Kupujesz lub sprzedajesz motocykl? Możesz zgłosić to przez Internet

Zarówno zakup, jak i sprzedaż motocykla należy zgłosić w urzędzie. Na szczęście nie trzeba już stać w kolejce, co obecnie wiąże się nie tylko z ryzykiem utraty czasu. Teraz zakup lub sprzedaż pojazdu można zgłosić on-line. Z tej możliwości polscy kierowcy skorzystali już ponad 200 tysięcy razy w tym roku.

Od początku roku obowiązują nowe przepisy, wg których jeśli nie zgłosimy zakupu pojazdu w terminie do 30 dni od daty podpisania umowy, to może zostać na nas nałożona kara w wysokości nawet do 1000 zł. W związku z epidemią czas ten został okresowo wydłużony do 180 dni. Najlepiej jednak nie czekać aż zacznie zbliżać się ostateczny termin, zwłaszcza gdy sprawę można załatwić całkowicie zdalnie, nie wychodząc z domu.

Co możemy załatwić on-line?

Do zgłoszeń, których możemy dokonać przez Internet należą:
– zbycie pojazdu – tu sprawę zgłasza dotychczasowy właściciel, który sprzedał, lub przekazał pojazd w formie darowizny,
– nabycie pojazdu – zgłasza nowy właściciel.

Jak tego dokonać?

Należy wejść na stronę www.gov.pl i zalogować się do swojego profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, to jest to dobra okazja by to zmienić.
Po założeniu profilu zaufanego, można się nim zalogować do konta Mój GOV i wybrać odpowiednie usługi dla obywatela, a wśród nich kategorię Kierowcy i pojazdy. Tam już z łatwością wybierzesz odpowiednią opcję.

Dalej potrzebne będą dane pojazdu, kupującego i sprzedającego oraz skan umowy kupna/sprzedaży. Czasem może się zdarzyć, że system poda komunikat o błędzie. Niestety wiąże się to z ponownym wypełnianiem wniosku. Ale i tak warto skorzystać z takiej opcji zamiast fatygować się osobiście od urzędu.

Obecnie trwają prace nad integracją systemu z usługą Mój Pojazd, co pozwoli na wczytywanie automatyczne danych pojazdu. Wtedy proces okaże się jeszcze szybszy.

[trending]

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button