Aktualnie czytasz:
Pierwszeństwo dla pieszych w 2020 i inne zmiany w prawie drogowym
0

Od 2020 roku pieszy ma być prawnie chroniony jeszcze przed przejściem dla pieszych. Takie zmiany w prawie mają poprawić bezpieczeństwo i funkcjonują już na zachodzie Europy.

Premier Morawiecki w listopadowym expose zapowiadał, że szykuje szereg zmian mających na celu poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Wśród nich szeroko komentowana zmiana zakładająca bezwzględne pierwszeństwo pieszych i ochronę prawną pieszego przed wejściem na przejście. Premier potwierdził swoje stanowisko podczas pikniku motoryzacyjnego PKN Orlen, który odbył się w drugi weekend grudnia. 

W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia – po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (…). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy – komentował premier Morawiecki.

Utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym

Premier zapowiedział pracę na projektem ustawy zaostrzającym obecne prawo. W myśl zmian kierowca przekraczający prędkość poza teren zabudowanym o 50 km/h traciłby prawo jazdy, najprawdopodobniej na 3 miesiące. Obecnie kierowca przekraczający obowiązujące ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym otrzymuje mandat i punkty karne. W przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h płaci od 400 do 500 zł mandatu.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

Mandaty uzależnione od zarobków 2020

Premier podczas listopadowego expose mówił konieczności podwyższenia mandatów, sugerując dostosowanie ich wysokości do zarobków kierowcy. Konieczność podwyżek, według rządu, wynika ze stawek mandatów nienadążających za wzrostem płacy minimalnej. Informację tą potwierdził w tym tygodniu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Kiedyś ten najwyższy mandat – w wysokości 500 złotych – był rzeczywiście jakimś problemem. Dzisiaj dla bardzo wielu kierowców te 500 złotych nie stanowi żadnej bariery, żadnego problemu nawet takiego mentalnego jako potencjalna kara. W związku z tym podczas zmiany tych przepisów będziemy dyskutować szereg różnego rodzaju rozwiązań. Jednym z nich będzie radykalne podniesienie wysokości mandatów – czytamy wypowiedź Dworczyka w prawodrogowe.pl.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Ograniczenie do 50 km/h także w nocy

Kolejną ze zmian z „pakietu Morawieckiego” ma być ujednolicenie ograniczenia prędkości do 50 km/h w dzień i w nocy.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
11%
0%
11%