Jazda na motocyklu wczesna wiosną. 4 rady dotyczące odpowiedniego ubioru

Czy warto jeździć motocyklem nawet gdy, temperatury na zewnątrz nie przekraczają jeszcze 20 stopni Celsjusza? Oczywiście, że tak. Wystarczy zadbać o odpowiednią odzież by móc cieszyć się jazdą i korzystać w komfortowy i bezpieczny sposób z pierwszych wiosennych dni oraz z zalet motocykla jako skutecznego i przy okazji świetnie izolującego od zagrożenia wirusowego środka transportu.

Wczesnowiosenne dni, choć często słoneczne, nadal potrafią być chłodne. Dlatego podstawą jest warstwa bazowa, czyli bielizna termoaktywna, to ona sprawia, że nasze ciało nie tylko wychłądza się dużo wolniej, ale też się nie przegrzewa. Co ważne, bielizna musi być uszyta z materiałów, które nie chłoną wilgoci, a transportują ją do kolejnych warstw. Dokładnie tak jak SECA S-COOL, czyli występująca w wersji damskiej i męskiej bluza, spodnie oraz kominiarka uszyte z delikatnych, lekkich i antybakteryjnych materiałów mających właściwości transportujące wilgoć i regulujące temperaturę. Dodatkowo wkomponowane w strukturę dzianiny jony srebra zatrzymują rozwój bakterii powodujących przykry zapach. Dzięki temu w momencie gdy zrobi nam się ciepło i zaczniemy się pocić, nadmiar wilgoci nie zostanie przez nią wchłonięty tworząc nieprzyjemną mokrą powierzchnię przylegającą do skóry. Nawet najlepsze materiały jak ocieplenie czy membrana w warstwie wierzchniej nie spełnią swojego zadania, jeśli bielizna zatrzyma wilgoć zamiast ją przetransportować, oddając tym samym kolejnym warstwom i membranie do wyrzucenia na zewnątrz. Sucha skóra to także gwarancja, że się nie wyziębimy i nas nie przewieje. Nie każdy o tym pamięta, a to podstawa komfortowego ubioru.

Jeśli już o ochronie przed deszczem wiatrem i zimnem mowa, to potrzebna zdecydowanie do jazdy w niższych temperaturach jest nowoczesna odzież motocyklowa, taka jak np. SECA Discovery II, lub Richa Infinity II. Każdy z tych modeli posiada zarówno wypinane wydajne i lekkie ocieplenie oraz wypinaną wiatro- oraz wodoszczelną membranę. Takie zestawienie ma więcej niż jedną zaletę – nie tylko pozwoli zadbać o komfort termiczny podczas jazdy w chłodny dzień, ale także, po wypięciu ocieplenia sprawdzi się w umiarkowanych temperaturach, a gdy zrobi się naprawdę ciepło, wypięcie membrany oraz skorzystanie z zamykanych na suwak kanałów wentylacyjnych pozwoli nadal cieszyć się komfortem termicznym.

Zarówno kurtkę Discovery II firmy Seca, jak i Richa Infinity II możesz doposażyć w dedykowane spodnie, które nie tylko stworzą zgrany pod względem wizualnym komplet, ale także o tej samej funkcjonalności. Stworzysz w ten sposób uniwersalny komplet, który sprawdzi się w bardzo szerokim zakresie temperatur i podczas różnych wariantów pogody. Do kurtki Discovery II świetnie dopasujesz spodnie SECA Rayden III, a do kurtki RICHA Infinity II spodnie Camargue Evo tego samego producenta. Co ważne, obydwa zestawy występują także w odpowiedniku dla płci przeciwnej, który nie tylko różni się rozmiarówką, ale także dopasowanym do damskiej anatomii krojem i niektórymi rozwiązaniami konstrukcji. Pozwoli to stworzyć zgrany partner look dla niej i dla niego, co ma znaczenie zwłaszcza gdy jeździcie razem.

Bardzo ciekawą propozycją wśród uniwersalnej odzieży motocyklowej, która sprawdzi się przez cały sezon i niemal w każdych warunkach, jest także SECA Strada IV. Tutaj po wypięciu membrany i ocieplenia, możemy jeszcze wypiąć specjalne panele, pod którymi ukryte są obszerne wloty z siateczki mesh. Dzięki temu z kompletu, który sprawdzi się świetnie już od wczesnej wiosny, możemy stworzyć ubranie świetne nawet na naprawdę gorące dni.

Mając już odpowiednią bieliznę termoaktywną oraz nowoczesną odzież motocyklowa przygotowaną na niesprzyjające warunki, warto sięgnąć po dodatki, które w znaczący sposób mogą podnieść komfort jazdy w chłodne dni. Jednym z nich jest kołnierz ocieplający (np. SECA Nero). Dodatkowa ochrona przed wiatrem w postaci wysokiego kołnierza z nieprzepuszczającego wiatru, komfortowego materiału ma ogromne znaczenie dla ochrony górnych dróg oddechowych przed wychłodzeniem. Kolejnym z bardziej wrażliwych miejsc ludzkiego ciała są nerki i dolna część pleców. Tutaj z pomocą może przyjść dodatkowy pas nerkowy, pozwalający utrzymać komfort cieplny. Owiewające nas chłodne powietrze lubi nie tylko wychłodzić ciało z przodu, ale także z tyłu, zwłaszcza w dolnej części pleców, gdy jedziemy przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. Pas SECA Dual dostępny jest zarówno w wersji męskiej, jaki i uwzględniającej kobieca anatomię wersji Lady. Jest lekki, elastyczny nie krępuje ruchów i posiada wypinany panel ocieplający, więc można go stosować zarówno z chłodne, jak i w umiarkowane pod względem temperaturowym dni. Dodatkowo zapięcie na długi rzep pozwoli płynnie dopasować jego objętość do własnej sylwetki.

Tak skompletowany strój pozwoli nam na komfortową jazdę nawet w chłodne dni, a gdy uzupełnimy go odpowiednim obuwiem oraz rękawicami, będziemy mieć gwarancję wygody i komfortu termicznego, a co za tym idzie także niezbędnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Pamiętajmy, że zwłaszcza teraz warto zadbać o komfort termiczny i bezpieczeństwo. Motocykl jako jeden z najlepszych środków transportu, w połączeniu z odpowiednio dobraną funkcjonalną odzieżą, pozwoli przetrwać w komfortowych warunkach nie tylko niestabilną pod względem pogody wczesną wiosnę, ale także skutecznie izolować się od kontaktów z innymi ludźmi.
[trending]

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button