125 ccm
Aktualnie czytasz:
Polacy masowo przesiadają się na motocykle 125 na kat.B: Na topie Romet i Junak
0

Marcowe dane PZPM ilustrujące rejestracje nowych motocykli i motorowerów ujawniają nowe przetasowanie na rynku. Na podium w pierwszym kwartale znajduje się Romet Motors, Junak oraz Yamaha. W tym okresie r/r rynek „urósł” o ponad 143%.

Ruszył pierwszy, pełen sezon w trakcie którego kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą jeździć motocyklami 125 na kanwie nowych przepisów. Pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł ogromne, jednak spodziewane wzrosty. Pierwsze ciepłe dni marca z kolei umocniły tendencje.

Nowe* MOTOCYKLE – ranking marek – 2015 narastająco
PozycjaMarkaStyczeń-Marzec
2015Udział %2014Udział %% Zmiana
1ROMET MOTORS109726,8%17710,5%519,8%
2JUNAK68216,6%633,7%982,5%
3YAMAHA3809,3%20712,3%83,6%
4BMW3027,4%30418,0%-0,7%
5KYMCO2466,0%442,6%459,1%
6HONDA2235,4%18110,7%23,2%
7KTM1804,4%1207,1%50,0%
8SUZUKI1443,5%865,1%67,4%
9KAWASAKI1373,3%1348,0%2,2%
10HARLEY-DAVIDSON1253,1%1348,0%-6,7%
RAZEM 1-10351685,8%145086,1%142,5%
POZOSTAŁE MARKI58114,2%23513,9%147,2%
RAZEM4097100%1685100%143,1%

 

 
Czytaj
REKLAMA

SŁONECZNA OFERTA SUZUKI

AdvertisementStreet czy Adventure? Teraz w tej samej cenie!

Marki posiadające w swoim portfolio pojazdy na prawo jazdy B wyraźnie podwyższyły swoje udziały na rynku motocykli. Junak zwiększył rok do roku sprzedaż swoich jednośladów niemal dziesięciokrotnie awansując na drugą pozycję w powyższym rankingu marek. Wciąż liderem pozostaje Romet z udziałami na poziomie 26.8% i wzrostem 519.8%. Kolejnym, największym beneficjentem nowych przepisów jest Kymco, piastujące piątą pozycję, mając 6% udziałów oraz 459% wzrostu. Wciąż na miejscu trzecim utrzymuje się Yamaha z wynikiem 9.3% udziałów, co oznacza, że niemal co dziesiąty rejestrowany nowy motocykl w Polsce był sygnowany japońskim logotypem. To niemal dwukrotnie więcej, niż w 2014 roku.

 Nowe MOTOCYKLE – ranking marek wg DCC – 2015 narastająco
 Pojemność silnikaMarkaStyczeń-Marzec
 20152014Zmiana
r/r
2015
Udział %
2014
Udział %
 
 <=125cm3ROMET MOTORS1034941000,0%  
  JUNAK680481316,7%  
  KYMCO23638521,1%  
  pozostałe marki83892810,9%  
 <=125cm3 Suma 2788272925,0%68,0%16,1%

 

 
Czytaj
REKLAMA

UNIWERSALNE KUFRY BOCZNE. KOMPLET ZA 529,00 zł. Darmowa wysyłka

Uniwersalne motocyklowe kufry boczne ADV wraz ze stelażami w zestawie. Wykonane z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na uderzenia polipropylenu. Posiadają elementy odblaskowe. Zamykane na zamek. Dwa kluczyki w komplecie. Wysyłka w 24h.

PZPM na podstawie danych gromadzonych przez MSW również dostarcza dane dotyczące poszczególnych segmentów pojemności. Dzięki czemu branża jest w stanie ocenić na ile nowe przepisy dotyczące motocykli 125 ccm wpłynęły ogółem na cały rynek jednośladów. Powyższa tabela ujawnia pełną skalę i reakcję obywateli na nowe rozwiązania prawne. Najwięcej motocykli 125 ccm sprzedał w pierwszym kwartale 2015 Romet – zarejestrowano ponad 1000 motocykli. To dziesięciokrotnie więcej, niż przed rokiem. Liderem wzrostu jest Junak – 1316.7%. Podium zamyka Kymco na miejscu trzecim z pięciokrotnym wzrostem. Ogółem cały segment z pozostałymi markami wskazuje 925% wzrostu.

>>Eksperci: Rynek motocykli 125 ccm ogromną szansą dla branży kosztem motorowerów

Antagonistą pod względem wyników sprzedaży pozostają motorowery. Pierwszy kwartał liczy r/r spadek 0 30%. Według przedstawicieli branży to wynik kanibalizacji segmentu przez nowe prawo dające możliwość jazdy motocyklami 125 ccm. To najgorszy wynik od 9 lat, jednak w pełni spodziewany. Prognozuje się, że tendencja ta będzie się jeszcze pogłębiać.

Nowe MOTOROWERY – ranking marek – 2015 narastająco
PozycjaMarkaStyczeń-Marzec
2015Udział %2014Udział %% Zmiana
1ROMET MOTORS181035,95%266437,01%-32,1%
2JUNAK77215,33%86311,99%-10,5%
3ZIPP61312,17%92612,86%-33,8%
4TOROS3306,55%4295,96%-23,1%
5KYMCO1753,48%2683,72%-34,7%
6WONJAN1563,10%1431,99%9,1%
7FERRO1563,10%330,46%372,7%
8WANGYE1272,52%1582,19%-19,6%
9TAOTAO1212,40%2493,46%-51,4%
10RIYA1072,13%710,99%50,7%
RAZEM 1-10436786,7%580480,6%-24,8%
POZOSTAŁE MARKI66813,3%139519,4%-52,1%
RAZEM5035100%7199100%-30,1%

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%