Chcą zamknąć tor motocrossowy w Wasilkowie – petycja jest ostatnią deską ratunku!

Znowu motocykliści są dla kogoś niewygodni

W skrócie
  • Los kolejnego obiektu wyścigowego wisi na włosku
  • Tor zbudowany został przy wykorzystaniu własnych środków finansowych i przekształcony został z nielegalnego wysypiska śmieci
  • Działacze klubu OFFROAD Białystok i nie zamierzają się podawać - chcą wpłynąć na zmianę decyzji burmistrza

Od wielu lat środowiska motocyklowe działające na terenie naszego kraju robią wszystko, aby liczba bezpiecznych obiektów wyścigowych w Polsce systematycznie rosła. Co rusz zatem pojawia się wiele inicjatyw samych zainteresowanych, którzy przy wykorzystaniu własnych środków finansowych starają się zrobić coś dobrego i przydatnego dla pozostałych entuzjastów dwóch kółek. 

W niemalże identyczny sposób powstał ponad 15 lat temu również tor w Wasilkowie koło Białegostoku, który dzisiaj kompletnie nie istniałby, gdyby nie inicjatywa lokalnych motocyklistów. W 2008 roku na motocyklowej mapie Polski pojawił się nowy teren przygotowany do bezpiecznej jazdy, który własnymi rękoma został przekształcony z nielegalnego wysypiska śmieci. Mnóstwo pracy oraz inwestycji prywatnych pieniędzy sprawiło, że powstało miejsce przeznaczone do treningów jazdy na jednośladach, które jest jedynym takim miejscem w promieniu 100 km.

Cała ta inicjatywa powstała oczywiście po to, aby zachęcić motocyklistów do trenowania w bezpiecznych warunkach, a także nieco poprawić reputację entuzjastów dwóch kółek. Same motto napędzające do pracy było proste i działaczom Stowarzyszenia Motocyklowego OFFROAD Białystok zależało na tym, aby kierowcy jednośladów ograniczyli wygłupy i treningi na drogach publicznych. Szybko okazało się, że pomysł z przekształceniem nielegalnego wysypiska śmieci był niezwykle trafny.

Najważniejsze informacje:

  1. Tor motocrossowy powstał w Wasilkowie ponad 15 lat temu. Działacze, a także członkowie lokalnego klubu samodzielnie przekształcili teren nielegalnego wysypiska śmieci na nowoczesny obiekt wyścigowy.
  2. Od 2008 roku na tym torze odbywały się nie tylko profesjonalne treningi, ale również różne zawody.
  3. Urzędnicy nie chcą zgodzić się na dalsze przedłużenie umowy dotyczące dzierżawy tego terenu.
  4. Członkowie klubu Off-Road Białystok przygotowali specjalną petycję, którą można podpisać internetowo.

Znalezienie odpowiedniego miejsca w okolicy Białegostoku nie było proste, ale po wielu rozmowach udało się finalnie porozumieć z Burmistrzem Wasilkowa, który początkowo kilkuhektarowy teren wydzierżawił klubowi na trzy lata za darmo. Wszystko wskazywało na to, że współpraca będzie szybko się rozwijać z korzyściami dla obu stron. Dlaczego? Zaraz po otwarciu na torze w Wasilkowie zaczęto organizować treningi treningi, ale poza nimi odbywała się także liczne wydarzenia motocross/enduro, jak chociażby zawody o Mistrzostwo Okręgu Białostockiego organizowane przez PSM Off Road Białystok na zlecenie OKSM.

Burmistrz podczas rozmów zapewniał, ze teren ten nie będzie użytkowany przez najbliższy czas, a dodatkowo chciałby, aby na terenie miasta znajdował się nietuzinkowy obiekt, który przyciągnie sporo młodzieży, ale także dorosłych i tym samym rozsławi miasto w całej Polsce. Mogło tak być i nawet było do pewnego czasu…

– Młodzież będzie mogła trenować tu w bezpiecznych warunkach, pod okiem fachowców. Poza tym staniemy się znani wśród miłośników tego sportu. Wystarczy, że sto czy tysiąc razy padnie w Polsce nazwa Wasilków i już mamy darmową promocję. – skomentował burmistrz Wasilkowa, Antoni Pełkowski.

