Komentarz: Czy okres próbny będzie dotyczył także motocyklistów?

W zeszłym tygodniu publikowaliśmy komentarz instruktora Tomka Kulika dotyczący okresu próbnego. Dziś kolejna odsłona sprawy, czyli wypowiedzieć Adama Gossa, zastępcy dyrektora ds. szkoleń w Automobilklubie Polskim. W takim razie, czy okres próbny będzie dotyczył motocyklistów czy nie? 

Sprawę poruszaliśmy wielokrotnie, a na bieżąco i w detalu komentują ją specjaliści z portalu prawodrogowe.pl. To właśnie tam w pierwszej kolejności pojawiła się wypowiedzieć stojącego za szkołą „Kulikowisko” Tomka Kulika:

Przepis art. 91.2.3 mówi wyraźnie, że kierowca w okresie próbnym jest obowiązany kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu. Ponieważ motocykl jest pojazdem samochodowym, to osoba objęta okresem próbnym ma obowiązek nakleić „listek” też na motocyklu […]

Wypowiedź ta wzbudziła wiele kontrowersji. Z jednej strony wielokrotnie zaznaczano, że okres próbny dotyczy prawa jazdy kat. B, z drugiej: przepisy zostawiają pole do interpretacji. Plus: co w sytuacji, gdy kierowca posiada już prawo jazdy kat. A, a po 4. czerwca 2018 roku zrobi uprawienia kat. B? Czy w takiej sytuacji okres próbny obowiązuje go tylko na jedną kategorię?

Odpowiedź przedstawił Adam Goss, także na łamach prawodrogowe.pl:

Poproszony o komentarz do analizy Tomka Kulika w PRAWIE [email protected] z dnia 26 stycznia 2018 r. w sprawie zapisów regulujących okres próbny w stosunku do kierujących jednośladami muszę stwierdzić, że opinie przedstawione przez Autora są co najmniej dyskusyjne.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Nie można bowiem przy interpretacji aktów prawnych wyciągać dowolnego przepisu, a w tym przypadku jedynie pojedynczych punktów (poddane przez Tomka Kulika analizie fragmenty to art. 91, ust. 2 pkt 3 i art. 91, ust. 3 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami) z kontekstu całego Rozdziału 14 ww. Ustawy opisującego okres próbny i na tej podstawie, w oderwaniu od pozostałych zapisów, formułować tak jednoznacznych wniosków.

Brzmienie całego Rozdziału 14 Ustawy o kierujących pojazdami, jak i aktów wykonawczych w tym zakresie, pozwala bowiem wysnuć wniosek, że okres próbny będzie dotyczył wyłącznie kierujących pojazdami kat. B prawa jazdy i uzyskanych przez nich uprawnień tej dokładnie (B) kategorii. Wydaje się, że zamysł Ustawodawcy jest tutaj jasny i nie widać powodów do innych interpretacji.

W żadnym razie nie określałbym więc przepisów Rozdziału 14 jako „absurdalnych” i nie straszyłbym obowiązkiem naklejania zielonego listka na motocykl czy zakazem prowadzenia motoroweru w okresie próbnym.

Myślę, że punktem przewodnim wypowiedzi p. Gossa jest „wydaje się, że zamysł Ustawodawcy jest tutaj jasny”. Znając Tomka Kulika osobiście jestem przekonany, że zna on ustawę w pełnym wymiarze, ale dokładnie to ma na myśli: przepisy niby są jednoznaczne, ale w sumie nie do końca. Pozostawianie pola do interpretacji raczej nikomu na dobre nie wychodzi.

Rozdział 14 można przeczytać TUTAJ. Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie.

Okres próbny 2018:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button