Aktualnie czytasz:
Od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące parkowania. Przepisy drogowe 2018
3

Zmiany dotyczące szerokości i długości miejsc parkingowych, ale także liczby miejsc w bliskim sąsiedztwie bloków czy szkół, wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. W myśl nowych przepisów w teorii pojazdów znajdzie miejsce by zaparkować, w praktyce może być zupełnie odwrotnie. 

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, do którego dotarło Moto.pl, nowe przepisy zakładają zwiększenie minimalnej szerokości miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych z 2,3 do 2,5 metra. Ta z pozoru minimalna różnica może mieć ogromny wpływ na liczbę miejsc parkingowych, które regulowane są dedykowanym rozporządzeniem (więc nie jest tak, że deweloper budynku ma w tym temacie dobrowolność).

Minimalna długość samych miejsc parkingowych się nie zmieni i nadal będzie wynosić 5 metrów. W przypadku, gdy miejsca parkingowe ulokowano wzdłuż jezdni ich szerokość zwiększy się do 3,6 metra, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z chodnika / drogi rowerowej. Ta szerokość będzie mogła być ograniczana do 2,5 metra w razie potrzeby.

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Kolejną nowością jest możliwość lokowania miejsc parkingowych bliżej słupów i ścian. Wcześniej ta odległość wynosiła 0,5 metra, teraz zmniejszono ją do 30 cm jeśli chodzi o ściany i 10 cm w przypadku słupów. Ot, ciekawostka.

Finalną zmianą rozporządzenia ministerstwa jest zwiększenie liczby miejsc w bliskiej odległości bloków czy szkół. Obecnie ustalono ją na 4 miejsca parkingowe w odległości 7 m od budynku. Odległość się nie zmienia, zaś liczba miejsc urośnie do 10.

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Pointa jest taka, że w teorii większe miejsca będzie można powtykać w zakamarki (bliżej budynków, słupów, lamp, na węższych chodnikach). W praktyce może się oczywiście okazać, że miejsc parkingowych będzie mniej i zamiast problem rozwiązać, będzie on tylko narastał.

A wystarczyłoby do pracy dojeżdżać skuterkiem…

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
17%
heh...
17%
Że co?
17%
Grrrr!
0%
Smutne
33%
  • Zdjęcie profilowe ANDRE
    26 listopada 2017 at 05:39

    Dziwi mnie dlaczego parkingów nie robią w tak zwaną jodełkę.Wjazd i wyjazd ułatwiony.Tak właśnie ktoś mi porysował samochód.

  • Tom
    6 grudnia 2017 at 11:43

    Gdzie można znaleźć treść tego rozporządzenia albo jego dokładną nazwę, bo szukam i nic?