Od momentu pojawienia się tego obiektu na mapie naszego kraju nie przeszkadzał on abolutnie nikomu. Znajdował się z dala od zabudowań i spełniał również obowiązujące normy hałasu, które wynoszą 60 dB przy budynkach mieszkalnych. Przez zbyt długi okres czasu jednak było dobrze i w końcu pojawiły się problemy – urzędnicy nie chcą przedłużyć dalszej umowy dzierżawy terenu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

PETYCJA DOTYCZĄCA PRZEDŁUŻENIA UMOWY DZIERŻAWY DZIAŁKI NA TOR MOTOCROSSOWY W WASILKOWIE

My, niżej podpisani, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przedłużenie umowy dzierżawy działki przeznaczonej na tor motocrossowy w Wasilkowie, będącej własnością Miasta i Gminy Wasilków. Wniosek ten jest składany przez podlaskie Stowarzyszenie Motocyklowe OFFROAD Białystok, które od lat jest odpowiedzialne za organizację wydarzeń związanych z motocrossowym sportem w Wasilkowie.

Pragniemy przypomnieć, że 15 lat temu, gdy zaczęła się dzierżawa działki, na jej obszarze istniało nielegalne wysypisko śmieci. Członkowie klubu Offroad Białystok, z własnej inicjatywy i na własny koszt, podjęli się trudu posprzątania tego obszaru, przekształcając nielegalne wysypisko w nowoczesny tor motocrossowy. Ta inicjatywa nie tylko przyczyniła się do poprawy estetyki terenu, ale także stworzyła miejsce, które dziś stanowi ważny element aktywności podlaskiej społeczności motocyklowej.

Tor motocrossowy, będący miejscem treningów i zawodów, stał się symbolem transformacji terenu z nielegalnego wysypiska śmieci na funkcjonalną przestrzeń sportową. Organizowane wydarzenia motocrossowe przyciągają nie tylko pasjonatów sportu, ale także promują odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego.

Dzięki istnieniu toru motocrossowego, zaobserwowaliśmy także zmniejszenie ilości motocyklistów jeżdżących po łąkach i lasach, co przekłada się na ochronę lokalnego ekosystemu. Tor stanowi swoiste centrum, gdzie miłośnicy motocrossu mogą rozwijać swoje pasje w kontrolowanych warunkach, eliminując nielegalne i szkodliwe praktyki.

Pragniemy zaznaczyć, że na torze motocrossowym w Wasilkowie wychowali się obecni mistrzowie w motocrossie i cross country, którzy dziś są wzorami dla młodych adeptów sportu. Ci utalentowani zawodnicy nie tylko odnieśli sukcesy na krajowych i międzynarodowych arenach, ale również z dumą promują Wasilków jako miejsce swoich treningów i rozwoju sportowego.

Dzięki tym osiągnięciom, Wasilków zyskuje uznanie jako miejsce sprzyjające rozwojowi talentów motocrossowych. Obecni mistrzowie, korzystając ze swojego autorytetu, promują Wasilków nie tylko wśród miłośników sportu, ale również na szeroką skalę, przyciągając uwagę mediów i sponsorów.

W związku z nadchodzącym końcem obecnej umowy dzierżawy, zwracamy się z gorącą prośbą o rozważenie przedłużenia umowy na kolejny okres. Działalność motocrossowa nie tylko przyczynia się do rozwoju sportu, ale jest także kontynuacją sukcesu społecznościowej inicjatywy sprzed lat.

Wierzymy, że utrzymanie toru motocrossowego w Wasilkowie przyczyni się do dalszego rozwoju lokalnej społeczności motocrossowej, wspierając aktywny tryb życia mieszkańców i przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Z poważaniem,
Łukasz Iwaniak
Prezes OFFROAD Białystok

Niestety po wielu pięknych latach w końcu hałas, a także spaliny zaczęły przeszkadzać okolicznym mieszkańcom, którzy złożyli pismo do burmistrza Wasilkowa, w którym zwracają się o nieprzedłużanie obowiązującej umowy najmu. Niestety włodarz przystał na ich żądania i wszystko wskazuje na to, że już niebawem ten obiekt wyścigowy zniknie z mapy Polski. Wszystko jest obecnie w naszych rękach i musimy maksymalnie zwrócić uwagę na to, jak ważne są takie tory dla dalszego rozwoju sportu motorowego oraz w jakim stopniu wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Stowarzyszenie OFFROAD Białystok nie zamierza się poddawać i zrobi wszystko, aby zachować działalność toru w obecnej lokalizacji. Wobec decyzji burmistrza stworzona została specjalna petycja, którą można podpisać online. Zróbmy wszystko, aby tor w Wasilkowie nadal mógł wychowywać następne pokolenia zawodników motocrossu, był bezpiecznym miejscem do przeprowadzania treningów, a żeby jego działalności towarzyszyły emocje, łzy szczęścia i radość.

LINK DO PETYCJI TUTAJ

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. No nie do końca jest tak, jak tu jest przedstawione. Oczywiście szkoda toru, ale szkoda, że 3 miesiące temu organizatorzy zgodzili się na warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button