Aktualnie czytasz:
Sprzedaż jednośladów w czerwcu 2018. Nadal na minusie, powodem motorowery
0

Sprzedaż jednośladów w czerwcu 2018. Nadal na minusie, powodem motorowery

autor: Przemysław Borkowski11 lipca 2018

Słaba sprzedaż nowych motorowerów nadal zaniża nieco statystyki sprzedaży nowych jednośladów w Polsce. Pierwsze półrocze na minusie, ale sprzedaż nowych motocykli ustabilizowała się (lekki wzrost w czerwcu).

Słaba sprzedaż motorowerów, spowodowana zmianami legislacyjnymi i "wyprzedawaniem" się w grudniu 2017, mocno zaniża statystyki sprzedaży nowych jednośladów w Polsce. Zarejestrowano ich 2 273, o 30,5% (-999 szt.) mniej niż przed rokiem. Za to sprzedaż motocykli przekroczyła poziom z czerwca ubiegłego roku o 31 sztuk (+1,6%) i wyniosła 1 986 sztuk.

W pierwszym półroczu zarejestrowano łącznie 16 744 nowych jednośladów, czyli -22,3% w porównaniu z pierwszą połową 2017 roku. Motocykli i motorowerów zarejestrowano niemal po tyle samo, odpowiednio 8 332 i 8 412 sztuk, ale to motorowery odnotowały głębszy spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (-33,2%). W motocyklach ten wyniósł on -7,0%.

Jeśli chodzi o same motocykle, to nie jest idealnie, ale stabilnie. Jak czytamy w informacji prasowej PZPM:

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

W czerwcu br. zarejestrowano 1 986 nowych motocykli, czyli 31 sztuk więcej niż przed rokiem. Chociaż jest to wynik zdecydowanie niższy niż w latach 2015-2016, kiedy bardzo pozytywnie na sprzedaż wpłynęło rozszerzenie na szerszą grupę kierowców uprawnień do prowadzenia lekkich motocykli, to jest to też znacznie więcej niż rejestrowano w czerwcu w latach poprzedzających bum na 125-tki. Ten schemat powtórzył się także w kwietniu i w maju. Można więc powiedzieć, że przynajmniej na razie, rynek motocykli ustabilizował się. Od początku roku zarejestrowano 8 332 motocykle (-7,0% r/r).

Bez zmian mocno trzyma się rynek motocykli używanych. W czerwcu zarejestrowano 7 427 używanych motocykli, o 2,8% więcej niż przed rokiem.Od początku roku zarejestrowano 36 773 używanych motocykli, o 2 728 szt. (+8,0%) więcej niż przed rokiem, a trójka najpopularniejszych marek w tej części rynku to: HONDA (8 731 szt.), YAMAHA (7 795 szt.) oraz SUZUKI (4 989). Używanych motocykli sprowadzono prawie 4,5 razy więcej niż sprzedano nowych.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Komentarz: Zmiany w przepisach, w tym przejście motorowerów na Euro 4, a kilka lat temu udostępnienie motocykli kat. 125 na prawo jazdy B, mają ogromny wpływ na rynek motocyklowy. Widać to szczególnie w przypadku motocykli nowych. Nie zmienia to jednak faktu, że po pierwszym półroczu największą popularnością cieszą się marki posiadające szeroką ofertę motocykli oraz marki premium.

Ciekawostką jest także delikatna zmiana w segmentach funkcjonalnych. Trzecie miejsce wśród wszystkich segmentów zajęły ON/OFFy (1 701 szt., +10,2% r/r) z 20,4% udziałem w rynku. Oznacza to, że nowe motocykle kupują z jednej strony osoby szukającego szosowego motocykla do miasta (prowadzenie segmentu STREET i ogromna popularność Yamahy), z drugiej osoby zainteresowane drogimi motocyklami ADVENTURE (tutaj popularność BMW i KTMa). 

Patrząc na nowe motocykle na drogach - powyższe ma jak najbardziej sens. 

Źródło: PZPM

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%