Ile czeka się na prawo jazdy w Polsce w 2018? Prawo jazdy PWPW 2018

Oczekiwanie na prawo jazdy to męczący proces. Z jednej strony już chcemy jeździć, z drugiej warto poczekać i nie narażać się na dodatkowe kłopoty. W takim wypadku: Ile czeka się na prawo jazdy w Polsce w 2018 roku? Czy można sprawdzić kiedy obierzemy prawo jazdy online? Oczywiście, że tak! 

Przede wszystkim status swojego upragnionego prawa jazdy możemy sprawdzić na platformie info-car.pl, ot chociażby klikając TUTAJ. Wystarczy wpisać PESEL, imię i nazwisko, a otrzymamy zwrotną informację z tym na jakim etapie "produkcji" jest nasze prawo jazdy.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, warto chwilę poczekać, zwłaszcza, że na odbiór dokumentu średnio czeka się około 14 dni, a górną granicą są trzy tygodnie.

Prawa jazdy 2018 - krok po kroku:

Po egzaminie państwowym zakończonym wynikiem pozytywnym dokumenty kandydata na kierowcę, czyli fotografia, opinia lekarska, dokumenty ze szkolenia oraz zaświadczenie zdania zarówno teoretycznego jak i praktycznego egzaminu przesyłane są do Urzędu Miasta lub Starostwa odpowiadającego miejscu zameldowania. Należy upewnić się wcześniej, czy odpowiedni urząd wymaga potwierdzenia wpłaty za wydanie dokumentu przed rozpoczęciem procedury produkcji prawa jazdy czy przy jego odbiorze.

REKLAMA

Poznaj Suzuki Hayabusa. Maszyna doskonała powraca

Odkryj legendę na nowo. Suzuki Hayabusa powraca. Nowe wcielenie mechanicznej doskonałości. Doznania zarezerwowane dla najbardziej śmiałych. Odważysz się?

Advertisement

Jeżeli wszystko jest ok, wtedy PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) dostaje dyspozycję do rozpoczęcia procesu produkcji blankietu prawa jazdy. Jednocześnie dane świeżo upieczonego kierowcywprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tam sprawdza podczas kontroli czy zatrzymany kierowca posiada prawo jazdy. I tu ciekawostka. Od momentu wprowadzenia danych do CEPiK-u teoretycznie jest się już uprawnionym do jazdy.

Jeżeli od zdania egzaminu minęło około 7 dni roboczych, wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa zlecenie wyrobienia druku prawa jazdy opuściło już odpowiedni urząd i znajduje się w trakcie produkcji w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Od tego momentu można śledzić postęp w produkcji blankietu, na w/w info-car.pl.

Prawo jazdy 2018:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button