Automatyczna płatność za autostradę? Tylko, że w motocyklach nie mamy przednich tablic…

Zarządcy autostrad pracują nad nowymi rozwiązaniami, które będą miały za zadanie zautomatyzować przejazd przez bramki na płatnych odcinkach trasy bez tracenia czasu na wykonanie płatności – tego typu rozwiązania znacznie usprawnią cały proces i zminimalizują możliwość powstawania korków w rejonie punktów poboru opłat.

Już niebawem kierowcy będą mogli płacić za przejechanie płatnymi odcinkami autostrad za pomocą videotollingu – takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi i usprawni proces poboru opłat na punktach, na których w dniach dużego obciążenia powstają wielokilometrowe korki. Niestety, w odniesieniu do motocykli sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. Dlaczego?

Na stronie internetowej  www.autostrada-a4.com.pl czytamy, że w przypadku problemów z  pobraniem płatności należy sprawdzić czy przednia tablica rejestracyjna nie jest zabrudzona. W przypadku motocykli nie znajdziemy z przodu tablicy rejestracyjnej. Czy w niedalekiej przyszłości powstaną specjalne naklejki lub urządzenia, które będą weryfikować numer pojazdu? Tego nie wiemy. Póki co system oparty o videotolling działa na autostradzie A4 na punktach poboru opłat w Mysłowicach i Balicach.

Koniec z długimi korkami w drodze na urlop?

O tym jak przydatne w praktyce może okazać się wprowadzenie tego systemu na wszystkich autostradowych punktach poboru opłat wiedzą Ci kierowcy, którzy w okresie wakacyjnym próbowali dojechać do Gdańska oraz wszyscy Ci, którzy w każde piątkowe popołudnie próbują przejechać autostradą A4 z Wrocławia do Katowic. Pojawiła się szansa, że wreszcie ten problem zostanie zażegnany – sejm przygotował oraz przegłosował projekt zmian, który ma za zadanie usprawnić proces płatności na polskich drogach.

 

Nowelizacja przepisów będzie dotyczyć głównie branży transportowej. Od teraz obsługę systemu ViaToll przejmie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) – do tej pory rozliczenie przejazdów leżało po stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. To jednak nie koniec zmian. Nowe regulacje prawne dotyczą również procesu płatności za korzystanie z autostrady. Już niebawem system będzie rozpoznawać zarejestrowany w bazie numer rejestracyjny na wjeździe na autostradę i automatycznie podnosić szlaban, a przy zjeździe z autostrady pobierać kwotę ze specjalnego konta, które będzie wymagało doładowania. Całość będziemy obsługiwać aplikacją w telefonie.

System już niedługo trafi do użytku na autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Nad modernizacją systemu płatności pracuje również konsorcjum zarządzające autostradą A2. Obecnie nowelizacja czeka na podpis prezydenta i jeśli wszystko pójdzie gładko, to zmiany mogą zacząć obowiązywać już od początku lipca bieżącego roku. To jednak nie znaczy, że już od 1 lipca system ten będzie działać – oznacza to nie mniej i nie więcej jak to, że zarządcy dróg będą mieli możliwość zmodernizowania systemu płatności i wdrożenia videotollingu do systemu poboru opłat.

Modernizacja systemu płatności na pewno pozytywnie odbije się na czasie podróży i łatwości wykonywania płatności. Wreszcie skończy się nerwowe poszukiwanie biletu oraz drobnych przed szlabanem, a zamiast tego system sam zrobi wszystko za nas (pod warunkiem, że na specjalnym koncie będą znajdować się odpowiednie środki). Niestety nie mamy żadnych informacji czy nowe rozwiązanie będzie obsługiwać motocyklistów. Brak tablicy rejestracyjnej z przodu może okazać się solidnym problemem do rozwiązania tej sprawy. Z drugiej strony dopracowanie tego systemu może okazać się korzystne dla wszystkich kierowców. Zdejmowanie rękawic, szukanie portfela, odliczanie pieniędzy, płacenie, a następnie chowanie wszystkiego i ubieranie zajmuje dużo więcej czasu niż klasyczne płacenie zza kierownicy auta. Dlatego drodzy ustawodawcy liczymy na Waszą kreatywność!

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button