Czy system wczesnego ostrzegania przed kolizją pojawi się w motocyklach Yamaha?

Od kilku lat z powodzeniem działa on w samochodach, ale japoński producent motocykli chce, aby trafił on również do jednośladów

W skrócie
  • Kolejny bardzo ważny system bezpieczeństwa może niebawem pojawić się w motocyklach
  • Yamaha pracuje nad system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniem i kolizją
  • Pierwsze szkice patentowe zostały już złożone w Japońskim Urzędzie Patentowym

System, który ma ostrzegać kierowcę przez kolizją funkcjonuje już w samochodach od kilku lat i sprawdził się na tyle, że Yamaha postanowiła przenieść go do motocykli. Pracę nad nim trwają, a to z kolei może oznaczać, że już niebawem na wyświetlaczu jednośladu jednego z modeli japońskiego producenta pojawi się nowa ikona, która będzie informować kierowcę o zbliżającym się zagrożeniu.

Lista dodatkowego wyposażenia w nowych motocyklach zdaje się nie mieć końca, jednakże nie sam ich montaż jest najtrudniejszy, a ulokowanie wszystkich wskaźników, ikonek i wyświetlaczy w taki sposób, aby nie rozpraszać kierowcy. Kiedyś komunikaty ograniczyły się do kontrolki oleju i temperatury, natomiast dziś zarówno i z wyświetlacza, i z bocznych lusterek, alarmują nas nowe technologie. Yamaha poinformowała, że rozpoczęła pracę nad systemem wczesnego ostrzegania, który będzie działał na podobnej zasadzie jak ten, który znamy aktualnie z samochodów.

Pierwsze szkice patentowe zostały już złożone w Japońskim Urzędzie Patentowym i możemy na nich zauważyć, że inżynierowie sprytnie uniknęli konieczności dołożenia kolejnej kontrolki na wyświetlaczu, wykorzystując za to powierzchnię lusterek. Na przykładzie modelu YZF-R1 pokazano, że za szkłem zostały ukryte panele, które będą wyświetlać ostrzeżenie.

Powodem rozpoczęcia prac nad takim rozwiązaniem jest porozumienie CITS (Cooperative Intelligent Transport System), które Yamaha zawarła razem z KTM, Hondą i BMW. Ma ono za zadanie poprawić bezpieczeństwo motocyklistów poprzez montaż lub aktualizację dotychczasowych systemów. W przypadku Yamahy należy jeszcze zaznaczyć, że panel zamontowany w lusterku nie będzie jedynie informował o ryzyku kolizji, ale także zajętość martwego pola, przekroczenie dozwolonej prędkości, przychodzące połączenie czy zbliżający się pojazd uprzywilejowany. Dodatkowo pod panelem znajdzie się pasek LED, który będzie informował o ryzyku i ważności danego komunikatu za pomocą różnych kolorów czy sposobie świecenia.

Komputer samodzielnie rozróżniając typ ostrzeżenia będzie wybierał czy komunikat zostanie wyświetlony na jednym, a może na dwóch lusterkach. W samym patencie nie znajdziemy szczegółowych informacji dotyczących zasady działania samego systemu, jednakże wiadome jest, że wykorzystany zostanie przedni oraz tylny radar. Dodatkowo wspomogą go urządzenia V2V i V2X do komunikacji z innymi pojazdami i infrastrukturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button