W jakich krajach potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy?

Jedziesz na wakacje do innego kraju? Warto sprawdzić, czy nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy. Otrzymać go jest bardzo prosto. A i koszty są stosunkowo nie wielkie.

Chociaż większość wakacyjnych tras prowadzi drogami Europy, to jednak coraz częściej zdarza nam się wyjeżdżać do odleglejszych miejsc na świecie. Może się wtedy okazać, że nasz krajowy dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami nie będzie ważny. Wtedy nie obejdzie się bez wyrobienia tak zwanego międzynarodowego prawa jazdy.
Na szczęście ani jego wydanie nie trwa długo, ani nie jest to zbyt wysoki koszt. Dlatego warto wcześniej zadbać o to, aby ten dokument znalazł się w naszej torbie podróżnej.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Schody zaczynają się, kiedy posiadamy prawo jazdy AM lub A2. To są nowe rodzaje kategorii, których międzynarodowa konwencja o ruchu drogowym jeszcze nie uwzględnia. I nie wiadomo, kiedy uwzględni, zważywszy na to, że kat. A1, B1, C1, D1 etc. są w Europie od pocz. lat 90., a we wzorze międzynarodowego prawa jazdy zostały uwzględnione dopiero kilka lat temu. Czyli prawie 20 lat musiało minąć, zanim zaktualizowano konwencję. Pytanie, ile się będzie czekało na zmiany w zakresie AM/A2.

    https://en.wikipedia.org/wiki/International_Driving_Permit

    http://www.fiaregion1.com/en/fia_region_1/news/introduction_of_3rd_eu_driving_licence_directive_welcomed_by_fia.htm

    Dlatego jeśli ktoś ma takie kategorie, to lepiej dobrze zorientować się, co w sytuacji, kiedy widnieją one w krajowym prawie jazdy, ale nie ma ich w międzynarodowym. Każdy kraj i lokalne władze mogą do tego podchodzić indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button