Aktualnie czytasz:
Komentarz: Czy okres próbny będzie dotyczył także motocyklistów?
0

W zeszłym tygodniu publikowaliśmy komentarz instruktora Tomka Kulika dotyczący okresu próbnego. Dziś kolejna odsłona sprawy, czyli wypowiedzieć Adama Gossa, zastępcy dyrektora ds. szkoleń w Automobilklubie Polskim. W takim razie, czy okres próbny będzie dotyczył motocyklistów czy nie? 

Sprawę poruszaliśmy wielokrotnie, a na bieżąco i w detalu komentują ją specjaliści z portalu prawodrogowe.pl. To właśnie tam w pierwszej kolejności pojawiła się wypowiedzieć stojącego za szkołą "Kulikowisko" Tomka Kulika:

Przepis art. 91.2.3 mówi wyraźnie, że kierowca w okresie próbnym jest obowiązany kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego - przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. Ponieważ motocykl jest pojazdem samochodowym, to osoba objęta okresem próbnym ma obowiązek nakleić "listek" też na motocyklu [...]

Wypowiedź ta wzbudziła wiele kontrowersji. Z jednej strony wielokrotnie zaznaczano, że okres próbny dotyczy prawa jazdy kat. B, z drugiej: przepisy zostawiają pole do interpretacji. Plus: co w sytuacji, gdy kierowca posiada już prawo jazdy kat. A, a po 4. czerwca 2018 roku zrobi uprawienia kat. B? Czy w takiej sytuacji okres próbny obowiązuje go tylko na jedną kategorię?

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Odpowiedź przedstawił Adam Goss, także na łamach prawodrogowe.pl:

Poproszony o komentarz do analizy Tomka Kulika w PRAWIE DROGOWYM@NEWS z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie zapisów regulujących okres próbny w stosunku do kierujących jednośladami muszę stwierdzić, że opinie przedstawione przez Autora są co najmniej dyskusyjne.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Nie można bowiem przy interpretacji aktów prawnych wyciągać dowolnego przepisu, a w tym przypadku jedynie pojedynczych punktów (poddane przez Tomka Kulika analizie fragmenty to art. 91, ust. 2 pkt 3 i art. 91, ust. 3 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami) z kontekstu całego Rozdziału 14 ww. Ustawy opisującego okres próbny i na tej podstawie, w oderwaniu od pozostałych zapisów, formułować tak jednoznacznych wniosków.

Brzmienie całego Rozdziału 14 Ustawy o kierujących pojazdami, jak i aktów wykonawczych w tym zakresie, pozwala bowiem wysnuć wniosek, że okres próbny będzie dotyczył wyłącznie kierujących pojazdami kat. B prawa jazdy i uzyskanych przez nich uprawnień tej dokładnie (B) kategorii. Wydaje się, że zamysł Ustawodawcy jest tutaj jasny i nie widać powodów do innych interpretacji.

W żadnym razie nie określałbym więc przepisów Rozdziału 14 jako „absurdalnych” i nie straszyłbym obowiązkiem naklejania zielonego listka na motocykl czy zakazem prowadzenia motoroweru w okresie próbnym.

Myślę, że punktem przewodnim wypowiedzi p. Gossa jest "wydaje się, że zamysł Ustawodawcy jest tutaj jasny". Znając Tomka Kulika osobiście jestem przekonany, że zna on ustawę w pełnym wymiarze, ale dokładnie to ma na myśli: przepisy niby są jednoznaczne, ale w sumie nie do końca. Pozostawianie pola do interpretacji raczej nikomu na dobre nie wychodzi.

Rozdział 14 można przeczytać TUTAJ. Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie.

Okres próbny 2018:

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
25%
25%