Czy warto inwestować w kufry z tworzywa sztucznego?

Pomysł o wyruszeniu w niezapomnianą podróż na jednośladzie na pewno przeszedł przez myśl niejednemu motocykliście. Niesamowity zachód słońca nad morzem, czy słoneczny poranek w pięknych górach jest czymś, co warto zobaczyć. Podróże w najdalsze zakątki świata są teraz dostępne bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.

Warto tylko zastanowić się – w co zapakować bagaże. Czasem okazuje się że nie możemy ograniczyć liczby zabieranych rzeczy do minimum więc potrzebujemy dodatkowej przestrzeni ładunkowej. Różnego rodzaju kufry skutecznie potrafią załatwić ten problem. Należy jednak zastanowić się nad tym, jaki kufer będzie dla nas idealny.  

Odpowiedni dobór kufrów nie jest prostą sprawą. Wiele zależy od tego jak dużo ma się do nich zmieścić i jaki możemy przeznaczyć na to budżet. Producenci akcesoriów motocyklowych zapewniają ogromny wybór w tym zakresie. Miejsca mocowania kufrów są dwa: z tyłu na bagażniku kufer centralny lub po bokach tylnego koła kufry boczne. W przypadku, kiedy potrzebujemy naprawdę bardzo dużą przestrzeń ładunkową oba te rodzaje można połączyć. Jeżeli chodzi o materiały z jakich są wykonane to do wyboru mamy tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się niewielką masą i niską ceną oraz kufry aluminiowe, które są niezwykle trwałe. 

Kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego najczęściej widujemy zamontowane na skuterach poruszających się po zatłoczonych centrach miast. Kufry centralne potrafią podkreślić charakter naszego motocykla czy skutera. Zaletą kufra centralnego jest fakt, że nawet duży kufer, który jest w stanie pomieścić dwa kaski pozwala bez problemu manewrować pomiędzy samochodami stojącymi w miejskich korkach bez strachu że możemy o nie zahaczyć. Niektóre kufry centralne są nawet wyposażone w oparcie dla pasażera. To rozwiązanie zapewnia komfort podczas dłuższych podróży. Jeżeli jeden kufer, który pomieści kask, narzędzia, plecak i zapasową dętkę to za mało można zastanowić się nad dobraniem jeszcze zestawu kufrów bocznych. Ich pojemność okazuje się zbawienna kiedy na dłuższy wyjazd wybieramy się z wybranką życia, która jest przygotowana na każdą napotkaną sytuację i nie zrezygnuje z zabrania pełnej apteczki. Plastikowe kufry boczne są mniejsze od aluminiowych, co podczas jazdy zatłoczonymi arteriami okazuje się mocnym atutem. 

Niewątpliwą zaletą kufrów z tworzywa sztucznego jest ich waga, która może być nawet o połowę niższa niż kufrów aluminiowych. Jest to duży plus kiedy podczas dłuższego postoju musimy zabrać kufer ze sobą do hotelu. Nie musimy wtedy stawać się herosami żeby najzwyczajniej w świecie je przenieść. Tego typu kufry cechuje wysoki poziom estetyczny – pasują praktycznie do każdego pojazdu. Do wyboru są różne kształty, pojemności, kolory a także wypełnienia kufrów. Przy wyborze należy pamiętać, że im bardziej finezyjny kształt tym trudniej zapakować potrzebne rzeczy. Jeżeli chodzi o sposób mocowania, jest on stosunkowo prosty, a wymontowanie i zabranie kufra ze sobą nie stanowi problemu. Oczywiście tego typu kufry, trudniej znoszą różnego rodzaju wywrotki dlatego trzeba nieco bardziej na nie uważać. Dodatkowym atutem są odblaski mocowane na wiekach kufrów, które w znaczący sposób zwiększają naszą widoczność na drodze po zmierzchu. Niektóre kufry można nawet połączyć ze światłami stopu zapewniając jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. 

Zamykane na klucz kufry są świetnym rozwiązaniem transportowym. Można w nich przewozić wartościowe rzeczy bez obaw o to, czy ktoś niepowołany nie wyciągnie nam sprzętu fotograficznego czy innych cennych rzeczy.  Twarde pojemniki w razie ulewnego deszczu nie przemokną jak materiałowe sakwy, jednak nie wszystkie zapewniają pełną wodoodporność. Podczas pakowaniu kufrów należy pamiętać o tym, żeby ich nie przeładować, bo przesunięty środek ciężkości może negatywnie wpływać na komfort prowadzenia. Jeżeli nie wybieramy się w podróż dookoła świata możemy spokojnie wybrać plastikowe kufry zamiast aluminiowych. Jakość ich wykonania może być zaskakująco dobra, tym bardziej, że do ich produkcji używane są coraz trwalsze tworzywa. 

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button