Yamaha R1: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

Yamaha YZF-R1 – jest to motocykl klasy superbike wyprodukowany przez japońską firmę Yamaha. Po raz pierwszy zaprezentowany został na targach EICMA w Mediolanie w 1997 roku (oficjalna produkcja rozpoczęła się rok później). Celem producenta było zastąpienie nie cieszącego się sławą poprzednika jednośladu – Yamaha YZF 1000 R Thunderace oraz bezkompromisowe podbicie rynku motocykli sportowych. Z założenia miał być to motocykl mocny oraz nietypowo lekki, co w połączeniu z ulepszoną aerodynamiką miało skutkować możliwością osiągania dużych, jak na tamte czasy prędkości.

Wersja z 1998 roku wyposażona została, ze względu na wysunięty do przodu środek masy, w silnik rzędowy R4, ważący 63,5 kg. Osiągnięto cel – skonstruowano ekstremalny motocykl o osiągach, którym nie dorównywał wówczas żaden inny jednoślad. W 2015 roku na rynek wypuszczono 13-tą generację tego modelu, która od pierwszej tak naprawdę różniła się wszystkim – prócz nazwy.

Nowa wersja to czysto sportowy motocykl z przeznaczeniem na tor wyścigowy. Wyposażony został  m.in. w technologię typu Moto GP (najnowocześniejsza technologia elektronicznego sterowania), niewielki, rzędowy, 4-cylindrowy i 4-zaworowy silnik crossplane oraz 6-osiowy inercyjny moduł pomiarowy. Dodatkowo krótki rozstaw osi – 1405 mm, waga 199 km w stanie gotowym do jazdy oraz moc 200 KM obrazują potencjał wyścigowy motocykla Yamaha YZF-R1. Jest to maszyna nowej generacji, niewątpliwie rewolucjonizująca rynek motocyklowy.

Yamaha YZF-R1: Dane techniczne

Dane techniczne: Yamaha YZF-R1
Marka YAMAHA
Model YZF-R1
Pojemność 998 cm3
Silnik Czterosuwowy
Przeniesienie napędu łańcuch
maksymalna moc 200 KM
Rozruch elektryczny
Hamulec przód/tył tarczowy/tarczowy
Liczba miejsc 2
wymiary 2055/690/1150 mm
Pojemność zbiornika paliwa (litry) 17 litrów
Masa własna 199 kg

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button