Kup lub sprzedaj skuter lub motocykl na zimę: Czy to się opłaca?

Czasami zastanawiamy się, czy nie warto byłoby kupić lub sprzedać skuter pod koniec roku zamiast dopiero na wiosnę. Zwłaszcza, jeżeli na wiosnę ma u nas zagościć nowy jednoślad, to szukanie nabywcy na stary model wiąże się choćby z takimi problemami jak opłacenie parkingu/garażu lub wymiana części eksploatacyjnych przed nowym sezonem. Jakie są przesłanki aby kupić lub sprzedać motorower wcześniej i czy rzeczywiście warto to zrobić?

Sprzedaż skutera na zimę ma kilka plusów. Przede wszystkim pojazd jest w ciągłej eksploatacji a więc wiemy, czy wszystko jest sprawne i w razie potrzeby możemy dane niedomagania usunąć. Poza tym taka wcześniejsza sprzedaż może być korzystna także z innych powodów, takich jak choćby rok produkcji oraz wymagane ubezpieczenie i przegląd. Jeżeli kupiliśmy skuter w roku 2010 to sprzedając go na jesień 2011 roku ma on na dobrą sprawę rok, jednak na wiosnę 2012 będzie miał już dwa lata - generalnie różnica jest żadna, bo przez pół roku skuter zazwyczaj stoi, ale jest wielu kupujących, którzy celują w wąski wycinek rynku, np. używane jednoroczne skutery. Ponadto, jeżeli skuter ma ubezpieczenie i przegląd np. do marca, a my sprzedamy go w październiku to odchodzą nam dodatkowe koszty, których nie odzyskali byśmy przy odsprzedaży. Kolejna kwestia to magazynowanie skutera - jeżeli nie mamy darmowego miejsca, to za kilkumiesięczny postój będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Zamiana motoroweru od ręki za garść banknotów ma także tą korzyść, że pod koniec sezonu w ciepły dzień możemy dokładnie umyć i przygotować skuter do sprzedaży. Jeżeli zostawimy go do lata, to zapewne nie raz skusimy się na przejażdżkę późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, a jeśli nie umyjemy po każdej takiej przejażdżce naszego skuterka, to na wiosnę będzie konieczne zajęcie się rdzą na stalowych elementach. Jeżeli ktoś musiał się zmagać z dotarciem do trudno dostępnych, zardzewiałych części w zimnym, nieogrzewanym garażu to wie, o co chodzi. Jeżeli zamierzamy na nowy sezon kupić lepszy skuter, maxi-skuter czy motocykl to warto się zastanowić nad sprzedażą poprzedniego pojazdu jeszcze w starym roku.

[poll id="36"]

Z kolei nad zakupem dobrze jest pomyśleć w przypadku, gdy chcemy kupić używany skuter i mamy miejsce, w którym spędzi on zimę, a dodatkowo będziemy mogli przy nim pracować. Czasami warto kupić tańszy skuter z pewnymi usterkami, za który mniej zapłacimy, ale naprawimy we własnym zakresie. Mechanika skuterowa ma to do siebie, że każdy przeciętny majsterkowicz poradzi sobie z naprawieniem wielu elementów, gdyż nie wymagają one specjalistycznych narzędzi. Wiedzę potrzebną do wielu napraw można znaleźć w instrukcjach serwisowych bądź na forach internetowych, na których udzielają się ludzie, którzy już nie raz naprawiali różne podzespoły w swoich skuterach. Praca nad skuterem przez zimę pozwoli nam dokładnie i na spokojnie sprawdzić wszystkie rzeczy, które w ciągu najbliższego czasu mogą wymagać wymiany lub naprawy. Na rozwiązanie poszczególnych problemów mamy mnóstwo czasu, dlatego możemy konsultować różne z naszych działań na forum, zamawiać części z najtańszych źródeł czy poprawiać rzeczy, które konstruktorzy wykonali fatalnie. Wiadomo przecież, że jeżeli chce się mieć coś zrobione dobrze, to najlepiej jest zrobić to samemu, a więc będziemy pewnie tego, że wykonane własnoręcznie naprawy są solidne. Ponadto, podczas grzebania przy skuterze i kombinowania jak coś naprawić można nabyć wiedzę, która przyda się np. podczas przykrej niespodzianki na wyjeździe daleko od miasta. Często można trafić na oferty sprzedaży skuterów z wadami optycznymi czy mechanicznymi - jeżeli uda nam się kupić taki pojazd tanio, to dzięki własnej pracy i poświęceniu projektowi trochę czasu na wiosnę możemy mieć naprawdę wypasiony pojazd za pieniądze niższe niż używany, niesprawdzony motorower z drugiej ręki. Zima sprzyja przeróbkom, dlatego jeśli w skuterze oprócz taniego środka transportu chcemy odnaleźć także swój indywidualny styl to warto się tym zainteresować.

[poll id="35"]

Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem lub sprzedażą skutera, warto przejrzeć ogłoszenia w regionalnej gazecie lub czasopiśmie branżowym. Wiele ogłoszeń sprzedaży możecie także znaleźć w dziale Ogłoszeń Skuterowo.com, w którym sprzedający może za darmo zamieścić ofertę, a kupujący bez opłat mogą uzyskać dane sprzedającego. Czasem, nawet jeśli jeszcze nie planujemy zakupu, warto przeglądać ogłoszenia, gdyż można znaleźć prawdziwe okazje, wymagające małego dofinansowania przez zimę.

REKLAMA

SCORPION EXO 520 AIR

Zobacz co oferuje najlepszy kask motocyklowy w segmencie.

Fot.: Skuterowo.com

Inne publikacje na ten temat:

6 opinii

  1. Kolega powyżej ma w zupełności racje , skuter czy tez motocykl najlepiej zakupic w sezonie zimowym , aczkolwiek sprzedawac najlepiej jest na początku sezonu letniego (kwiecień ,maj) wtedy uzyskamy najlepszą cene ; ]

  2. Witam !
    Jestem całkowicie za kupnem tuż przed zimą , sam w tym roku przesiadłem się na koniec sezonu ze skutera na motor – egzamin na prawko za chwile + promocja po sezonowa (cena spadła o 1000zł). Zima to czas na „pieszczoty” z moto co by w sezonie w warsztacie stać nie musiał 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button