zaznaczonym na mapie miejscem zdarzenia. Warto również podkreślić długi czas pracy urządzenia. Wbudowany akumulator litowo-polimerowy o pojemności 1300mAh pozwala na swobodne korzystanie z namierzania online nawet do 100 dni oraz 90 godzin przy raportowaniu położenia co 10 minut. Urządzenie może zostać także wpięte do instalacji elektrycznej jednośladu, co umożliwi jego ciągłą pracę.

Precyzyjne namierzanie

Lokalizator GL 300 Server z nadajnikiem GPS, fot. www.spyshop.pl
Lokalizator GL 300 Server z nadajnikiem GPS, fot. www.spyshop.pl

Bardziej zaawansowanym modelem jest GL300 Server z nadajnikiem GPS . Lokalizator bazuje na namierzaniu satelitarnym prowadzonym przez dwa niezależne systemy nawigacyjne – z satelitów GPS oraz GLONASS, które gwarantują bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Gdy jeden z nich zawiedzie, dane są pobierane z drugiego. Transmisja danych zebranych przez urządzenie odbywa się za pomocą sieci GSM/UMTS.

Lokalizator wyposażony w moduł U-blox M8 i system SBAS (Satelitarny System Wspomagający) określa położenie obiektu z dokładnością nawet do 2 metrów. Co więcej, urządzenie posiada funkcję geofencing, czyli pozwala na zdefiniowanie obszaru, w którym lokalizator może się znajdować. Po przekroczeniu tej strefy użytkownik otrzymuje alarmowe powiadomienie online z zaznaczonym miejscem opuszczenia strefy, datą i godziną. Nieprzecenioną zaletą lokalizatora GL 300 jest wygodny dostęp do informacji za pomocą urządzeń mobilnych podłączonych do Internetu, komputera z łączem internetowym czy telefonu komórkowego, z którego właściciel jednośladu łączy się z lokalizatorem GPS i w odpowiedzi otrzymuje SMS zawierający link do mapy z naniesioną pozycją lokalizatora.

Ważnym aspektem jest długi czas pracy modelu GL300 Server. Wbudowany akumulator litowo-polimerowy 1300mAh zapewnia wydajne zasilanie lokalizatora nawet do 50 dni w trybie uśpienia, w przypadku namierzania GPS co 10 minut zapewnia ciągłą pracę do 85 minut.

Przydatne akcesoria Każdy lokalizator GPS można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które wydłużają czas pracy lub też anteny poprawiające siłę sygnału, a przez to precyzję lokalizacji. Przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku montażu na motocyklu, jest hermetyczna obudowa, która chroni urządzenie przez kontaktem z wodą. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie będzie pracowało poprawnie. W ofercie sklepu detektywistycznego Spy Shop dostępne są również magnesy i uchwyty magnesowe ułatwiające montaż lokalizatora w dowolnym miejscu na ramie motocykla.

Skuterowo.com

Najnowsze testy, opinie, porady. Oficjalny profil redaktorów portalu Skuterowo.com.

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. To skuteczne urządzenia, korzystam z nich od dwu lat. Jest jednak kilka „ale”, o których pan specjalista nie wspomina. Pisze np. o podłączeniu urządzenia do akumulatora, nie wspominając, że pod warunkiem, iż motocykl jest używany codziennie. Jeśli nie jest i stoi w garażu, akumulator zostanie wyładowany po trzech dniach i nie uruchomimy motocykla. Kolejną sprawą jest fakt, że korzystanie ze śledzenia przez www jest płatne, chyba że użyjemy jakiegoś chińskiego serwera, co odradzam, częściej działa niż nie działa. Najprościej jest użyć po prostu komunikacji wyłącznie przez sms, ale to wymaga osobnej karty sim utrzymywanej i opłacanej jak każda karta telefoniczna. Lokalizatory działają i naprawdę są proste w obsłudze i użyteczne, ale to nie jest urządzenie typu kup-naładuj-zapomnij, nie będzie działać samo, potrzebna jest nad jego działaniem ciągła uwaga i kontrola.

  2. Ja jeżdzę właśnie z GL200 (kupiłem go w internecie, w Spycenter) naprawdę sie sprawdza. Może słuzyć nie tylko jako zabezpieczenie auta ale też np do kontrolowania pracy kierowców w firmie.

  3. pozyteczne urzadzenia, od paru miesięcy korzystamy w firmie z lokalizatorów Alfatrack S-300 i rzeczywiscie taka kontrola pracowników odnosi skutek.

  4. Warto jeszcze zaopatrzyć się w nadajniki beacony i te właśnie możemy przymocować na motorze. Kiedy ktoś zechce się z nim oddalić to natychmiast na nasz telefon przyjdzie ostrzeżenie. W takim też wypadku możemy powiadomić znajomych, którzy tez używają aplikacji Blueanker żeby pomogli wyśledzić skradzioną rzecz. Super sprawa ten system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button