Prawo jazdy w PWPW. Ile się czeka w Polsce na wyrobienie prawa jazdy? Kiedy będzie w profilu zaufanym?

Jak wygląda proces aktywacji dokumentów w PWPW? Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest już w bazach online?

W skrócie
 • Od zdania egzaminu do otrzymania prawa jazdy mija kilka tygodni
 • Obieg dokumentów trwa około 3 tygodnie
 • Prawo jazdy do CEPiK oraz profilu zaufanego dodawane jest w momencie jego wyprodukowania przez PWPW
 • Nie warto ryzykować jazdy od razu po zdaniu egzaminu na prawo jazdy
 • Czy innym jest zdanie egzaminu a czym innym otrzymanie uprawnień

To najtrudniejszy czas dla każdego kierowcy. Egzamin na prawo jazdy zdany, a potwierdzenia umiejętności uprawniającego do poruszania się po drogach publicznych nadal nie ma. Zatem ile się czeka w Polsce na wyrobienie prawa jazdy?

Jaka jest procedura, obieg dokumentów? Otóż po egzaminie państwowym zakończonym wynikiem pozytywnym dokumenty kandydata na kierowcę, czyli fotografia, opinia lekarska, dokumenty ze szkolenia oraz zaświadczenie zdania zarówno teoretycznego jak i praktycznego egzaminu przesyłane są do Urzędu Miasta lub Starostwa odpowiadającego miejscu zameldowania. To zwykle trwa kilka dni. Należy upewnić się wcześniej, czy odpowiedni urząd wymaga potwierdzenia wpłaty za wydanie dokumentu przed rozpoczęciem procedury produkcji prawa jazdy przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW).

To niestety zależy od procedur danego urzędu, gdyż w jednych wystarczy zapłacić przy odbiorze, w innych należy wcześniej wykonać przelew. Warto o to dopytać, by oczekiwanie na upragniony dokument nie przeciągnęło się. Co ważne – portal info-car.pl umożliwia już dokonanie zapłaty za wyrobienie prawa jazdy przez Internet.

ZOBACZ TAKŻE: Ile się czeka na prawo jazdy? Jak to sprawdzić online?

Kolejny etap to wydanie decyzji przez Starostę lub też Prezydenta Miasta o przyznaniu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. To formalność, która polega na sprawdzeniu, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wydania prawa jazdy. Jakie dokładnie? Np. zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych lub formalny błąd w dokumentacji.

Jeżeli wszystko jest ok, wtedy PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcy wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czyli do ogólnopolskiej bazy (także online), do której dostęp ma między innymi policja. To właśnie tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy. W przypadku zatrzymania przez policję, po tym jak funkcjonariusze sprawdzą posiadanie uprawnień w CEPiK-u, kierowca zostanie tylko ukarany mandatem w wysokości 50 zł za brak dokumentu (od grudnia 2020 nie ma już konieczności posiadania prawa jazdy przy sobie). Niestety w praktyce jest to niebezpieczne, gdyż nie wiadomo kiedy dokładnie dane trafią do ogólnopolskiej bazy.

W wypadku, gdy kierujący pojazdem, który nie trafił jeszcze do CEPiK-u, zostanie zatrzymany do kontroli, ta może zakończyć się nieprzyjemnie: 500 zł mandatu oraz holowaniem pojazdu/zakazem dalszej jazdy. Gorzej jeżeli kierujący bez potwierdzonych uprawnień spowoduje kolizję, gdyż w takiej sytuacji nie działa ubezpieczenie OC i wszelkie szkody na zdrowiu i mieniu będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Jeżeli od zdania egzaminu minęło około 7 dni roboczych, wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa zlecenie wyrobienia druku prawa jazdy opuściło już odpowiedni urząd i znajduje się w trakcie produkcji w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Od tego momentu można śledzić postęp w produkcji blankietu. Kiedyś było to możliwe na stronie kierowca.PWPW.pl, lecz teraz jest inne narzędzie – info-car.pl

Jeżeli po wpisaniu danych kierowca otrzyma informację, że jego sprawa jest w toku, może być pewny, że jest już bliżej, niż dalej otrzymania upragnionego druku.

Dzięki zmianom w systemie i usprawnieniu formalnych procesów możliwe jest fizyczne otrzymanie druku prawa jazdy już 1,5 tygodnia od zdanego egzaminu. W praktyce rzadko zdarza się, żeby czas oczekiwania na otrzymanie komunikatu w systemie info-car.pl treści “zapraszamy po odbiór zamówionego prawa jazdy” przekroczył 3 tygodnie.

