Sprzedaż jednośladów w czerwcu 2018. Nadal na minusie, powodem motorowery

Słaba sprzedaż nowych motorowerów nadal zaniża nieco statystyki sprzedaży nowych jednośladów w Polsce. Pierwsze półrocze na minusie, ale sprzedaż nowych motocykli ustabilizowała się (lekki wzrost w czerwcu).

Słaba sprzedaż motorowerów, spowodowana zmianami legislacyjnymi i „wyprzedawaniem” się w grudniu 2017, mocno zaniża statystyki sprzedaży nowych jednośladów w Polsce. Zarejestrowano ich 2 273, o 30,5% (-999 szt.) mniej niż przed rokiem. Za to sprzedaż motocykli przekroczyła poziom z czerwca ubiegłego roku o 31 sztuk (+1,6%) i wyniosła 1 986 sztuk.

W pierwszym półroczu zarejestrowano łącznie 16 744 nowych jednośladów, czyli -22,3% w porównaniu z pierwszą połową 2017 roku. Motocykli i motorowerów zarejestrowano niemal po tyle samo, odpowiednio 8 332 i 8 412 sztuk, ale to motorowery odnotowały głębszy spadek w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (-33,2%). W motocyklach ten wyniósł on -7,0%.

Jeśli chodzi o same motocykle, to nie jest idealnie, ale stabilnie. Jak czytamy w informacji prasowej PZPM:

W czerwcu br. zarejestrowano 1 986 nowych motocykli, czyli 31 sztuk więcej niż przed rokiem. Chociaż jest to wynik zdecydowanie niższy niż w latach 2015-2016, kiedy bardzo pozytywnie na sprzedaż wpłynęło rozszerzenie na szerszą grupę kierowców uprawnień do prowadzenia lekkich motocykli, to jest to też znacznie więcej niż rejestrowano w czerwcu w latach poprzedzających bum na 125-tki. Ten schemat powtórzył się także w kwietniu i w maju. Można więc powiedzieć, że przynajmniej na razie, rynek motocykli ustabilizował się. Od początku roku zarejestrowano 8 332 motocykle (-7,0% r/r).

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Bez zmian mocno trzyma się rynek motocykli używanych. W czerwcu zarejestrowano 7 427 używanych motocykli, o 2,8% więcej niż przed rokiem.Od początku roku zarejestrowano 36 773 używanych motocykli, o 2 728 szt. (+8,0%) więcej niż przed rokiem, a trójka najpopularniejszych marek w tej części rynku to: HONDA (8 731 szt.), YAMAHA (7 795 szt.) oraz SUZUKI (4 989). Używanych motocykli sprowadzono prawie 4,5 razy więcej niż sprzedano nowych.

Komentarz: Zmiany w przepisach, w tym przejście motorowerów na Euro 4, a kilka lat temu udostępnienie motocykli kat. 125 na prawo jazdy B, mają ogromny wpływ na rynek motocyklowy. Widać to szczególnie w przypadku motocykli nowych. Nie zmienia to jednak faktu, że po pierwszym półroczu największą popularnością cieszą się marki posiadające szeroką ofertę motocykli oraz marki premium.

Ciekawostką jest także delikatna zmiana w segmentach funkcjonalnych. Trzecie miejsce wśród wszystkich segmentów zajęły ON/OFFy (1 701 szt., +10,2% r/r) z 20,4% udziałem w rynku. Oznacza to, że nowe motocykle kupują z jednej strony osoby szukającego szosowego motocykla do miasta (prowadzenie segmentu STREET i ogromna popularność Yamahy), z drugiej osoby zainteresowane drogimi motocyklami ADVENTURE (tutaj popularność BMW i KTMa). 

Patrząc na nowe motocykle na drogach – powyższe ma jak najbardziej sens. 

Źródło: PZPM

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button