Aktualnie czytasz:
Ile się czeka w Polsce na wyrobienie prawa jazdy w PWPW? Jak sprawdzić ten proces online?

To najtrudniejszy czas dla każdego motocyklisty. Egzamin na prawo jazdy zdany, a potwierdzenia umiejętności uprawniającego do poruszania się po drogach publicznych nadal nie ma. Zatem ile się czeka w Polsce na wyrobienie prawa jazdy?

Jaka jest procedura, obieg dokumentów? Otóż po egzaminie państwowym zakończonym wynikiem pozytywnym dokumenty kandydata na kierowcę, czyli fotografia, opinia lekarska, dokumenty ze szkolenia oraz zaświadczenie zdania zarówno teoretycznego jak i praktycznego egzaminu przesyłane są do Urzędu Miasta lub Starostwa odpowiadającego miejscu zameldowania. To zwykle trwa kilka dni. Należy upewnić się wcześniej, czy odpowiedni urząd wymaga potwierdzenia wpłaty za wydanie dokumentu przed rozpoczęciem procedury produkcji prawa jazdy przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

To niestety zależy od procedur danego urzędu, gdyż w jednych wystarczy zapłacić przy odbiorze, w innych należy wcześniej wykonać przelew. Warto o to dopytać, by oczekiwanie na upragniony dokument nie przeciągnęło się. Co ważne - portal info-car.pl umożliwia już dokonanie zapłaty za wyrobienie prawa jazdy przez Internet.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018. Ile się czeka na prawo jazdy? Jak to sprawdzić online?

Kolejny etap to wydanie decyzji przez Starostę lub też Prezydenta Miasta o przyznaniu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. To formalność, która polega na sprawdzeniu, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wydania prawa jazdy. Jakie dokładnie? Np. zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych lub formalny błąd w dokumentacji.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Jeżeli wszystko jest ok, wtedy PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcy wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czyli do ogólnopolskiej bazy, do której dostęp ma między innymi policja. To właśnie tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy. W przypadku zatrzymania przez policję, po tym jak funkcjonariusze sprawdzą posiadanie uprawnień w CEPiK-u, kierowca zostanie tylko ukarany mandatem w wysokości 50 zł za brak dokumentu. Niestety w praktyce jest to niebezpieczne, gdyż nie wiadomo kiedy dokładnie dane trafią do ogólnopolskiej bazy.

W wypadku, gdy kierujący pojazdem, który nie trafił jeszcze do CEPiK-u, zostanie zatrzymany do kontroli, ta może zakończyć się nieprzyjemnie: 500 zł mandatu oraz holowaniem pojazdu/zakazem dalszej jazdy. Gorzej jeżeli kierujący bez potwierdzonych uprawnień spowoduje kolizję, gdyż w takiej sytuacji nie działa ubezpieczenie OC i wszelkie szkody na zdrowiu i mieniu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jeżeli od zdania egzaminu minęło około 7 dni roboczych, wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa zlecenie wyrobienia druku prawa jazdy opuściło już odpowiedni urząd i znajduje się w trakcie produkcji w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Od tego momentu można śledzić postęp w produkcji blankietu. Kiedyś było to możliwe na stronie kierowca.PWPW.pl, lecz teraz jest inne narzędzie - info-car.pl

Jeżeli po wpisaniu danych kierowca otrzyma informację, że jego sprawa jest w toku, może być pewny, że jest już bliżej, niż dalej otrzymania upragnionego druku.

Dzięki zmianom w systemie i usprawnieniu formalnych procesów możliwe jest fizyczne otrzymanie druku prawa jazdy już 1,5 tygodnia od zdanego egzaminu. W praktyce rzadko zdarza się, żeby czas oczekiwania na otrzymanie komunikatu w systemie info-car.pl treści "zapraszamy po odbiór zamówionego prawa jazdy" przekroczył 3 tygodnie.

Dokument w ręku, a świat stoi otworem.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
18%
4%
15%
11 Komentarze
 • PeterP
  9 czerwca 2016 at 10:13

  U mnie na blankiecie świeże prawko, data uzyskania uprawnień pokrywa się z datą w której starostwo przekazało dokumenty do PWPW

 • jasiek
  14 listopada 2016 at 16:23

  Niestety tak pięknie to nie jest, u mnie minął już miesiąc od zdania egzaminu a dokument dopiero został wysłany do druku w PWPW

 • aneks
  21 listopada 2016 at 13:01

  u mnie niestety podobnie, złożyłam i opłaciłam wniosek 24 października i do dnia dzisiejszego nic nie dostałam…

 • kasia
  15 kwietnia 2017 at 21:23

  Witam mam pytanie czemu nie mogę się zalogować do pwpw w status prawa jazdy pisze „nie aktualne dane lub dokument już odebrany”. już ok miesiąca nie chce pokazać się. mój status próbowałam już wszystko piszę mój pkk jak i mail i nie działa ostatni egzamin miałam 3 miesiące i miałam wynik negaztywny z tego powodu że przede mną przejechał samochód gdy wyjeżdzałam. czy jest możliwe że nie sprawiedliwie mnie potraktował i musiał mi uznać. że nie mogę wejść na mój status jak podaję dene to „ciagle pisze że pokazuje tylko aktualne dane które nie maja zdanych egzaminow zdane zostaje status usunięty” czy mogę w internecie sprawdzić moim email co jest z tym. i nie chciałabym w komunikacji robić z siebie pajaca, czy mogę jakoś sprawdzić w internecie.

  • Ola
   11 maja 2017 at 14:29

   skoro nie zdalaś to jak chcesz dokument odebrać? Prawo jazdy dostaje sie po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywny…

  • Łukasz
   18 maja 2017 at 13:58

   Ja pier… Kasia, pisz po Polsku, ze znakami interpunkcyjnymi itp. Przecież tego nie da się czytać!
   Poza tym skoro nie zdałaś to co chcesz odbierać?! Nie rozumiem…

 • Monika
  23 lipca 2017 at 11:09

  Fakt, najgorsze jest to oczekiwanie i sprawdzanie statusu kilkukrotnie codziennie Ja co prawda jeszcze jakoś długo nie czekam, ale kogo bym się nie spytała to 1,5 tygodnia od zdanego egzaminu i już odbierali prawka. Co do CEPiK-u, teraz podobno wpisują Cię dopiero w momencie gdy odbierasz dokument (sprawdzone źródła), także niestety ale te trochę jeszcze lepiej się wstrzymać.

 • Joanna
  21 sierpnia 2017 at 11:59

  Ja zdawałam egzamin 4 sierpnia I dzis juz odebralam.swoje prawo jazdy a wniosek do urzedu z wynikiem pozytywnym I oplate za dokument zaniosłam dopiero 8 sierpnia.Jak dla mnie to bardzo szybko spodziewalam sie dłużej czekać gdyż z doświadczenia moich znajomych niektórzy czekali pomad miesiąc I nie mam pojecia co moze byc przyczyna

 • Wieslaw
  17 listopada 2017 at 14:04

  W Krakowie czas oczekiwania na pj to 5 dni roboczych

 • piotrS
  17 grudnia 2018 at 23:41

  Ja czekałem dokładnie 7 dni w Wawie. Raczej krótko.

 • Anna
  29 lipca 2020 at 16:19

  Złożyłam wnisek online 2 dni temu. W systemie cały czas piszę, że zero płatności. Robiłam przelew.