Aktualnie czytasz:
Hamulce tarczowe – nieznane ciekawostki
0

W temacie motocykli zazwyczaj najciekawszą sprawą dla osób zainteresowanych jest zagadnienie „ile wyciąga” dana maszyna, czyli temat przyspieszenia. Po drugiej stronie tej szali leży równie ważny aspekt, czyli system odpowiadający za bezpieczne wytracenie tej prędkości w chwili, gdy tego potrzebujemy, czyli układ hamulcowy.

Sprawne hamulce to jeden z najważniejszych elementów motocykla, ponieważ to dzięki nim możemy bezpiecznie się poruszać i mieć pewność, że nie zaszkodzimy sobie lub innym uczestnikom ruchu.

Wielu kierowców zastanawia się na czym właściwie polega zasada działania hamulców tarczowych. Postaramy się Wam nieco rozjaśnić temat.

Hamulce tarczowe składają się z wielu elementów, ale do zrozumienia ich działania należy omówić dwa najważniejsze. Pierwszym z nich jest tarcza hamulcowa, czyli element przykręcany do felgi, który obraca się wraz z ruchem koła. Na tarczach hamulcowych zamontowany jest drugi bardzo ważny element – czyli zacisk hamulca. W zacisku znajdują się dwa klocki hamulcowe. Zacisk ten obejmuje tarczę hamulcową z obydwu stron. Podczas hamowania zacisk zaciska się na tarczy i poprzez tarcie powoduje wytracenie jej prędkości, a co za tym idzie prędkości koła i wreszcie całego pojazdu.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Do sprawnego działania hamulców tarczowych niezbędne są jeszcze takie elementy jak tłoczki hamulcowe i pompa hamulcowa.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
50%
0%
25%