Aktualnie czytasz:
Hamulce tarczowe – nieznane ciekawostki
0

W temacie motocykli zazwyczaj najciekawszą sprawą dla osób zainteresowanych jest zagadnienie „ile wyciąga” dana maszyna, czyli temat przyspieszenia. Po drugiej stronie tej szali leży równie ważny aspekt, czyli system odpowiadający za bezpieczne wytracenie tej prędkości w chwili, gdy tego potrzebujemy, czyli układ hamulcowy.

Sprawne hamulce to jeden z najważniejszych elementów motocykla, ponieważ to dzięki nim możemy bezpiecznie się poruszać i mieć pewność, że nie zaszkodzimy sobie lub innym uczestnikom ruchu.

Wielu kierowców zastanawia się na czym właściwie polega zasada działania hamulców tarczowych. Postaramy się Wam nieco rozjaśnić temat.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Hamulce tarczowe składają się z wielu elementów, ale do zrozumienia ich działania należy omówić dwa najważniejsze. Pierwszym z nich jest tarcza hamulcowa, czyli element przykręcany do felgi, który obraca się wraz z ruchem koła. Na tarczach hamulcowych zamontowany jest drugi bardzo ważny element – czyli zacisk hamulca. W zacisku znajdują się dwa klocki hamulcowe. Zacisk ten obejmuje tarczę hamulcową z obydwu stron. Podczas hamowania zacisk zaciska się na tarczy i poprzez tarcie powoduje wytracenie jej prędkości, a co za tym idzie prędkości koła i wreszcie całego pojazdu.

Do sprawnego działania hamulców tarczowych niezbędne są jeszcze takie elementy jak tłoczki hamulcowe i pompa hamulcowa.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
50%
Interesujące
25%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
25%