Fabio Quartararo przedłuża kontrakt z Yamahą!

Japończycy mają powód do świętowania!

W skrócie
  • Zaskoczenia nie ma - Fabio Quartararo przedłuża kontrakt z Yamahą
  • Quartararao na Yamasze startować będzie także 2025 i 2026 roku
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na www.jednoslad.pl

Yamaha może w końcu odetchnąć z ulgą, ponieważ mistrz świata z 2021 roku zdecydował, że pozostaje w szeregach japońskiego producenta na kolejne dwa lata, pomimo tego, że motocykle spod znaku trzech kamertonów stały się zdecydowanie mniej konkurencyjne. 24-letni Fabio Quartararo przedłużył umowę na sezon 2025 i 2026.

Podczas zimowej przerwy nic nie było pewne, bo francuski zawodnik kilkukrotnie podkreślał, że rozwój motocykla nie idzie w dobrym kierunku i tym samym walka o najwyższy stopień na podium jest niezwykle trudna. Fabio w żadnym momencie również nie gwarantował, że przedłuży kontrakt z Yamahą, ale najprawdopodobniej władze marki sporo musiały naobiecywać, gdyż finalnie 24-latek przedłużył umowę na sezon 2025 i 2026.

Yamaha M1 w zeszłym sezonie wyjątkowo odstawała od konkurencyjnych modeli zwłaszcza pod względem prędkości maksymalnej, ale także wydajności na pojedynczym okrążeniu. Motocykl był na tyle słaby, że zarówno Rins, jak i Quartararo w 2023 roku nie byli nawet w stanie walczyć o podium. Inżynierowie rzucili się do pracy gwarantując obu zawodnikom, że w aktualnym sezonie M1 będzie znacznie lepsza.

Najważniejsze informacje:

  1. Fabio Quartararo przedłuża kontrakt z Yamahą na sezon 2025 i 2026.
  2. Yamaha zapewnia, że zdecydowanie zmieniła nastawienie do rozwoju M1, a zwiększony budżet i najlepsi inżynierowie mają sprawić, że Fabio ponownie będzie w stanie walczyć o najwyższy stopień na podium.
  3. Quartararo wraz z Yamahą został mistrzem świata w 2021 roku.

Przeczytaj również:

Kalendarz MotoGP 2024 – gdzie obejrzeć wyścigi motocyklowe?

Oczywiście pozostanie w fabrycznym zespole Yamahy nie było pewne, bo Quartararo prowadził także rozmowy z Hondą, która jako jedyna była w stanie zaproponować podobne warunki kontraktu. Nieoficjalnie pozyskaniem Francuza zainteresowana byłą również Aprilia, jednakże najprawdopodobniej do podpisania umowy nie mogłoby dojść ze względu zbyt wygórowane wymagania finansowe zawodnika.

– Jest mi niezmiernie miło ogłosić, że zamierzam kontynuować swoją przygodę w zespole Yamahy. Zeszłej zimy Yamaha udowodniła mi, że ma nowe podejście i nowy, agresywny sposób myślenia. Jestem przekonany, że razem wrócimy na najwyższy stopień na podium! Sześć lat temu dali mi szansę na awans do MotoGP i od tego czasu wspólnie osiągnęliśmy wspaniałe rzeczy. Nadal mamy przed sobą długą drogę, aby ponownie zacząć walczyć o zwycięstwo. Będę ciężko pracować i jestem pewny, że wspólnie uda nam się jeszcze raz spełnić nasze wszystkie założenia. – skomentował Fabio Quartararo.

Quartararo wraz z Yamahą mogą pochwalić się 8 zwycięstwami w wyścigach i 21 miejscami na podium w sezonach 2021–2024, a także 3 zwycięstwami w wyścigach i 10 podiami z zespołem satelitarnym dwa lata wcześniej. Co więcej, zapewnił sobie 16 pole position i 41 startów w pierwszym rzędzie z łącznie 93 weekendów Grand Prix na pokładzie YZR-M1.

– Utrzymanie Fabio w zespole fabrycznym jest integralną częścią projektu Yamaha MotoGP. Fabio to wyjątkowy talent, ciężko pracujący, świetny gracz zespołowy i ma przed sobą wiele lat rywalizacji. Yamaha Motor Company, Yamaha Motor Racing i zespół Monster Energy Yamaha MotoGP nie szczędzą wysiłków, aby zapewnić Fabio świetlaną przyszłość, przyjmując bardziej „agresywne podejście” do rozwoju motocykli. Wprowadziliśmy już znaczące zmiany w naszej organizacji, w tym nowy wewnętrzny system zarządzania, rekrutację najwyższej klasy specjalistów z branży, nowe zewnętrzne partnerstwa techniczne, zwiększony budżet na rozwój i zintensyfikowany program testów. Wszystkie te zmiany mają na celu przyspieszenie procesu, abyśmy powrócili na zwycięską drogę. Fabio zrozumiał to zaangażowanie i to dało mu pewność siebie, dzięki której może podjąć decyzję o pozostaniu z nami na nadchodzące lata. – powiedział Lin Jarvis, dyrektor zarządzający Yamahy.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button