Ile można mieć promili 2021: Dopuszczalne stężenie alkoholu w Polsce

Jazda po spożyciu alkoholu nie wydaje się nigdy dobrym pomysłem. Alkohol etylowy jest substancją psychoaktywną, co sprawia, że ma wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. W tym na nasz refleks, czas podejmowania decyzji i dbające o nasze bezpieczeństwo zmysły. Jakie stężenie alkoholu będzie obowiązywać w 2021 roku polskich kierowców?

Jazda pod wpływem oraz po spożyciu alkoholu jest w Polsce niestety stale dużym problemem. Lubimy napoje alkoholowe i niestety często łączymy je z korzystaniem ze środków transportu. O ile nic się nie stanie jeśli nawet po kilku piwkach wsiądziemy do autobusu, lub jako pasażer do samochodu. Jednak na motocyklu nie tylko kierowca, ale także pasażer muszą być trzeźwi. Wyjątek stanowi osoba przebywająca w koszu trójkołowego zaprzęgu motocyklowego.

Limity stężenia alkoholu w Polsce oraz krajach Europy w 2021 roku. Ile wynoszą?

W 2021 roku limity stężenia alkoholu pozostają bez zmian. Oznacza to, że za osobę trzeźwą uważa się kierowcę, u którego kontrola wykazała stężenie alkoholu nie wyższe niż 0,2 promila. Nasi zachodni sąsiedzi ze zdecydowanie bardziej liberalni w tej kwestii. W Niemczech dopuszczalne stężenie do 0,5 promila. Na Litwie limit wynosi 0,4 promila, a w Rosji, Czechach, Ukrainie, Białorusi i na Słowacji, limit do zero absolutne. Najbardziej liberalnymi krajami w Europie są Wielka Brytania, Malta oraz Liechtenstein. Tam limit stężenia alkoholu to aż 0,8 promila.

Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem. Czy stracę wszystkie kategorie?

A czym się różni stan po spożyciu od pod wpływem alkoholu? Różnica jest w wykazanym przez badanie stężeniu alkoholu. W zależności od tego czynnika polskie prawo różnicuje odpowiedzialność kierowcy. Stan po spożyciu odpowiada od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest traktowane jako wykroczenie. Jeżeli jednak kontrola wykaże stężenie przekraczające 0,5 promila, to określane jest jako stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w takim stanie uznaje się za przestępstwo.

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button