Najpopularniejsza droga w Norwegii uwielbiana przez motocyklistów została zamknięta do końca roku

Szkoda...

W skrócie
  • Droga Trolli w Norwegi została zamknięta
  • Przejazd nią będzie niemożliwy do końca roku - konieczne jest przeprowadzenie napraw nawierzchni oraz lepsze zabezpieczenie zboczy
  • Trollstigen została otwarta 8 czerwca i od tamtego momentu odnotowano 10 osuwisk

Norweska Droga Trolli, znana jako Trollstigen, została zamknięta z powodu serii osuwisk, które poważnie uszkodziły trasę. Ukochana przez motocyklistów na całym świecie, ta malownicza trasa zostanie zamknięta aż do końca bieżącego roku, co jest wielkim ciosem dla lokalnej turystyki, a także dla wielu podróżników, którzy dla tego odcinka przyjeżdżają eksplorować Norwegię.

Droga Trolli, która słynie ze stromych i wąskich serpentyn oficjalnie została zamknięta do końca bieżącego roku. Konieczne jest przeprowadzenie remontu oraz modernizacji dotychczasowych zabezpieczeń. Ekstremalne warunki pogodowe, które nawiedziły region w ostatnich miesiącach, doprowadziły do licznych osuwisk. Intensywne opady deszczu nasyciły glebę wodą, co spowodowało destabilizację zboczy i skalnych formacji wzdłuż drogi. W kilku miejscach doszło do poważnych osunięć, które uszkodziły nawierzchnię i infrastrukturę drogową.

Reakcja generalnej dyrekcji dróg była natychmiastowa. Droga Trolli ponownie po zimowej przerwie została otwarta 7 czerwca i do ubiegłego piątku odnotowano aż 10 przypadków odmywania skał i spadania ich na drogę. W kilku przypadkach spadające głazy uderzały w przejeżdżające pojazdy.

Najważniejsze informacje:

  1. Droga Trolli w Norwegi oficjalnie została zamknięta do końca bieżącego roku.
  2. Ponowne jej otwarcie bez podjęcia odpowiednich środków bezpieczeństwa byłoby nieodpowiedzialne – konieczne jest przeprowadzenie remontu, a także poprawienie zabezpieczeń zboczy.
  3. Trollstigen została otwarta 7 czerwca i zaledwie w ciągu dwóch tygodni odnotowano 10 osuwisk.
  4. Rocznie Drogę Trolli w Norwegii odwiedza ponad milion osób.

Kiedy motocykliści wjadą na Passo Dello Stelvio? Odpowiedź w poniższym artykule!

Znamy datę otwarcia najbardziej krętej drogi w Europie, czyli przełęczy Passo Dello Stelvio!

Zagrożenie jest realne, a liczba osuwisk jednoznacznie pokazała, że koniecznie jest jej zamknięcie. Jedynie w 2019 roku drogą Trolli przejechało ponad 1,1 mln osób. Zamknięcie tej trasy z pewnością jest sporym ciosem w lokalną turystykę, jednakże zarząd dróg przede wszystkim musi dbać o bezpieczeństwo odwiedzających. Trasa pozostanie zatem zamknięta do końca bieżącego roku, a w tym czasie drogowcy przeprowadzą konieczne naprawy. W dalszym ciągu otwarta pozostanie jednak platforma widokowa, z której można podziwiać z góry Drogę Trolli. Można tam dojechać drogą od strony Valldal.

– Zanotowaliśmy dużo takich przypadków, więc uznaliśmy, że nie możemy czekać, aż ktoś dozna poważnego urazu lub straci życie. – mówi Ole Jan Tønnesen, regionalny dyrektor ds. dróg.

Rada Okręgu kilkukrotnie już alarmowała i nalegała na spotkanie z ministrami transportu w sprawie Trollstigen. Resort zwrócił jednak uwagę, że jest to droga okręgowa i do lokalnych władz należy jej utrzymanie oraz modernizacja. Okręg Møre og Romsdal otrzyma od rządu 127 mln koron na zabezpieczenie górskich zboczy, jednakże środki te są kroplą w morzu niezbędnych wydatków – szacuje się, że obecnie zaległości w utrzymaniu drogi i zapobieganiu osuwiskom wynoszą 10,6 miliarda w przypadku dróg oraz 4,2 miliarda koron w przypadku zapobiegania osuwiskom.

Droga Trolli – raj dla motocyklistów

Droga Trolli, położona w sercu Norwegii, to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Europie. Ta kręta trasa, pełna ostrych zakrętów i stromych podjazdów, jest prawdziwym rajem dla motocyklistów i kierowców szukających adrenaliny. Droga wznosi się na wysokość 850 metrów nad poziomem morza i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na otaczające góry, wodospady i doliny. Składa się z 11 stromych i wąskich serpentyn, które z pewnością mieliście okazję zobaczyć na najróżniejszych zdjęciach przedstawiających najpiękniejsze miejsca w Norwegii. Trollstigen została otwarta w 1936 roku po ośmiu latach budowy i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych punktów turystycznych Norwegii. Przejazd nią jest możliwy tylko w sezonie letnim, od maja do października, co uzależnione jest od warunków pogodowych.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button