Zontes 501 T-G – bogactwo i przepych w stylu ADV! [EICMA, GALERIA ZDJĘĆ]

Lista wyposażenia jest naprawdę imponująca...

W skrócie
  • Zontes 501 T-G - skuter ADV w arcy bogatym wyposażeniem
  • Chiński producent motocykli zaprezentował podczas targów EICMA swój najnowszy model
  • Ile będzie kosztować 501 T-G i kiedy będzie dostępny?

Tegoroczne targi EICMA zaowocowały sporą liczbą wielu długo wyczekiwanych premier nowych modeli, ale także odświeżeniem dotychczas oferowanych w sprzedaży motocykli. Żaden z producentów nie próżnuje i stara się co rusz zaskakiwać motocyklowy świat nowymi rozwiązaniami i technologiami, dzięki którym skradnie serca fanów dwóch kółek i wyznaczy nowe standardy. Taki ruch z pewnością wykonał Zontes za sprawą 501 T-G.

Od kilku lat wszyscy doskonale wiemy, że trendy na motocyklowym rynku znacznie się zmieniły, a wszystko za sprawą wkroczenia do tej batalii przedstawicieli rynku wschodniego. Trzeba przyznać, że coraz częściej Chińscy producenci prezentują niezwykle udane modele, które konkurują z topowymi motocyklami z Japonii lub Europy. Jednym z takich producentów z pewnością jest Zontes, który produkuje swoje motocykle w Chinach przez firmę Guangdong Tayo Motorcycle Technology Co. założoną w 2003 roku.

Na targach EICMA w Mediolanie, które są niejako najlepszą opcją do zaprezentowania swoich nowości, obecny był również Zontes. Jeden z pokazanych światu motocykli szczególnie zwrócił naszą uwagę, a wszystko za sprawą absolutnie genialnego wyposażenia, które połączone zostało z charakterem jednośladów należących do segmentu Adventure.

Najważniejsze informacje:

  1. Zontes zaskakuje na targach EICMA i prezentuje najnowszy skuter ADV o nazwie 501 T-G.
  2. Model 501 T-G napędzany jest jednocylindrowym silnikiem, który generuje moc 35 kW i 53 Nm momentu obrotowego.
  3. Nowy wyznacznik w segmencie skuterów ADV – 501 T-G może nieźle namieszać!

Pomimo tego, że premiera Zontesa 501 ADV T-G była niezwykle huczna to sam producent dosyć szczątkowo przekazał jakiekolwiek informacje dotyczące najnowszego skutera. Dziennikarska ciekawość sprawiła jednak, że udało nam się dotrzeć już do kilku znaczących informacji. Już na pierwszy rzut oka widać spore nawiązanie pod względu designu do Hondy X-ADV 750, czyli niekwestionowanego króla segmentu skuterów przygodowych. Chińczycy nieco jeszcze bardziej go podkręcili za sprawą agresywnych linii i zdecydowanie jego wygląd może się podobać. Jest bardzo nowoczesny, ostry i intrygujący.

Napędzać będzie go jednocylindrowa jednostka napędowa o pojemności 500 cm3 chłodzona cieczą, która generuje moc 35 kW i 53 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Na ten moment Zontes stara się utrzymać wiele informacji na temat swojego skutera w tajemnicy, ale widoczne jest arcy bogate wyposażenie, które może stać się zupełnie nowym wyznacznikiem dla tego segmentu. Zarówno z przodu, jak i z tyłu znajduje się w pełnie regulowane zawieszenie o charakterystyce terenowej. Na bezdętkowych szprychowych felgach zamontowane zostały opony, które sprawdzą się zarówno na drogach asfaltowych, jak i szutrach. Z przodu producent zamontował dwie duże tarcze hamulcowe, na których pracują radialne zaciski 4-tłoczkowe.

Na liście wyposażenia ponadto znajdziemy seryjnie zamontowany wideorejestrator wyposażony w dwie kamery, niemalże wszystkie dostępne obecnie systemy bezpieczeństwa, a wszystkie informacje wyświetlane są na gigantycznym wyświetlaczu TFT. Dodatkowo na pokładzie są oczywiście podgrzewane manetki, dodatkowe podnóżki do jazdy w terenie na stojąco, regulowaną szybę, system doświetlania zakrętów i chyba największy w swojej klasie schowek pod siedziskiem.

Ze wszystkimi nowościami przygotowanymi przez Zontesa na nadchodzący sezon 2024 spotkał się już Piotrek oraz Tobiasz, a ich pierwsze wrażenia i nieco więcej szczegółów dotyczących premierowych modeli znajdziecie w poniższym video.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Moim zdaniem obecność chińskich producentów na rynku ma niezwykle dobry wpływ na dotychczasowe marki, które musiały się nieco obudzić i odświeżyć swoją dotychczasową gamę przede wszystkim pod względem designu. Wschodnie motorki potrafią naprawdę nieźle wyglądać, chociaż trzeba przyznać, że zazwyczaj ma ona swoje korzenie w jednośladach topowych producentów. Dodatkowo oferowanie tak bogatego wyposażenia w połączeniu z coraz lepszymi jednostkami napędowymi i ciekawym designem w niezwykle rozsądnej cenie może sporo namieszać. Jeżeli Chińczykom uda się przez dłuższy czas utrzymać dotychczasowe kwoty zakupu i nadal poprawiana będzie jakość wykonania to wróżę tym jednośladom spory sukces. Z perspektywy motocyklistów tak duża różnorodność z pewnością sprawia, że rynek staje się jeszcze bardziej atrakcyjny i ciekawszy.

Zontes nie podał jeszcze żadnych szczegółów na temat najnowszego modelu, ceny i daty premiery. Z pewnością będziemy się jednak przyglądać dalszym losom 501 T-G i na bieżąco będziemy was informować jeśli tylko otrzymamy jakiekolwiek doniesienia.

Galeria zdjęć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button