Znaki ostrzegawcze – co charakteryzuje tę grupę znaków?

Jak wszystkie inne rodzaje znaków, znaki ostrzegawcze przynależą do części systemu znaków drogowych obowiązujących na terenie Polski. Stosowane są nie tylko w naszym kraju, występują na terenie całej Europy, zgodnie z Konwencją wiedeńską o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. Istnieją drobne różnice w wyglądzie znaków ostrzegawczych poszczególnych krajów, ale są to różnice kosmetyczne.

Znaki ostrzegawcze służą – jak sama nazwa wskazuje – do ostrzegania uczestników ruchu drogowego przez zbliżającym się niebezpieczeństwem mogącym wystąpić na drodze. Należy zachować szczególną ostrożność na drodze, jeśli minęliśmy znak ostrzegawczy.

Wygląd znaków ostrzegawczych

Znaki ostrzegawcze to żółte znaki z czerwoną obwódką. Mają kształt trójkąta. Jedynym znakiem ostrzegawczym, w którym wierzchołek trójkąta jest skierowany w dół, jest znak „Ustąp pierwszeństwa”, czyli E-7. Pozostałe znaki ostrzegawcze mają kształt trójkąta z wierzchołkiem skierowanym ku górze.

Na żółtym polu znaku ukazany jest czarny symbol określający rodzaj niebezpieczeństwa.

Przed czym ostrzegają znaki ostrzegawcze?

Niebezpieczeństwami, przed którymi uczestników ruchu ostrzegają znaki ostrzegawcze to między innymi: ostrzeżenie o zbliżającym się skrzyżowaniu, ostrzeżenie przed zbliżającym się skrzyżowaniem o ruchu okrężnym, ostrzeżenie przed zwężeniem jezdni, ostrzeżenie o przejściu dla pieszych, robotach drogowych, śliskiej nawierzchni – przykładów zastosowań znaków ostrzegawczych jest naprawdę wiele.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Znaki ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze
Rodzaj znaków Znaki ostrzegawcze
Wygląd znaków ostrzegawczych Żółty trójkąt równoboczny, czerwona ramka
Ilość rodzajów znaków ostrzegawczych 34
Symbol znaków ostrzegawczych Od A-1 do A-34

Czytaj dalej

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button