Motocykl z filmu “Easy Rider” znowu trafił na sprzedaż – jego cena może przyprawić o zawrót głowy

Kapitan Ameryka trafi pod młotek po raz kolejny!

W skrócie
  • Kultowy motocykl z filmu "Easy Rider" ponownie trafi pod młotek
  • Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 1,5 mln złotych!
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na www.jednoslad.pl

W przypadku przedmiotów kolekcjonerskich nikt nie ma żadnych wątpliwości, że są one w stanie nie tylko wzbudzić ogromne zainteresowanie, ale przede wszystkim w momencie sprzedaży osiągać ogromne kwoty. Dotyczy to również motocykli, które z zerowym przebiegiem przetrwały lata w zapomnieniu, ale także tych, które odegrały kluczowe role w kinematografii.

Nie znam motocyklisty, który nie kojarzyłby kultowego filmu “Easy Rider”, którego reżyserem jest Dennis Hopper. Po raz pierwszy na ekranach pojawił się w 1969 roku, a jego tematem jest poszukiwanie wolności i indywidualizmu dwóch wyalienowanych hippisów-motocyklistów, czyli Wyatta (Fonda) zwanego również od motywu flagi Stanów Zjednoczonych, który widniał na jego kasku, kurtce oraz baku jego motocykla – „Kapitanem Ameryka” oraz Billego (Hoppera), którzy na swoich jednośladach przemierzali Stany Zjednoczone w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Sama historia motocykli, które brały udział w filmie jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na potrzeby nagrań łącznie stworzono 4 egzemplarze oparte na bazie Harley-Davidsona Hydra Glide z 1950 roku, jednakże finalnie ostał się tylko jeden. Dlaczego? Pozostałe zostały skradzione lub zniszczone zaraz po zakończeniu filmowania, a jeden egzemplarz trafił w ręce Dana Haggerta. Następnie zasilił zbiory Narodowego Muzeum Motocykli w Iowa, a po 12 latach wykupił go Michael Eisenberg.

Najważniejsze informacje:

  1. Który motocykl z filmu “Easy Rider” faktycznie jest oryginalny, a który jest repliką?
  2. Harley-Davidson, który rzekomo jest jedynym oryginalnym egzemplarzem biorącym udział w nagraniach już niebawem trafi na aukcję.
  3. Cena tego kultowego motocykla może osiągnąć nawet 1,5 mln złotych!

Przeczytaj również:

Top 5 najlepszych gier motocyklowych na PC, XBOX i PlayStation

Co zatem mogło pójść nie tak? Gdy Eisenberg postanowił finalnie wystawić motocykl na aukcję natychmiast pojawił się niejaki Gordon Granger, który stwierdził, że to w jego kolekcji znajduje się jedyny oryginalny egzemplarz z certyfikatem podpisanym przez Haggerty’ego, który był w jego posiadaniu zaraz po zakończeniu filmowania. Szybko okazało się, że nikt nie miał zatem pojęcia, który motocykl jest oryginalny. Zarówno Granger, jak i Eisenberg twierdzili, że kupili motocykl w 1996 roku za około 60 000 dolarów od Haggerty’ego, który wówczas był strasznie zadłużony. Sprawa zatem zrobiła się kompletnie zagmatwana, a jednym sposobem na dojście do prawdy były zapytanie aktora, który testowany był nawet na wykrywaczu kłamstw. Okazało się, że Granger odkupił jedynie kilka części, a oryginalny egzemplarz z planu filmowego trafił w ręce Eisenberga, co potwierdził numer VIN 53FL5070. Wielu zatem chciało mieć w swoim garażu oryginalnego “Kapitana Amerykę”, jednakże wszystkie repliki podszywające się pod oryginał natychmiast zostawały zdemaskowane, chociaż w przypadku motocykla Grangera było to zdecydowanie trudniejsze. Dlaczego? Jeden z motocykli został spalony i to właśnie ten egzemplarz również trafił w ręce Haggerty’ego, który po około 20 latach odrestaurował go, a następnie sprzedał. Ten przekonany był, że posiada jedyny pozostały oryginał i w 2014 roku sprzedał go za 1,35 miliona dolarów. Tym samym przez pewien czas był on posiadaczem dwóch egzemplarzy z planu filmowego, ale finalnie prawda i tak była nieco inna.

W 2021 roku rzekomo oryginalny egzemplarz “Kapitana Ameryki” został sprzedany za 255 000 dolarów i najprawdopodobniej była to replika, która powstała na bazie części odkupionych od Haggerty’ego. Historia jednak jest nadal nie do końca wyjaśniona, dlatego nadal ciężko jest jednoznacznie stwierdzić skąd pochodził kolejny egzemplarz. Przeprowadzone badania oraz testy nie są do końca wiarygodne, jednakże przyjąć powinniśmy, że oryginał należał do kolekcji Eisenberga.

Już 12 marca rozpocznie się aukcja jedynego oryginalnego motocykla pochodzącego z filmu “Easy Rider”, który uznawany jest za ikonę kontrkultury lat 60. i nominowany był do dwóch Oscarów, a także zdobył nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszy debiut i został wpisany do Narodowego Rejestru Filmowego Biblioteki Kongresu za swój wpływ na globalną kulturę. Szacuje się, że cena zakupu może osiągnąć kwotę nawet 1,5 mln złotych, a dodatkowo w ofercie domu aukcyjnego Propstore jest również koszula, którą Peter Fonda miał na sobie w kilku scenach oraz 27 negatywów, które przedstawiają kulisy produkcji filmu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Link do aukcji!

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button