Dokument w ręku, a świat stoi otworem.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

14 opinii

 1. U mnie na blankiecie świeże prawko, data uzyskania uprawnień pokrywa się z datą w której starostwo przekazało dokumenty do PWPW

 2. Niestety tak pięknie to nie jest, u mnie minął już miesiąc od zdania egzaminu a dokument dopiero został wysłany do druku w PWPW

 3. u mnie niestety podobnie, złożyłam i opłaciłam wniosek 24 października i do dnia dzisiejszego nic nie dostałam…

 4. Witam mam pytanie czemu nie mogę się zalogować do pwpw w status prawa jazdy pisze “nie aktualne dane lub dokument już odebrany”. już ok miesiąca nie chce pokazać się. mój status próbowałam już wszystko piszę mój pkk jak i mail i nie działa ostatni egzamin miałam 3 miesiące i miałam wynik negaztywny z tego powodu że przede mną przejechał samochód gdy wyjeżdzałam. czy jest możliwe że nie sprawiedliwie mnie potraktował i musiał mi uznać. że nie mogę wejść na mój status jak podaję dene to “ciagle pisze że pokazuje tylko aktualne dane które nie maja zdanych egzaminow zdane zostaje status usunięty” czy mogę w internecie sprawdzić moim email co jest z tym. i nie chciałabym w komunikacji robić z siebie pajaca, czy mogę jakoś sprawdzić w internecie.

  1. skoro nie zdalaś to jak chcesz dokument odebrać? Prawo jazdy dostaje sie po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywny…

  2. Ja pier… Kasia, pisz po Polsku, ze znakami interpunkcyjnymi itp. Przecież tego nie da się czytać!
   Poza tym skoro nie zdałaś to co chcesz odbierać?! Nie rozumiem…

 5. Fakt, najgorsze jest to oczekiwanie i sprawdzanie statusu kilkukrotnie codziennie Ja co prawda jeszcze jakoś długo nie czekam, ale kogo bym się nie spytała to 1,5 tygodnia od zdanego egzaminu i już odbierali prawka. Co do CEPiK-u, teraz podobno wpisują Cię dopiero w momencie gdy odbierasz dokument (sprawdzone źródła), także niestety ale te trochę jeszcze lepiej się wstrzymać.

 6. Ja zdawałam egzamin 4 sierpnia I dzis juz odebralam.swoje prawo jazdy a wniosek do urzedu z wynikiem pozytywnym I oplate za dokument zaniosłam dopiero 8 sierpnia.Jak dla mnie to bardzo szybko spodziewalam sie dłużej czekać gdyż z doświadczenia moich znajomych niektórzy czekali pomad miesiąc I nie mam pojecia co moze byc przyczyna

 7. Złożyłam wnisek online 2 dni temu. W systemie cały czas piszę, że zero płatności. Robiłam przelew.

 8. Ten artykuł jest albo nieaktualny albo poprzez niesprawdzone informacje wprowadza w błąd. Uprawnienia mamy dopiero wtedy, gdy odbierzemy fizyczny, plastikowy dokument. Jest to żenada i jest to bardzo wkurzające, ale niestety tak jest. W razie kontroli przez policję po zdanym egzaminie, wysłanym wniosku z urzędu do PWPW, nawet gdy plastik czeka na nas w urzędzie – zostaniemy potraktowani przez policję jako NIEUPRAWNIENI do kierowania pojazdem, a to kończy się bardzo źle. Info do CEPiK, żę mamy prawko trafia dopiero gdy faktycznie odbierzemy plastik. Straszna to durnota w czasach cyfryzacji, ale tak jest. Sprawdzałem to w Ministerstwie Infrastruktury i Cyfryzacji. Także radzę czekać na plastik zanim siądzie się za kierownicą auta czy motocykla mimo, że pokusa jest duża, a PWPW w czasie COVIDa nie dotrzymuje terminu 7 dni. Często to nawet 20 dni.

  1. Gucio nie jest tak jak piszesz, bo pytałem się nawet znajomego policjanta i jest tak, jak jest napisane w artykule. Nawet jak odbierasz PJ, to masz datę uprawnień wpisaną wcześniejszą, a nie wtedy jak odbierasz dokument.

   Kluczowy jest wpis do CEPIKu i ja nawet u sobie miałem tak, że prosiłem mojego znajomego policjanta, żeby codziennie sprawdzał czy jestem już w bazie i po kilku dniach po zdaniu egzaminu byłem, więc mogłem legalnie jeździć, nawet nie mając fizycznie odebranego dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button