Aktualnie czytasz:
Zakup używanego skutera lub motoroweru: Jak się nie naciąć
6

Jako, że zainteresowanie używanymi skuterami jest dość duże, również w społeczności Skuterowo.com, gromadząc wszystkie informacje warto poruszyć te kwestię z myślą, że ta publikacja może się okazać pomocna.

Warto wspomnieć, że najlepiej kupować skuter z małym tuningiem lub bez takowego (np. wydech + wariator). Można też kupić skuter w pełni stuningowany, ale to wtedy kiedy miałby on być dedykowany do stuntu lub jest to pojazd pewny, od osoby znajomej, a i my wiemy, jakie konsekwencje ma kupno skutera po pełnym tuningu. (Większa awaryjność, mniejsza wytrzymałość etc.).

Zatem krok po kroku prześledźmy cały tok zakupu: Szukamy ogłoszenia i widzimy swój wymarzony skuter obok którego jest napisane "okazyjna cena/niska cena" te słowa działają na nas jak lep na muchę. Znajdujemy numeru telefonu i dzwonimy. Kiedy sprzedający się odezwie zadajmy mu kilka podstawowych pytań:

 • Czy pojazd posiada dokumentację potwierdzającą przebieg?
 • Czy możemy prosić o otrzymanie dokładnych zdjęć każdego defektu?
 • Czy jeśli po przyjeździe na miejsce (często oddalone o kilkaset kilometrów) okaże się, że pojazd jest niezgodny z opisem w ogłoszeniu to sprzedawca zwróci nam koszt podróży?

Jeśli sprzedawca takiego pojazdu po tej partii zapytań niechętnie będzie kontynuował rozmowę to mamy pewność, że możemy szukać dalej, a ta oferta nie powinna zajmować naszej uwagi.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Ciepły silnik przed oględzinami powinien zwrócić naszą uwagę

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Na co zwrócić uwagę w czasie oględzin (niektóre będą szczegółowe, wybrane):

- Po przyjeździe na miejsce spotkania sprawdzić czy silnik jest rozgrzany czy zimny. Często bywa że skuter ciężko odpala na zimnym silniku, albo odpala przy pomocy AutoStart. Sprzedawca przez przyjazdem rozgrzewa maszynę aby ukryć ten fakt.

- Patrzymy na opony (jeśli tylna będzie wykazywać nadmiarowe zużycie mamy 90% na to, że właściciel "palił gumę").

- Kontrola wzrokowa ramy ( jest jeszcze jeden sposób: jak jedziemy owym skuterem puszczamy kierownice i patrzymy czy skuter jedzie prosto, jeśli nie to znaczy, że pojazd jest powypadkowy i geometria ramy została naruszona. W przypadku stwierdzenia takiej usterki absolutnie nie powinniśmy kupować takiego pojazdu.

- Wzrokowa kontrola klocków i tarcz hamulcowych.

- Kontrola skuteczności działania hamulców.

Uczciwy sprzedawca nie boi się przyznać do ew. usterek pojazdu.

- Słuchowa kontrola pracy silnika. (Czy np. nie przerywa)

- Kontrola pasa napędowego. (Nieobowiązkowe, bo sprzedawca może się nie zgodzić na otwarcie przekładni).

- Kontrola akumulatora.

- Ogólna kontrola wzrokowa elementów przekładni bezstopniowej. (Jak przy pasku).

- Kontrola pracy rozrusznika. (Czy nie zgrzyta, jaka jest jego skuteczność).

- Wzrokowa kontrola pracy układu oświetleniowego. (Czy światła świecą tak jak mają, czy są dobrze ustawione).

- Kontrola działania sygnału dźwiękowego.

- Wzrokowa kontrola stanu nadwozia i elementów mocujących. (Czy są śrubki mocujące plastiki)

- Sprawdzić numer ramy i silnika.

Powyższe czynności zapewne pomogą nam w nabyciu sprawnego i co najważniejsze bezpiecznego pojazdu.Sposób i charakter użytkowania pojazdu mają decydujący wpływ na przyszłość pojazdu i jego awaryjność.

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
 • Zdjęcie profilowe br3w
  13 lipca 2010 at 19:38

  Akurat na mnie słowa tanio i okazja działają odstraszająco bo wiadomo od razu że coś jest nie tak.
  Pokrywę polecam otworzyć gdyż zdarza się że wał ma zjechane frezy a wtedy przeciw talerz jest dospawany do wału. Nie da rady wtedy zmienić nawet rolek. Patrzymy czy lagi się nie pocą.

  – Kontrola akumulatora. – WTF?

 • Zdjęcie profilowe qazwsxedc
  13 lipca 2010 at 20:11

  Jestem ciekaw kto Ci pozwoli otworzyć karter? ;p

 • Zdjęcie profilowe
  pyjan
  13 lipca 2010 at 20:14

  Kontrola pasa napędowego. (Nieobowiązkowe, bo sprzedawca może się nie zgodzić na otwarcie przekładni) – Jeśli jest taka sytuacja to znaczy że ma coś do ukrycia i ja bym podziękował.

 • Zdjęcie profilowe
  pyjan
  13 lipca 2010 at 20:31

  qaz – ja jak kupowałem to sprzedawca nie miał żadnych oporów żeby odkręcić parę śrubek.Byłem ciekaw w jakim stanie jest dzwon,przy okazji wycyganiłem pasek napędowy.Co innego jeśli kupujemy na giełdzie.

 • Zdjęcie profilowe qazwsxedc
  13 lipca 2010 at 21:40

  znając życie nie wszyscy sprzedający są tak wyrozumiali;)

 • Zdjęcie profilowe
  hiroshima
  19 lipca 2010 at 17:35

  Akurat to należy zrozumieć, gdyż zainteresowanych kupnem skutera może być wiele osób. Każda z nich może obejrzeć skuter, przejechać się, zażądać pokazania tego czy owego, ale nie musi go kupić. Zakładanie nowej uszczelki lub składanie pokrywy na silikon nie musi odpowiadać sprzedawcy. Ponadto kolejni zainteresowani nie muszą być wyrozumiali widząc świeży silikon na pokrywie. Według mnie o otwarcie pokrywy powinniśmy prosić tylko, jeżeli jesteśmy naprawdę zainteresowani kupnem i od oględzin zależy podjęcie naszej decyzji. Jeżeli w ten sposób przedstawimy sprawę, uczciwy sprzedawca prawdopodobnie zgodzi się pokazać napęd. Wszystko jednak zależy od naszej postawy wobec sprzedającego i tego, czy towar wymaga takich oględzin.