Fotoradary rejestrują mniej wykroczeń – jeździmy bezpieczniej czy boimy się wysokich mandatów?

Jak prezentują się dane dotyczące zarejestrowanych wykroczeń przez fotoradary i OPP?

Na polskich drogach jest bezpieczniej
  • Czy fotoradary okazały się batem na kierowców?
  • Liczba zarejestrowanych wykroczeń przez urządzenia pomiarowe znacznie spadła
  • Jakich wykroczeń kierowcy dopuszczają się najczęściej?

Na polskich drogach ma być coraz bezpieczniej, a pomóc w tym ma większa liczba fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości, a także zmodyfikowany taryfikator, który przewiduje zdecydowanie bardziej radykalne kary dla piratów drogowych. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przedstawił dane dotyczące pracy urządzeń rejestrujących wykroczenia w pierwszym półroczu 2023 roku, które mogą napawać optymizmem.

Podjęte dotychczas decyzje zaczynają przynosić oczekiwane skutki, a świadczą o tym liczby. Jak informuje GITD, w okresie od 1 stycznia do końca czerwca fotoradary zarejestrowały ponad 377 000 wykroczeń – to aż o 25% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najbardziej cieszyć może fakt, że aż od 34% spadła liczba przekroczeń dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Z roku na rok jest zdecydowanie coraz bezpieczniej i miejmy nadzieję, że tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. Około 60% wszystkich wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary to przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h, a najwięcej pamiątkowych zdjęć (5727) wykonało urządzenie przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie.

Przedstawione dane dotyczą również odcinkowych pomiarów prędkości, których na drogach pojawia się coraz więcej. Zarejestrowały one ponad 76 000 wykroczeń, a aż 11355 zostało odnotowanych w tunelu na Zakopiance. Do tej lokalizacji należy również niechlubny rekord – kierujący samochodem poruszał się tam z prędkością aż 177 km/h.

Jest lepiej i jest to fakt. Dodatkowo śmiem twierdzić, że poza przybywającymi urządzeniami do rejestrowania wykroczeń spora zasługa jest również w bardzo dotkliwym taryfikatorze, ale także w patrolujących grupach SPEED. Na polskie drogi została rzucona spora artyleria w postaci nowoczesnego sprzętu, której zmotoryzowani zaczęli się bać. Chwila rozkojarzenia lub zabawy na drodze może nas srogo kosztować i z pewnością właśnie kary finansowe są najlepszym batem na kierowców.

Dokładność pomiarów, wykonywanych przez laserowe radary policji to mrzonka! Jest wyrok sądu.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button