Kup lub sprzedaj skuter lub motocykl na zimę: Czy to się opłaca?

Czasami zastanawiamy się, czy nie warto byłoby kupić lub sprzedać skuter pod koniec roku zamiast dopiero na wiosnę. Zwłaszcza, jeżeli na wiosnę ma u nas zagościć nowy jednoślad, to szukanie nabywcy na stary model wiąże się choćby z takimi problemami jak opłacenie parkingu/garażu lub wymiana części eksploatacyjnych przed nowym sezonem. Jakie są przesłanki aby kupić lub sprzedać motorower wcześniej i czy rzeczywiście warto to zrobić?

Sprzedaż skutera na zimę ma kilka plusów. Przede wszystkim pojazd jest w ciągłej eksploatacji a więc wiemy, czy wszystko jest sprawne i w razie potrzeby możemy dane niedomagania usunąć. Poza tym taka wcześniejsza sprzedaż może być korzystna także z innych powodów, takich jak choćby rok produkcji oraz wymagane ubezpieczenie i przegląd. Jeżeli kupiliśmy skuter w roku 2010 to sprzedając go na jesień 2011 roku ma on na dobrą sprawę rok, jednak na wiosnę 2012 będzie miał już dwa lata – generalnie różnica jest żadna, bo przez pół roku skuter zazwyczaj stoi, ale jest wielu kupujących, którzy celują w wąski wycinek rynku, np. używane jednoroczne skutery. Ponadto, jeżeli skuter ma ubezpieczenie i przegląd np. do marca, a my sprzedamy go w październiku to odchodzą nam dodatkowe koszty, których nie odzyskali byśmy przy odsprzedaży. Kolejna kwestia to magazynowanie skutera – jeżeli nie mamy darmowego miejsca, to za kilkumiesięczny postój będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Zamiana motoroweru od ręki za garść banknotów ma także tą korzyść, że pod koniec sezonu w ciepły dzień możemy dokładnie umyć i przygotować skuter do sprzedaży. Jeżeli zostawimy go do lata, to zapewne nie raz skusimy się na przejażdżkę późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną, a jeśli nie umyjemy po każdej takiej przejażdżce naszego skuterka, to na wiosnę będzie konieczne zajęcie się rdzą na stalowych elementach. Jeżeli ktoś musiał się zmagać z dotarciem do trudno dostępnych, zardzewiałych części w zimnym, nieogrzewanym garażu to wie, o co chodzi. Jeżeli zamierzamy na nowy sezon kupić lepszy skuter, maxi-skuter czy motocykl to warto się zastanowić nad sprzedażą poprzedniego pojazdu jeszcze w starym roku.

[poll id=”36″]

Z kolei nad zakupem dobrze jest pomyśleć w przypadku, gdy chcemy kupić używany skuter i mamy miejsce, w którym spędzi on zimę, a dodatkowo będziemy mogli przy nim pracować. Czasami warto kupić tańszy skuter z pewnymi usterkami, za który mniej zapłacimy, ale naprawimy we własnym zakresie. Mechanika skuterowa ma to do siebie, że każdy przeciętny majsterkowicz poradzi sobie z naprawieniem wielu elementów, gdyż nie wymagają one specjalistycznych narzędzi. Wiedzę potrzebną do wielu napraw można znaleźć w instrukcjach serwisowych bądź na forach internetowych, na których udzielają się ludzie, którzy już nie raz naprawiali różne podzespoły w swoich skuterach. Praca nad skuterem przez zimę pozwoli nam dokładnie i na spokojnie sprawdzić wszystkie rzeczy, które w ciągu najbliższego czasu mogą wymagać wymiany lub naprawy. Na rozwiązanie poszczególnych problemów mamy mnóstwo czasu, dlatego możemy konsultować różne z naszych działań na forum, zamawiać części z najtańszych źródeł czy poprawiać rzeczy, które konstruktorzy wykonali fatalnie. Wiadomo przecież, że jeżeli chce się mieć coś zrobione dobrze, to najlepiej jest zrobić to samemu, a więc będziemy pewnie tego, że wykonane własnoręcznie naprawy są solidne. Ponadto, podczas grzebania przy skuterze i kombinowania jak coś naprawić można nabyć wiedzę, która przyda się np. podczas przykrej niespodzianki na wyjeździe daleko od miasta. Często można trafić na oferty sprzedaży skuterów z wadami optycznymi czy mechanicznymi – jeżeli uda nam się kupić taki pojazd tanio, to dzięki własnej pracy i poświęceniu projektowi trochę czasu na wiosnę możemy mieć naprawdę wypasiony pojazd za pieniądze niższe niż używany, niesprawdzony motorower z drugiej ręki. Zima sprzyja przeróbkom, dlatego jeśli w skuterze oprócz taniego środka transportu chcemy odnaleźć także swój indywidualny styl to warto się tym zainteresować.

[poll id=”35″]

Jeżeli jesteście zainteresowani kupnem lub sprzedażą skutera, warto przejrzeć ogłoszenia w regionalnej gazecie lub czasopiśmie branżowym. Wiele ogłoszeń sprzedaży możecie także znaleźć w dziale Ogłoszeń Skuterowo.com, w którym sprzedający może za darmo zamieścić ofertę, a kupujący bez opłat mogą uzyskać dane sprzedającego. Czasem, nawet jeśli jeszcze nie planujemy zakupu, warto przeglądać ogłoszenia, gdyż można znaleźć prawdziwe okazje, wymagające małego dofinansowania przez zimę.

Fot.: Skuterowo.com

6 opinii

  1. Kolega powyżej ma w zupełności racje , skuter czy tez motocykl najlepiej zakupic w sezonie zimowym , aczkolwiek sprzedawac najlepiej jest na początku sezonu letniego (kwiecień ,maj) wtedy uzyskamy najlepszą cene ; ]

  2. Witam !
    Jestem całkowicie za kupnem tuż przed zimą , sam w tym roku przesiadłem się na koniec sezonu ze skutera na motor – egzamin na prawko za chwile + promocja po sezonowa (cena spadła o 1000zł). Zima to czas na “pieszczoty” z moto co by w sezonie w warsztacie stać nie musiał 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button