Aktualnie czytasz:
Harley-Davidson z problemami finansowymi. Rozwiązaniem wprowadzenie elektrycznego modelu
3

Do 2019 roku Harley-Davidson zamknie fabrykę w Kansas City, w rezultacie czego ok. 800 osób straci pracę. To część programu wdrażania oszczędności i konsolidacji. Amerykański producent skończył 2017 rok pod kreską, z 81% spadkiem przychodu netto w czwartym kwartale w stosunku do 2016 (chociaż nie oddaje to realnej sprzedaży i spadek spowodowany był odpisami podatkowymi). Mimo to plan H-D jest jasny i dość ciekawy.

Harley-Davidson znajduje się w dość skomplikowanej sytuacji, o której zresztą wcześniej wspominaliśmy. Z jednej strony trzonowym klientem jest dorosły mężczyzna, który kupując styl życia oferowany przez markę ma nadzieję, że jej wizerunek się nie zmieni, z drugiej ten sam wizerunek nie jest przesadnie na topie z obecnymi trendami.

Po pierwsze, motocykle same w sobie przestały być cool. Parafrazując polskiego komika: w czasach gdy brodacze w rurkach podczas wojny oblewaliby się bezlaktozowym latte, ciężko wymagać żeby interesowali się takimi niebezpiecznymi, głośnymi i nieekologicznymi pojazdami jak motocykle. Stąd zresztą próby zainteresowania motocyklami kobiet, w wykonaniu wszystkich marek.

Po drugiej, konserwatywna amerykańska marka średnio wpisuje się w mainstreamowe nastroje w USA.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Po trzecie w końcu, młodzi ludzie mało interesują się motoryzacją jako tako. W dużych aglomeracjach, w dobie Ubera i prawie-autonomicznych Tesli, iPhona X, Snapchata i cokolwiek jeszcze do tego wymyślimy, niespecjalnie pojawia się potrzeba posiadania własnego środka transportu. Dla nas – z polskiej perspektywy – może to wydawać się nieco dziwne, na zachodzie to norma.

Stąd Harley-Davidson zaliczył duże spadki, w tym 81% spadek w Q4 w przychodzie netto, spadek w sprzedaży i ostatecznie także 8% spadek na giełdzie.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Pomysł Harley’a na rozwiązanie tego problemu jest w sumie dość ciekawy. Harley adresuje go globalnie, tzn. „Nie ma nowych motocyklistów, co z tym zrobimy?”. Odpowiedzią jest, poniekąd, „Zróbmy ich!”. Stąd angaż marki w promowanie motocyklizmu jako tako, sponsorowanie szkół jazdy i akcji społecznych czy pokazywanie motocykli w filmach. Założenie, że co dobre dla całej branży, dobre i dla nas ma jak najbardziej sens. Tylko czy zadziała?

Dodatkową informacją jaka pojawiła się w ostatnich dniach jest fakt, że H-D planuje przyspieszenie wprowadzenie elektrycznego modelu do produkcji. Mówi się od 18 miesiącach od dziś, czyli o pierwszym kwartale 2020 roku, ale może nawet wcześniej. Oznaczałoby to, że produkcyjny motocykl oparty o projekt LiveWire zobaczylibyśmy na targach EICMA w przyszłym roku.

Źródło: RevZilla

Jaka jest Twoja reakcja?
6%
33%
39%
 • hajla
  2 lutego 2018 at 07:48

  ja marze od Harleyu ale używane motocykle są w cenie nowych japonczyków a nowe harleye z niższej półki są dla ludzi 175cm wzrostu. Niestety ani sportstery ani softtaile nie sa przystosowane dla ludzi powyzej 190cm. szkoda.

 • peter
  24 lutego 2018 at 21:07

  Kupując Harleya 99% ceny to legenda tak brzmiała reklama
  – ale po latach ten 1% nie wystarcza na utrzymanie firmy, a na 99% nie ma już chętnych