Aktualnie czytasz:
Odbieranie prawa jazdy za prędkość 2016: Czy po zabraniu prawka można jeździć skuterem, albo motorowerem?
3

W Polsce w ciągu niespełna roku od wprowadzenia przepisu o odbieraniu prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, zabrano ponad 32 tysiące uprawnień. To 32 tysiące kierowców pozbawionych na 3 miesiące podstawowej mobilności. Ale czy na pewno?

Odebranie prawa jazdy nie jest tożsame z całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli zatem zostaniesz złapany na przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i okażesz w trakcie kontroli swój dokument prawa jazdy (choć do końca tego roku nie opłaca się tego robić), to stracisz możliwość prowadzenia pojazdów, do prowadzenia których uprawnia cię twój dokument. Nie możesz jednak stracić prawa do prowadzenia pojazdu, który nie wymaga prawa jazdy (dot. osób, które posiadają kartę motorowerową, albo uzyskały pełnoletność przed 2013 rokiem). I tutaj wjeżdża popularna 50-tka, czyli skuter pojemności 50ccm, do którego prowadzenia wystarczy jedynie posiadać dowód osobisty. Nie załamuj rąk, wsiadaj na pięćdziesiątkę i nawijaj kilometry. Jeżeli do tej pory nie jeździłeś takim jednośladem, dostaniesz niezłą szkołę…

W sumie, jeżeli większość kierowców-piratów zostałaby zmuszona do przesiadki, chociaż na kilka dni, na skuter to wierzę, że na ulicach od razu byłoby bezpieczniej.  Kierowcy do tej pory ignorujący „pierdziki” i przejeżdżający obok nich na minimetry zaczęliby je zauważać. Na pewno przyczyniłoby się to do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
27%
Interesujące
36%
heh...
9%
Że co?
9%
Grrrr!
9%
Smutne
9%
 • Zdjęcie profilowe Wombat
  23 lipca 2016 at 11:57

  Jest też coś takiego jak sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

 • Zdjęcie profilowe jas13
  23 lipca 2016 at 13:46

  Jak już pytacie Panów Policjantów o zabieranie prawa jazdy za prędkość, to zapytajcie na jakiej dlaczego odbiera się kierowcy prawo jazdy na kategorie ze sobą nie powiązane?
  Kat. A jest niezależną od kat. B, czyli utrata B nie powinna skutkować utratą A.

 • Zdjęcie profilowe Piterkowiec
  23 lipca 2016 at 16:25

  Nie rozumiem wątpliwości, policja jeżeli są ku temu podstawy zatrzymuje prawo jazdy, i to niezależnie czy jest tam tylko jedna bądź więcej kategorii, wówczas wystawia pokwitowanie. Następnie dokument w zależności od podstawy zatrzymania trafią do organu które je wydał (np starosta) , bądź do prokuratury jeżeli kierowca jechał np na podwójnym gazie. Od tych organów po 2-3 tyg dostaje decyzję o cofnięcie uprawnień ( w przypadku jazdy +50 na terenie zbudowanym) bądź prokuratorskie zatwierdzenie o zatrzymaniu prawa jazdy (jazda po kielichy). W tym drugim przypadku , jak już sprawa trafi do Sądu, to sąd decyduje czy ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów zakresie wszystkich uprawnień czy tylko za jedno .